Kisiskolák megszüntetése: Magyar már beleélte magát?

Míg Gyurcsány újabban az alsó tagozatos kisiskolák megtartását jelölte ki a kormány és az oktatási tárca irányelveként, Magyar Bálint, aki korábban hadat üzent az informatika korszakában szerinte megtarthatatlan tanyasi iskoláknak, pr-fogásként értelmezi a kormányfő álláspontját.

MNO
2005. 10. 07. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden valószínűség szerint komoly feszültség keletkezik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Magyar Bálint oktatási miniszter között. Az utóbbi néhány heti hallgatás után tegnap fölemelte a szavát a miniszterelnök által meghirdetett új iskolaprogram ellen.

Gyurcsány Ferenc szeptember 22-én egy önkormányzati rendezvényen azt mondta: „Mára azt gondolja az Oktatási Minisztérium is, és az egész kormány is, hogy arrafelé kell mennie a magyar iskolarendszer átalakításának, hogy az alsó tagozatot, lényegében létszámfüggetlenül meg kell tartani, hogy a kisdiákoknak ne kelljen egyik faluból a másikba, egyik községből a másikba menniük. Ehhez át kell alakítani a normatívát...”

Ez azt jelenti: minden településen, ahol iskola van, a gyermekek számától, az önkormányzat anyagi lehetőségeitől függetlenül meg kell őrizni az általános iskola alsó tagozatát. Ez épp az ellenkezője annak a programnak, amit eddig az oktatási tárca és a kormány hirdetett.

Tegnap Magyar Bálint újságírói kérdésekre válaszolva így reagált: „Jelentkezzen, aki olyan iskolába akarja járatni gyermekét, ahol csupán tíz diák tanul, nincs tornaterem, nincs elegendő szaktanár.” Ő maga „a XXI. században, az internet világában” nem a tanyasi iskolákat tartja megfelelőnek, hanem a „gyermekek igényeit kielégítő” intézményeket, ahová „értelmes mennyiségű” diák jár. Magyar kijelentette: az a kérdés, hogy a kis iskolák körüli gondokat demagóg politikai csatározásokra használják-e föl, vagy a gyerekek érdekeit tartják szem előtt.

A Népszabadságnak Magyar elmondta: pr-fogásként nem fogja a gyerekeket olyan iskolába kényszeríteni, ami nem jó nekik. Szerinte ugyanis, amikor a Fidesz a kis iskolák megtartása mellett kampányol, háttérbe szorítja a gyermekek érdekeit.

A Fidesznek is vitája van a készülő oktatási költségvetéssel. A párt szakpolitikusa azt állítja, hogy számos kistelepülésen az iskolák bezárásával kell számolni, mert a kormány döntése nyomán ettől a tanévtől gyermekenként – kissé leegyszerűsítetten fogalmazva – tízezer forintot vesznek el egyes intézményektől. Valójában ez a helyzet az új költségvetési évben megváltozik. A Fidesz azonban bejelentette, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, ha januártól valóban megszüntetik a nagyobb iskolák tízezer forintos kiegészítő támogatását. Tanév közben ugyanis ezt nem lehet megtenni.

Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.