A megvizsgált nyolc mintából ötnél bizonyosodott be, hogy a lisztek sikértartalma alacsonyabb az előírtná–l erősítette meg Virsinger György, a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás igazgatója. Tájékoztatása szerint az állomás a minőségi hiba miatt eljárást indított a szlovák gyártó ellen, aki pénzügyi szankciókra számíthat. A magyar hatóság az ügyben azért léphet fel, mert az uniós szabályozás szerint a vétkes szlovák cég tulajdonképpen „belföldi vállalkozásnak” minősül.
Mire a vizsgálatok befejeződtek, a kifogásult liszt elfogyott az üzletekből – közölte az igazgató. A rossz minőségű termék nem okozhatott humán-egészségügyi gondokat, de az alacsony sikértartalom a liszt felhasználási értékét jelentősen csökkenthette. Az élelmiszer-ellenőrző hatóságok a hibás terméket elkobozhatják, ha a kereskedelemben lennének még „elfekvő” készletek, és azok az üzletekben megjelennének.
A hazai piaci szereplőket tömörítő Gabonaszövetségnek is vannak információi a kifogásolható szlovák lisztekről – közölte Makay György, a szervezet főtitkára. A szövetség két élelmiszerláncban is találkozott a minőségi hibás termékekkel. Az általa végeztetett laboratóriumi vizsgálatok azt támasztották alá, hogy a sikértartalom 5–10 százalékkal volt alacsonyabb a minimálisan megszabott 27 százalékos mértéknél.
Az érdekképviseleti tapasztalatok alapján a láncok az importált lisztet néhány forinttal olcsóbban kínálták a legalacsonyabb árú magyar termékeknél. A szakmai vélemények szerint valójában technológiai trükkel előállított, selejtes liszt jelent meg a magyar pultokon. A szlovák gyártó a felhasznált gyengébb minőségű búzából a nagyobb sikértartalmú frakciót kiválaszthatta, és azt az ottani malmoknak értékesíthette. A fennmradó, rosszabb összetevőjű szegmensen pedig a magyar piacon igyekezett túladni. A Gabonaszövetség minőségi szempontból továbbra is veszélyesnek ítéli a helyzetet, ezért a lisztimportot változatlanul figyelemmel kívánja kísérni – tette hozzá a főtitkár.
Forrás: Világgazdaság
Kiderült, mi a közös Karácsony Gergelyben, Dobrev Klárában és Magyar Péterben
