Az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy a magyar kormány elmulasztotta a költségvetésének kiigazítására irányuló hatékony lépések megtételét. A testület Brüsszelben kiadott közleményében úgy fogalmaz: az államháztartási hiány miatt kétségessé vált, hogy az ország 2008-ra teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat, különösen a deficitnek a bruttó hazai termékhez képest 3 százalékos referenciaértéke alá történő leszorítását.
Újraértékelésében a testület arra a következtetésre jutott, hogy a magyarországi költségvetési kilátások július óta – amikor a bizottság azokat legutóbb értékelte – jelentősen romlottak, és az idei hiány jelentősen magasabb lesz az eredeti, 3,6 százalékos célkitűzésnél. A kormány által kitűzött új cél 6,1 százalék. Magyarország a 2006-os célt is módosította, 2,9 százalékról 5,2 százalékra – emlékeztet a dokumentum.
A hiánynövekedés okaira térve az értékelés megállapítja: a GDP 3,6 százalékát kitevő eredeti 2005-ös hiánycélt a GDP 2,5 százalékával lépik túl, „figyelembe véve az autópályák tervezett eladásának megfelelő statisztikai kezelését és a GDP mintegy 1 százalékát kitevő csúszásokat, amelyeket illetően a kormány úgy döntött, hogy korábbi kötelezettségvállalásaival ellentétben nem igazít ki„. „A 2006. évre szóló költségvetési tervezet 5,2 százalékos hiánycélt helyez kilátásba, azonban várhatóan még ezt az új célt is jelentős mértékben meghaladják, ami főként a szükséges kiadáscsökkentéssel nélkül végrehajtott adócsökkentésekre vezethető vissza.”
A bizottság szerint „az adócsökkentés tervezett végrehajtása ellentétes a tanács azon ajánlásával, amely bármely adócsökkentés ütemezését és végrehajtását a hiánycél elérésének függvényévé teszi”. A kormány által tervezett kiigazítási pályától 2005-ben és 2006-ban való lényeges eltérés, továbbá a strukturális reformok lassú előrehaladása kérdésessé teszi a túlzott hiány 2008-ig történő kiigazításának hitelességét, és tovább mélyül a makrogazdasági egyensúlyhiány – áll a dokumentumban.
Katona: Tartható a hiánycél
Tartható cél 2008-ra az államháztartási hiány három százalék alá csökkentése, és így az euró 2010-es bevezetése – reagált az Európai Bizottság közleményére Katona Tamás. A Pénzügyminisztérium államtitkára mai sajtótájékoztatón azt fejtegette: alapvető nézetkülönbség nincs a Pénzügyminisztérium és az Európai Bizottság között, viszont a bizottság statikus elemzésekből indul ki, a tárca viszont folyamatában értékeli az eredményeket, és ez ad okot az optimizmusra. Az államtitkár szerint az idei hiány nagyon közel lesz a 3,6 százalékhoz, az Eurostat iránymutatása szerint ehhez hozzászámolva az autópálya-kiadást, „legfeljebb” 6,1 százalékos hiány jön ki. Jövőre 4,7 százalékos államháztartási hiánnyal számolnak, ez szintén tartható. Amennyiben az Eurostat-iránymutatás szerint a Gripen kiadásokat is hozzá kell majd számolni a hiányhoz, ez 0,5 százalékponttal 5,2 százalékra emeli annak mértékét – mondta.
Változatlan a bizalom hazánk iránt
Hazánkkal szemben az Európai Bizottság a legenyhébb figyelmeztetést alkalmazta. Ez utal arra, hogy a bizottság számára világossá vált: a mostani deficit, a helyes gazdaságpolitika és az EU érdekében is folytatott infrastrukturális fejlesztések eredménye. Így változatlan a bizalom a magyar gazdaságpolitika iránt – írja Fazakas Szabolcs, az Európai Parlament költségvetés-ellenőrzési bizottságának elnöke szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
SZDSZ: Komoly reformlépéseket kell tenni
Komoly reformlépéseket kell tennie a kormánynak és az ellenzéknek ahhoz, hogy az euró 2010-es bevezetése megvalósuljon – reagált Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője az Európai Bizottság keddi közleményére. A politikus azt hangsúlyozta: a liberálisok régóta szorgalmazzák a közigazgatási, az önkormányzati és az egészségügyi rendszer átalakítását, az államháztartás átfogó reformját, valamint a privatizáció folytatását. Mivel ezek kétharmados törvényeket is érintenek, a mindenkori ellenzék támogatására is szükség van – fűzte hozzá. Horn szerint a 2006-os költségvetés takarékos, nincsenek benne fölösleges ígéretek.
Nem zárta ki akár a kohéziós alapokból érkező magyar források letiltását sem Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa – értesült a Bloomberg hírügynökség. A biztos szerint még korai lenne a tervezettnél nagyobb hiány miatti megrovás következményeiről beszélni, de az uniós csapok elzárása is szerepel a szóba jöhető lehetőségek között.
(Forrás: Info Rádió, Napi Online, ebroker.hu, portfolio.hu, teletext.hu)