Minden téren sürgős átalakításra vár a gyógyító ágazat

Hatalmas összegre van szükség a magyar egészségügyi intézményrendszer rendbetételéhez. A változtatás sürgető, hiszen 2021-re 9,8 milliósra apad a népesség, 100 aktív korúra 68 idős jut, s 8 százalékkal nő a halálozás. Az ellátási egyenlőtlenségek megszüntetése mellett pótolni kell a 130 milliárd forintnyi elmaradt beruházást.

MNO
2005. 10. 20. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakosság egészségi állapotának javítására, az egészségügy átalakítására 15 ezer milliárd forintot fordítanának 2007 és 2013 között – áll a 15 évre szóló egészségügyi fejlesztéspolitikai koncepcióban. A fejlesztések uniós és közpénzekből s a magántőkéből oldhatók meg.

A tervezet készítői a lakossági szükségleteknek megfelelő ellátórendszert vázolnak fel, amelynek létrehozásában – az uniós források mellett – fele-fele arányban számolnak a hazai közpénzekkel és a magántőke bevonásával. A közkiadásoknak az egészségügy összes költségéhez viszonyított arányát tekintve hazánk az EU 25 tagállama között ma a 19. helyen áll. A beruházásokat számba véve pedig az 1994-es bázishoz képest – a 2000. évi árakon számolva – 120-130 milliárd az elmaradás. Ám optimista hozzáállásról tanúskodik, hogy a szakemberek szerint a hazai GDP 2020-ra 90 százalékkal haladja meg a 2002. évit, s vásárlóerő-paritáson az EU-átlag 75 százaléka lesz.

A változtatás sürgősségét megrázó adatokkal támasztják alá. 2021-re 9,8 millióra csökken a magyar népesség száma, s a teljes populáción belül 100 munkaképes korúra 68 idős jut.Ez a szám 2001-ben ez 49 volt. Ez előrevetíti a járulékot fizetők számának s így a társadalombiztosítás bevételeinek apadását, s a lakossági korfa módosulásának megfelelő egészségügyi ellátórendszer kiépítését sürgeti.

A szakemberek szerint 2021-re 8 százalékkal nőhet a halálozási arány, s az első helyen akkor is a keringési, a másodikon pedig a daganatos megbetegedések lesznek. Az, hogy a 65 évesnél fiatalabb férfiak halálozási aránya egynegyedével csökken, biztató, ám a nőknél ezt mindössze 7 százalékra becsülik.

Hozzá kellene fogni a területi egyenlőtlenségeket felszámoló regionális egészségügyi rendszerek megteremtéséhez, hogy a betegeket megfelelő számú intézményrendszer és szakembergárda fogadja, s ez az orvosképzés struktúrájának átalakítását is igényli. A koncepció számol az ágazatban dolgozók erkölcsi, anyagi megbecsülésének, munkakörülményeiknek javításával, a kiszámítható életpályamodell bevezetésével.

A jövőben is az egészségügyi tárca feladata lesz a közegészségügy, a vérellátás garantálása s az egészségügyi szolgáltatók akkreditációja. Az alapellátást a közvetlen lakókörnyezetben, a járóbeteg-szakellátást a kistérségekben elérhető szakrendelőkben, a fekvőbeteg-szakellátást a progresszivitás elvének és a szükségleteknek megfelelő kórházi-klinikai struktúrában kell megszervezni. Jelenleg a kórházi ágyak 10-30 százalékán szociális okok miatt fekszenek emberek, további 5-10 százalékuk járóbetegként is ellátható lenne. Ezért kell növelni a szociális, az ápolási és krónikus ellátórendszert, a kórházakat pedig érdekeltté tenni abban, hogy csak indokoltan vegyenek föl betegeket a drágán fönntartott osztályokra. Ezt a finanszírozással is segítenék. Az OEP pénztári funkciója helyett a biztosítási jelleg erősödne, s csak azokkal az intézményekkel kötne szerződést, amelyek megfelelnek a minőségi követelményeknek. A közfinanszírozás mellett ösztönöznék a magánmegtakarítást, amely kiválthatná a hálapénzt is.

A koncepció kiemelt szerepet szán a betegségek megelőzését segítő intézményeknek, az Egészségügyi Világszervezet szerint ugyanis az egészségügyi intézményrendszer a lakosság egészségi állapotának kevesebb, mint ötödéért felelős, az nagyobbrészt életmódbeli, környezeti és munkahelyi, valamint genetikai tényezők függvénye.

Az emberek egészségért van mit tenniük a munkáltatóknak is. A lakó- és a munkahelyi környezeti tényezők által okozott kockázatok ugyanis 15-20 százalékkal csökkenthetik a daganatos és légzőszervi megbetegedéseket, így az egészségügyi haszon húsz év alatt 200 milliárd forint lehet.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.