Rossz minőségű liszt a boltokban

Rossz minőségű, Szlovákiából származó lisztre bukkantak az illetékesek a Penny Market élelmiszerláncban. Az élelmiszer-ellenőrző hatóság eljárást indított a szlovák gyártó ellen, aki pénzügyi szankcióra számíthat. A Gabonaszövetség a lisztimportot változatlanul figyelemmel kívánja kísérni.

MNO
2005. 10. 20. 6:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megvizsgált nyolc mintából ötnél bizonyosodott be, hogy a lisztek sikértartalma alacsonyabb az előírtná–l erősítette meg Virsinger György, a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás igazgatója. Tájékoztatása szerint az állomás a minőségi hiba miatt eljárást indított a szlovák gyártó ellen, aki pénzügyi szankciókra számíthat. A magyar hatóság az ügyben azért léphet fel, mert az uniós szabályozás szerint a vétkes szlovák cég tulajdonképpen „belföldi vállalkozásnak” minősül.

Mire a vizsgálatok befejeződtek, a kifogásult liszt elfogyott az üzletekből – közölte az igazgató. A rossz minőségű termék nem okozhatott humán-egészségügyi gondokat, de az alacsony sikértartalom a liszt felhasználási értékét jelentősen csökkenthette. Az élelmiszer-ellenőrző hatóságok a hibás terméket elkobozhatják, ha a kereskedelemben lennének még „elfekvő” készletek, és azok az üzletekben megjelennének.

A hazai piaci szereplőket tömörítő Gabonaszövetségnek is vannak információi a kifogásolható szlovák lisztekről – közölte Makay György, a szervezet főtitkára. A szövetség két élelmiszerláncban is találkozott a minőségi hibás termékekkel. Az általa végeztetett laboratóriumi vizsgálatok azt támasztották alá, hogy a sikértartalom 5–10 százalékkal volt alacsonyabb a minimálisan megszabott 27 százalékos mértéknél.

Az érdekképviseleti tapasztalatok alapján a láncok az importált lisztet néhány forinttal olcsóbban kínálták a legalacsonyabb árú magyar termékeknél. A szakmai vélemények szerint valójában technológiai trükkel előállított, selejtes liszt jelent meg a magyar pultokon. A szlovák gyártó a felhasznált gyengébb minőségű búzából a nagyobb sikértartalmú frakciót kiválaszthatta, és azt az ottani malmoknak értékesíthette. A fennmradó, rosszabb összetevőjű szegmensen pedig a magyar piacon igyekezett túladni. A Gabonaszövetség minőségi szempontból továbbra is veszélyesnek ítéli a helyzetet, ezért a lisztimportot változatlanul figyelemmel kívánja kísérni – tette hozzá a főtitkár.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.