Orbán: Kártyavárat épít a kormány

Orbán Viktor szerint a kormány kártyavárat épít, és az itt és most cselekvő emberek helyett a „majd” emberek gondolkodása és személyisége határozza meg a közéletet. A Fidesz elnöke a Magyar Rádió Háttér című műsorában beszélt a Fidesz választási stratégiájáról is, illetve arról, milyen közéleti erők iránt nyitott a szövetség. Arra a kérdésre, hogy a MIÉP és a Jobbik szövetsége szóba jöhet-e, úgy válaszolt: neki más elgondolása van a várható erőviszonyokról.

MNO
2005. 10. 07. 9:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor szerint a mai magyar parlament szomorú képet mutat. – Az ország, az emberek valóban fontos dolgai helyett inkább arról folyik a vita, hogy melyik párt szebb vagy csúnyább, melyik akar jót és melyik kevésbé jót az embereknek. 1990 óta vagyok választott parlamenti képviselő, ezért kicsit rosszul is esik, amikor a miniszterelnök úr kioktat arról, hogyan kell viselkedni egy parlamenti képviselőnek – tekintettel arra, hogy ő még sose volt parlamenti képviselő – mondta a Fidesz elnöke csütörtökön, a Magyar Rádió Háttér című műsorában. A volt miniszterelnök megjegyezte: a képviselőséggel nemcsak a parlamenti felszólalások járnak együtt. – A mi munkánk lényege a cselekvés, és mindenkinek, ellenzéknek, kormánynak azt érdemes cselekedni, amire van ereje. Nekem arra van erőm elsősorban, hogy megpróbáljam tartani az emberekben a lelket, minél több emberrel találkozzam és közös célokat próbáljak velük kialakítani. Nem az ellenzékkel meg az emberekkel közös célokat, hanem mindenki számára osztható közös célokat, amibe mindannyiban beleférünk. Ez ma a munkám lényege. De el fog jönni az idő, amikor meg fogok szólalni természetesen a parlamentben is. Remélem, meglesz ehhez a megfelelő hangulat, amikor nem pártoskodás, hanem sokkal inkább közös munka jellemzi majd ismét az Országgyűlést – tette hozzá Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke kérdésre válaszolva a miniszterelnök földosztással kapcsolatos battonyai bejelentéséről így vélekedett: „szívesen mondanék róla valamit, ha lehetne miről mondani”. – Lehetne okosabban szétosztani a Magyarország területén lévő földeket, csak aki ezt fölveti, mondja meg, hogy melyik földekre gondolt és hogyan. Azóta is várom, hogy a hangzatos bejelentést kövesse valami komolyan vehető előterjesztés vagy szakmai értekezés – fűzte hozzá. – Az embereknek az az érzésük van – én is így vagyok ezzel –, hogy gyakran hangzanak el ígéretek, bejelentések, de valójában kártyavárépítés folyik. Nem biztos alapokon álló, átgondolt terveket ismerünk meg, amiket aztán holnap, holnapután és azután szívós és apró munkával valósággá lehet változtatni, hanem kártyavárat építő, hosszú távra szóló, ki tudja pontosan, hány éves terveket – mondta a Fidesz elnöke.

Orbán Viktor úgy látja: az itt és most cselekvő emberek helyett a „majd” emberek gondolkodása és személyisége határozza meg a közéletet. – Pedig mindenki tudja, hogy nagy baj van, csak akiknek dolga volna, hogy változtassanak a helyzeten, erről vagy nem vesznek tudomást, vagy ha tudomást vesznek, nem hajlandók erről beszélni – vélekedett az ellenzéki politikus.

– Az a tapasztalatom, hogy Magyarországon az emberek azt várják, hogy ne a politikusok mondják meg, minek hogyan kellene lennie, ne a politikusok akarják őket meggyőzni arról, hogy mi a jó és mi nem az, hanem a fordítottját: hogy végre elmondhassák azt, ami a 15 éves rendszerváltoztatás alatt összegyűlt bennük, elmondhassák a véleményeiket, a terveiket, valaki hallgassa meg őket, és aztán legyen foganatja annak, amit mondanak. Ez azt jelenti a politikusok számára, hogy nem minden kérdésben a mi pártjainknak kell kigondolni terveket, hanem a pártokon kívül létrejött tervekből érdemes befogadni azt, amit végrehajthatónak ítélünk – hangsúlyozta a volt miniszterelnök, aki itt megemlítette a Magosz tervét azzal kapcsolatban, hogyan kellene támogatni állami oldalról a magyar gazdák összefogását ahhoz, hogy elég erősek legyenek részt venni a feldolgozóiparban és a kereskedelemben is, illetve a Vállalkozók Pártjának programját a kis- és középvállalkozók támogatásával kapcsolatban. – Egyébként én hiszek a magyar mezőgazdaság jövőjében, hiszek abban, hogy ez egy olyan ország, amelynek kiváló adottságai vannak a mezőgazdaságban, sőt, ott vannak a legjobb adottságai. (...) Hiszek abban, hogy a családi gazdaságoknak van jövőjük, úgy, mint ahogyan számos más országban is ezt tapasztalom – hangsúlyozta a Fidesz elnöke.

