Csökkentenék a vissza nem térítendő támogatásokat

A jelenlegi 71 százalékról 2013-ra 17,6 százalékra csökkentené a vissza nem térítendő támogatások arányát a GKM a kis- és középvállalkozások (kkv) új fejlesztési koncepciója szerint. Az érdekképviseletek azzal egyetértenek, hogy átalakulásra van szükség, de azt nem támogatják, hogy az állam szerepe csökkenjen a kkv-szektor fejlesztésében és a forrásbiztosításában.

MNO
2005. 10. 13. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Piachelyettesítő modell helyett piacfejlesztőt javasol a gazdasági minisztérium a kis- és középvállalkozások fejlesztésének most elkészült koncepciójában – értesült a Világgazdaság. A kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésének koncepciójából kiderül, hogy az új stratégiában a szaktárca 2007–2013 között jelentősen átalakítaná a programelemek közötti forrásmegosztást, aminek értelmében jelentősen csökkenne a vissza nem térítendő támogatások aránya : az utóbbi öt évre jellemző 71 százalékos súly helyett a következő hét év átlagában 35,1 százalékos lenne az ilyen típusú források aránya. Ráadásul a hét év folyamán is folyamatosan csökkenő tendencia lenne jellemző, 2013-ban már az öszszes forrás alig több mint hatoda jutna el ilyen formában a kkv-khez.

A gazdasági tárca által javasolt piacfejlesztő modell reformok megvalósítását feltételezi, de alkalmazásával programok folytatására akkor is jó esély lenne, amikor a bevonható fejlesztési források csökkennek. A szaktárca szerint a javasolt fejlesztéspolitikai alternatíva hatékonyabban szolgálná a foglalkoztatás bővítését a kkv-körben, nagyobb mértékben járulna hozzá a területi különbségek kiegyenlítéséhez, és döntően az öngondoskodás koncepciójára épülne – derül ki a gazdasági tárca kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésének a Világgazdaság birtokába jutott koncepciójából.

A négy érdekképviselet (Iposz, Kisosz, Áfeosz, Okisz) alkotta Kis- és Középvállalkozói Érdek-képviseleti Szövetség (KÉSZ) ugyan egyetért azzal, hogy az intézményrendszer átalakulásra szorul – nyilatkozta a GKM-koncepcióval kapcsolatban a lapnak a KÉSZ szóvivőjeként Vadász György, az Okisz általános elnökhelyettese. Nem támogatják azonban, hogy az állam szerepe csökkenjen a kkv-szektor fejlesztésében, forrásbiztosításában és az EU-forrásoknak a szférához való telepítésében. A KÉSZ a jövő hétre a nagyon rossz környezetben lévő kkv-k helyzetének, jövedelemtermelő képességét javító feladatokra koncentráló csomagot készít és ad át a gazdasági tárcának.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.