A munkavállalók az OÉT mai ülésén a 4 kulcsos szja rendszer bevezetésének lehetőségére hívták fel a figyelmet, amin belül évi 6-7 millió forintos jövedelemnél a 42, esetleg 46 százalékos szja kulcs alkalmazását javasolják. Veres János pénzügyminiszter nehezen megváltoztathatónak nevezte a kormány javaslatát, de hozzáfűzte: ha a szakszervezetek elképzelésével is elérheti a kormány a célját, így lehet róla tárgyalni.
A pénzügyminiszter szerint egy év alatt ki lehet dolgozni azt a rendszert, amellyel az iparűzési adó 2007-et követő megszűnése után az önkormányzatok kieső bevételeit pótolni lehet. A munkaadói oldal ezt csak az önkormányzati rendszer reformjával együtt találja elfogadhatónak. A munkaadói és a munkavállalói oldal is tiltakozott az adómentes természetbeni juttatások korlátozási mértéke ellen, a pénzügyminiszter szerint a korlátozásra mindenképpen szükség van, a mikéntjéről azonban lehet egyeztetni. A szakszervezetek elfogadhatatlannak nevezték a 15 százalékos korlátot, az 500 ezer forintos maximumról azonban készek tárgyalni, míg a munkaadói oldal egyiket sem tartotta elfogadhatónak. A munkaadók támogatták a munkavállalóknak az étkezési hozzájárulás növelésére vonatkozó javaslatát, a szakszervezetek felvetették az iskolakezdési támogatás növelésének szükségességét is.
Tovább nőnek az élőmunka terhei
Veres János arra hívta fel az oldal figyelmét, hogy javaslataiknál vegyék figyelembe a jövő évi, 2 százalékos infláció mértékét. A munkaadók kifogásolták a vállalkozások adminisztrációs terheinek emelkedését, és kritikával illeték, hogy számításaik szerint az adórendszer módosításával a vállalkozások élőmunka- terhei nemhogy csökkennének, de tovább nőnek majd jövőre. A pénzügyminiszter ellenpéldaként említette a tételes egészségügyi hozzájárulás csökkenését majd megszűnését, és úgy vélte, hogy az áfa felső kulcsának csökkentése a vállalkozásokra is kedvező hatással lesz.
Viták a béremelés mértékéről
A munkavállalók kevesellték a jövő évi költségvetésben szereplő, 3,5-4 százalék közötti bruttó béremelési elképzeléseket, a munkaadók pedig mértéktartó bérnövekedési ütemet javasoltak a kormánynak. Veres János hangsúlyozta, hogy a jövőre várhatóan 2 százalékra csökkenő infláció és az adóváltozások miatt ugyancsak 2 százalék körüli adóteher-csökkenés mellett szolid mértékű, a reálbér-növekedéssel megegyező bruttó bérnövekedéssel számol a költségvetés. Szavai szerint a 3,5-4 százalékkal emelkedő munkatermelékenységgel megegyező mértékű reálbérnövekedésre van lehetőség, amihez elegendő egy ugyanekkora bruttó bérnövekedés.
A pénzügyminiszter szerint a bérfolyamatokat továbbra is „kézben kell tartani”, de nincs szükség olyan mértékű korrekcióra, mint 2004-ben.
(Forrás:origo.hu)

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó