Nagyváradra „merészkedett” Gyurcsány Ferenc

A magyar kormány a magyar-román viszonyban sikeres reálpolitikát kíván folytatni, nem szabad megengedni, hogy a múlt beárnyékolja a jelen lehetőségeit – mondta Gyurcsány Ferenc Nagyváradon. A miniszterelnök tegnap közölte: Magyarország nem akarja Erdélyt. • Gyurcsány nem bírt magával a bukaresti sajtótájékoztatón

MNO
2005. 10. 21. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyváradi látogatásán Gyurcsány Ferenc kijelentette: a magyar kormány a magyar-román viszonyban sikeres reálpolitikát kíván folytatni, nem szabad megengedni, hogy a múlt beárnyékolja a jelen lehetőségeit. A miniszterelnök a Püspöki Palota egyik termében tartott közös sajtóértekezletet az RMDSZ elnökével, aki egyben a román kormány miniszterelnök-helyettese. Markó Béla megállapította: a két ország között minden kapcsolatépítés fontos az erdélyi magyarság számára, hiszen ezzel közelebb kerülnek Magyarországhoz, az anyaországi magyarokhoz.

A sajtótájékoztató előtt Gyurcsány Ferenc a nagyváradi katolikus megyéspüspök ebédvendége volt. Tempfli József korábban elmondta: bízik abban, hogy a találkozóval újabb lehetőség nyílik az egyházi javak visszaadásának felgyorsítására Romániában.

A miniszterelnök nagyváradi látogatása ellen korábban az erdélyi Magyar Polgári Szövetség tiltakozását fejezte ki, azzal vádolva a miniszterelnököt, hogy a tavaly decemberi népszavazás előtt saját nemzete ellen kampányolt. Az MPSZ Bihar megyei szervezete Gyurcsány Ferenc és az általa vezetett magyar küldöttség nagyváradi látogatása ellen tiltakozik. Nyilatkozatuk szerint a magyar kormányfőn kívül „nincs Európának olyan miniszterelnöke, aki saját nemzete ellen kampányolt volna”. „A nemzetárulás határát súroló 2004. december 5-i nem szavazatra való buzdítás, a magyar nemzeti összetartozás elleni nyilatkozatok, a pártérdek által vezérelt megosztás és félrevezetés, a nemzetrészek elhanyagolása következményeként a mai magyar kormánypártok vezéralakjai az erdélyi magyarok döntő többsége számára nem kívánatos személyekké váltak„ – írják.

A tegnapi első együttes magyar-román kormányülésen többek között döntés született arról, hogy új konzulátusok nyílnak Csíkszeredán és Gyulán, és megegyeztek a Sapientia tudományegyetem oktatási folyamatának közös finanszírozásáról is. Calin Popescu Tariceanu ugyanakkor leszögezte: nem támogatja a kolozsvári Bolyai Egyetem visszaállítását.

Gyurcsány Ferenc tegnapi televíziós nyilatkozatának fényében nem lesz különösen meglepő, ha tiltakozó demonstrációk, netán incidensek „zavarják meg” a magyar miniszterelnök mára tervezett erdélyi látogatását. A kormányfő csütörtök este a román köztelevízió egy műsorában ugyanis kifejtette: Magyarország nem akarja Erdélyt, mert tisztában van az aktuális politikai realitásokkal. Rámutatott: ha van is a két ország történelmében sok fájó pont a múltat megváltoztatni nem lehet, de a jelent és jövő ki kell használni. ,,A II. világháború végén kötött békét tíz magyarból kilenc elfogadja” – tette hozzá a magyar kormányfő és hangsúlyozta: a magyar népnek és a magyar kormány politikájának nincsenek soviniszta törekvései. ,,Inkább a jelenre és a jövőre kell építenünk kétoldalú kapcsolatainkban, és magunk mögött kell hagynunk a múltat, amelyben az ellentétek motívumai lakoznak” – idézi a miniszterelnök szavait a Háromszék.

(hirek.ro/Háromszék, mno, radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.