Orbán Viktor kitért a munkanélküliségre is. – Magyarországon azt hittük, ez is volt az ígéret a 2002-es választásokon, hogy 400 ezer új munkahely jön létre, ehelyett ma mi vagyunk a 400 ezer munkanélküli országa. A mai napon tettek közzé egy európai uniós jelentést: az Európai Unió 25 tagállama közül az elmúlt évben Magyarországon nőtt leggyorsabban a munkanélküliség. Ha ez így megy tovább, akkor egyre kevésbé a munka, egyre inkább a munkanélküliek országa leszünk. Ezen mindenképpen változtatni kell – hangsúlyozta, hozzátéve: azt tartja ma a legnagyobb problémának, hogy az iskolából kikerülő fiatalok közül minden ötödik munkanélküliként kezdi az életét. – A Nemzeti Konzultációhoz visszaküldött kérdőívekben elsöprő többsége van annak a véleménynek, hogy a legnagyobb félelmet a munkahely elvesztése jelenti ma az emberek számára. Nem elégedettek azokkal a lehetőségekkel, amelyeket ma munkaügyben a világ, az ország, a kormány, a lehetőség, a gazdaság fölkínál nekik – mondta.

A Románia uniós csatlakozásával kapcsolatos parlamenti szavazást illetően Orbán Viktor hangsúlyozta: az erdélyben élő magyarok elsöprő többsége minél hamarabb az Európai Unió polgára akar lenni. – Számomra ez a legnagyobb parancsolat, ez a legfontosabb, ez megelőz minden politikát. (...) Mindenki, akinek van füle a hallásra, aki megfordul Erdélyben, aki ismeri az ottani életet, vannak személyes kapcsolatai, pontosan tudhatja, az ott élő magyarok 95 százaléka minél hamarabb az Európai Unió tagja akar lenni. December 5-e után pedig még határozottabban fogalmaznak. Azt mondják az ott élők, hogy december 5-én ti itt Magyarországon nem tettétek lehetővé, hogy az Európai Unió polgárai magyar állampolgárokként legyünk. (...) Most legalább azt ne tegyétek lehetetlenné, hogy román állampolgárként lehessünk az Európai Unió tagjai, és ismét együtt lehessünk, mint Európa polgárai – mondta Orbán Viktor. A székelyföldi autonómiával kapcsolatban úgy fogalmazott: amíg Erdélyben a magyarok ragaszkodnak ehhez a célhoz, addig a budapesti külpolitikának is ezt a célt vállalnia érdemes, sőt, erkölcsi kötelessége.

A Fidesz választási stratégiáját illetően Orbán Viktor elmondta: ennek középpontjában az áll, hogy meghatározzák, mi a legfontosabb teendője az országnak, mi szolgálja a leginkább a munkanélküliség csökkentését, milyen lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a kis- és középvállalkozók több munkát tudjanak adni az embereknek. – A mi választási stratégiánk nem taktikai kérdés: kivel, hogyan, miképpen, hanem hogy milyen célok érdekében, mi a fontos az országnak, és hogyan lehetne ismét közös célok mentén egyesíteni az országot – jelentette ki. Arra a kérdésre: lehet, hogy ismét az MDF-fel közösen alkot listát a Fidesz, vagy más erővel, a Vállalkozók Pártjával, Orbán Viktor úgy fogalmazott: „nyitottak vagyunk, és szeretnénk minél több szereplővel, minél több, velünk azonos elveket és célokat valló közéleti szereplővel megállapodásra jutni”. – Mi egy szövetség vagyunk, nem is hagyományos értelemben vett politikai párt. (...) Nyitottak vagyunk a Vállalkozók Pártja felé éppúgy, mint a Kereszténydemokrata Néppárt felé vagy a Nemzeti Fórum irányába. A Magyar Demokrata Fórum nem akar most velünk együttműködni. Nem lenne helyes, ha rájuk erőszakolnánk magunkat. Majd ők eldöntik, hogy akarnak-e élni az együttműködés lehetőségével vagy sem – mondta Orbán Viktor, aki arra a kérdésre, hogy a MIÉP és a Jobbik szövetsége szóba jöhet-e, úgy válaszolt: föl sem merült. – Nekem más elgondolásom van a várható erőviszonyokról, de ezeket nem hiszem, hogy nekünk kellene eldönteni. Majd a magyar választópolgárok a választásokon eldöntik, hogy milyen parlamentje legyen, milyen országgyűlése legyen Magyarországnak.

Szóba került az Orbán-család gazdagodását vizsgáló bizottság is, illetve az, hogy ebben az ügyben a Fidesz elnöke miért nem nyilatkozik. Az ellenzéki politikus erre hangsúlyozta: amióta elment a bizottság ülésére, ahol több órátn át faggatták, új körülmény nem merült fel. – Én azt hiszem, hogy ez inkább már csak kötözködés. Szerintem a szocialisták sem hisznek már az egészben, láttam ilyen nyilatkozatokat is. Azt hiszem, hogy kötelességszerűen ütik a vesémet, megszokásból. Talán jól is esik nekik – vélekedett.

(Forrás: radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.