Hamisítatlan választási költségvetés

Semmiféleképpen nem lehet fegyelmezettnek nevezni a jövő évi büdzsét. Újdonság a korábbi évekhez képest, hogy az államháztartás hiányának döntő része a központi költségvetés számláján keletkezik majd. Az MNB elnöke korábban rámutatott: nem teszi lehetővé az euró 2010-es bevezetését a költségvetés tervezete, mert abból hiányoznak a szükséges reformok. • Európai Bizottság: szánalmas állapotban a magyar költségvetés• Gyurcsány elhalasztaná az euró bevezetését?• Bokros: A magas hiány fékezi a gazdasági növekedést• Tovább romolhat hazánk adóskockázati besorolása• GKI: magasabb államháztartási hiány és munkanélküliség

MNO
2005. 10. 03. 15:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazi meglepetésektől mentes és hamisítatlan választási költségvetési törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek a kormány. A négyszázalékos gazdasági növekedés és a kétszázalékos infláció mellé magas államháztartási hiányról szóló tervet társít a kabinet, azonban a fennálló kockázatok ellensúlyozását nem lehet felfedezni a dokumentumban – írja a Világgazdaság.

Semmiféleképpen sem lehet fegyelmezettnek nevezni a jövő évi büdzsét a határidőre elkészített törvényjavaslat alapján, amelynek első példányát Veres János pénzügyminiszter pénteken adta át Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének. Jól mutatja ezt a kiadások és bevételek, s így a deficit tervezett alakulása: az idei előirányzathoz képest az államháztartás – pénzforgalmi módszertan szerint számba vett – kiadásai jövőre 7,3, míg a bevételek csupán 3,6 százalékkal emelkednek, ennek eredményeként pedig a hiány az ez évre prognosztizált 1080 milliárdról 1583 milliárd forintra növekszik – olvasható a lapban.

Igaz, az uniós vállalások teljesítésének megítélése és az eurócsatlakozás szempontjából releváns mutató, az eredményszemléletű GDP-arányos deficit némiképp csökkenhet: a 2005. évi 7,4 százalékról a kabinet tervei szerint 6,1 százalékra, ugyanakkor a lap számításai szerint elképzelhető, hogy akár még magasabb deficit képződik jövőre.

A költségvetési törvényjavaslat – amelynek az általános vitáját az elképzelések szerint október 28-án kezdik, a zárószavazásra pedig december 19-én kerülhet sor – négyszázalékos gazdasági növekedéssel és kétszázalékos inflációval számol. A tervek szerint némiképp csökkenhet az elvonás: a GDP 42,9 százalékáról 42,2 százalékára rúghat a jövedelemcentralizáció mértéke, míg az állami újraelosztás aránya két százalékponttal, 48,3 százalékra mérséklődhet.

Veres a prioritások között a magasabb nyugdíjakat, az igazságosabb családtámogatást, a kisebb adókat, az autópálya-építések folytatását, valamint az uniós társfinanszírozás biztosítását említette. Bár a kormány korábban azt hangoztatta, az ezekből fakadó többletkiadások, illetve bevételkiesések ellensúlyozására mintegy 300 milliárd forint értékben visszafogják az állami működési kiadásokat, a törvényjavaslat alapján mindössze néhány milliárdos lefaragásról van szó.

Újdonság a korábbi évekhez képest, hogy az államháztartás hiányának döntő része a központi költségvetés számláján keletkezik majd: az 1583 milliárdos deficitből 1533 milliárd itt jön létre.

A költségvetési helyzet, úgy tűnik, nincs ellenőrzés alatt, s ez nem tesz jót a befektetői bizalomnak – jegyezte meg a Standard and Poor’s illetékes hitelelemzője az idei és a jövő évi hiánycél felfele módosítása kapcsán a Portfólio.hu tudósítása szerint. Moritz Krämer nem kívánta kommentálni egy esetleges leminősítés lehetőségét.




A Magyar Nemzeti Bank elnöke korábban figyelmeztetett: nem teszi lehetővé az euró 2010-es bevezetését a jövő évi költségvetés tervezete, mert abból hiányoznak a szükséges reformok. Járai Zsigmond emlékeztetett, hogy az országnak 2008-ra teljesíteni kellene a maastrichti feltételeket.

Varga Mihály szerint a kormányfő kimondta, hogy Magyarország elveszített négy évet. A Fidesz alelnöke azután beszélt erről az Info Rádióban, hogy Gyurcsány Ferenc az MSZP országos választmányának szombati ülésén azt mondta: az országnak nem kell 2010-ben csatlakoznia az euróövezethez, ha annak az az ára, hogy nem valósulnak meg a kormány által kitűzött társadalompolitikai célok.



































FŐBB MUTATÓK (milliárd
forint)

2005


2006

GDP-növekedés (%) 3,5-4 4
Infláció (%) 3,5-4 2
Bevételi főösszeg 12 054,7 12 487,7
Kiadási főösszeg 13 109,1 14 070,6
Hiány 1 054,5 1 582,9

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.