Elkészült hazánk lisszaboni akcióterve

Magyarország kidolgozta lisszaboni akciótervét, amely a makrogazdasági egyensúlyra, üzleti környezet változtatására, foglalkoztatás bővítésére és a kutatás-fejlesztésre, valamint az innovációra helyezi a hangsúlyt. A Fidesz szerint Magyarország kirívóan messze áll a célkitűzések megvalósításától.

MNO
2005. 10. 07. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az október 15-én elkészülő Nemzeti Lisszaboni Akcióterv a makrogazdasági egyensúlyra, üzleti környezet változtatására, foglalkoztatás bővítésére és a kutatás-fejlesztésre, valamint az innovációra helyezi a hangsúlyt – mondta pénteken Baráth Etele miniszter a témával foglalkozó konferencia előtt.

A foglalkoztatáspolitika terén a gazdaságilag aktívak számának növelését kell a középpontba állítani – még akkor is, ha ez átmenetileg a munaknélküliségi ráta növekedésével jár majd – mondta Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca vezetője.

Az állam és az újraelosztás méretét, illetve mértékét kell csökkenteni hazánkban, hogy több forrás maradjon a gazdasági szereplőknél – véli Veres János pénzügyminiszter. Elmondása szerint az Eurostattal való konzultáció során az derült ki, hogy az – idén és jövőre a deficitet növelő – autópálya elszámolásokra később lehet majd a mostaninál különböző konstrukciót kitalálni, igaz, ehhez is szükség lesz az államháztartás átalakítására – adta hírül a Napi Online.

Hamarosan a kormány előtt a stratégia

A kormány két héten belül megtárgyalja a tervezetet, amely az unió versenyképességének erősítését célzó lisszaboni stratégia nemzeti megvalósítását jelenti – mondta az MSZP elnökhelyettese. Szekeres Imre közölte: a magyar elképzeléseknek is kiindulópontja, miként lehet versenyképességet és szolidaritást egyszerre megvalósítani az EU fejlődésében.

Tabajdi Csaba, a szocialisták EP-delegációjának vezetője azt hangsúlyozta: az unióban tudatosítani kell, hogy a tíz új tagállamnak is biztosítani kell a régi tagállamokat megillető lehetőségeket, beleszólást.

Fidesz: Hazánk messze áll a folyamat célkitűzéseinek megvalósításától

Bár az európai versenyképességet célzó Lisszaboni Stratégia EU-szerte komoly lemaradásban van, Magyarország kirívóan messze áll a folyamat célkitűzéseinek megvalósításától. A „nemzeti akcióprogramban” szereplő részterületeken jelentős visszalépések történtek a szocialista-liberális kormány időszakában – írja Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője közleményében.

Hozzátette: az államháztartás helyzete siralmas, nemzetközi elemzők és hivatalos uniós szervek is komolyan aggódnak Magyarország pénzügyi-költségvetési helyzete és az eladósodottság miatt. Az innováció, a kutatás-fejlesztés finanszírozását az MSZP-SZDSZ-kormányzat nem vette komolyan, csökkenő források mellett megszorítások is sújtották ezt a területet.

Az érintett szakminiszterek mai tájékoztatójukon sem tudtak előállni érdemi, átfogó koncepcióval a gazdasági-pénzügyi folyamatok helyreállítása, a versenyképesség növelése érdekében. A pénzügyi tárca vezetőjének továbbra is csak az a gondja, hogyan tudná kozmetikázni a költségvetés számait. Veres János nem adott világos választ az euró bevezetésének tervezett időpontjáról. A munkaügyi miniszter különféle programok indításáról beszélt, ahelyett, hogy átfogó, munkabarát intézkedések meghozatalára ösztönözné kormányát – tartalmazza a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.