Áder János október 12-én levet írt George Herbert Walkernek, az Egyesült Államok budapesti nagykövetének, amelyben segítségét kérte annak tisztázásában, hogy George Bush amerikai elnök valóban kritikát fogalmazott-e meg Gyurcsány Ferenc washingtoni látogatása során az Orbán-kormány 2001. szeptember 11-ét követő magatartásával kapcsolatban.
A George Herbert Walker válaszlevelében leszögezte: a nagykövetség nagy erőkkel dolgozik azon, hogy minden párt felé nyitva tartsa a kommunikációs csatornákat, és ne engedje bevonni magát a magyar belpolitikába. – „Nagykövetségem munkatársai és én is nagy erőkkel munkálkodunk azon, hogy minden politikai párt felé nyitva tartsuk a kommunikációs csatornákat. Amennyiben e tekintetben sikerrel jártunk, az tükrözi azon szándékunkat, hogy nem engedjük magunkat belevonni a magyar belpolitikába. Kitartóak leszünk abbéli igyekezetünkben, hogy tartsuk magunkat ezen politikánkhoz a választási kampány folyamán„ – áll a levélben, amelyet a nagykövet másolatban Lendvai Ildikónak, az MSZP frakcióvezetőjének is elküldött.
George Herbert Walker levelében emlékeztet arra, hogy közvetlenül Washingtonból való visszatérte után találkozott Orbán Viktorral, akinek elmondta, mennyire örül annak, hogy az amerikai-magyar kapcsolatok kiválóak, és hogy Magyarország szilárd támogatást nyújt az Egyesült Államoknak. – „Örömmel hallgattam Orbán úr megállapításait a szoros transzatlanti kapcsolatok fontosságát illetően” – tartalmazza a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott dokumentum.
Révész Máriusz az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: szomorú, hogy erre a levélre szükség volt Magyarországon, de mindez annak a következménye, hogy Gyurcsány Ferenc a Bush elnökkel történt találkozó után „összevissza hazudozott a médiában és a magyar parlamentben„. Hozzátette: azóta kiderült, hogy az Egyesült Államok elnöke semmilyen neheztelést nem tolmácsolt Gyurcsány Ferencnek a Fidesszel kapcsolatban.
Emlékezetes: Révész Máriusz, a Fidesz–MPSZ szóvivője már korábban rágalomnak nevezte Gyurcsány kijelentéseit. Mint mondta: a miniszterelnök amerikai útját is arra használta fel, hogy bemószerolja politikai ellenfeleit. A fideszes politikus kiemelte: Gyurcsány Ferenc gyáván az Egyesült Államok elnöke mögé bújt, és úgy tett, mintha mindaz, amit összehordott, George W. Bush véleménye volna. Amikor pedig kiderült az igazság, ahelyett, hogy elnézést kért volna a hazugságokért, a parlamentben szemrebbenés nélkül letagadta az ország nyilvánossága előtt korábbi nyilatkozatát – teszi hozzá Révész, aki szerint ennél méltatlanabb és megalázóbb helyzetbe ritkán kerül egy ország miniszterelnöke.
A Fidesz szóvivője kifejtette: már három és fél éve az MSZP van kormányon, így Révész nem érti Gyurcsány felvetését, hogy Orbán Viktor hozzájárulását kéri: hozzák nyilvánosságra azokat a titkosnak minősített táviratokat, amelyeket a magyar diplomaták írtak arról, miként vélekednek az amerikai „kormányzati tényezők” a magyar kormányról és az akkori kormányfőről.
– A jobboldali párt álláspontja szeptember 11. óta világos és egyértelmű – mondta Révész. Annak idején éppen Orbán Viktor vetette fel, hogy a terrortámadások után léptessék életbe a NATO alapszerződésének kölcsönös védelmet előíró 5. cikkelyét, azaz tekintsék az összes tagállam elleni támadásnak a történteket. Hozzátette: Gyurcsány Ferencnek inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy nemzetközi tekintélyünk soha nem látott mértékben megingott, amint a szaúdi labdarúgók leterroristázása nyomán is tapasztalhattunk – mondta a szóvivő.
Élő Norbert, az MSZP-frakció külügyi munkacsoportjának vezetője
az MTI-nek azt mondta: a Fidesz ismét mellébeszél, ugyanis Gyurcsány Ferenc nem rágalmazta Orbán Viktort. A politikus elmondta: a kormányfő csupán annyit mondott, hogy amerikai tárgyalásain szóba került a 2002 előtti fagyos viszony Magyarország és az Egyesült Államok között. Hozzátette: ennek az egyik oka az volt, hogy Orbán Viktor nem határolódott el a
parlamentben Csurka István kijelentéseitől. Élő közölte: továbbra is azt kérik Orbán Viktortól, járuljon hozzá az ebben az időben a magyar nagykövetség által Magyarországra küldött táviratok nyilvánosságra hozatalához.
Brüsszel új terve már az iskolatej és -gyümölcs programot is veszélyezteti
