Szoros a verseny a Fidesz és az MSZP között

A Fidesz stabilizálta szavazótáborát, újra a választópolgárok csaknem három tizede áll mögötte és a biztos pártválasztók 47 százalékára számíthat, míg az MSZP 44 százalékra – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből. A Fidesz támogatottsága továbbra is erős a fiatalok körében, a szocialisták táborában pedig új szimpatizánsok jelentek meg.

MNO
2005. 10. 22. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két nagy párt tábora közötti különbség már az összes választókorú és a biztos pártválasztók körében is mintahibán belüli. Az előbbi csoportban a Fideszt a választókorú népesség 29, az MSZP-t 27 százaléka támogatja. A választási részvételét biztosnak gondolók körében a Fideszre 47, a szocialistákra 44 százalék voksolna. Az előző hónapban az MSZP-szimpatizánsok aktivitásának erősödése javította a párt pozíciót, most az új támogatók megjelenését könyvelheti el sikerként. A Fidesz tábora továbbra is stabil – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből.

Az MSZP helyzete októberben javult a fiatalok és a diplomások körében. A 30 év alattiak körében az elmúlt hónapokban a Fidesz átlagos támogatottsága 35, az MSZP-é 16 százalék volt. A mostani felmérésben a fiatal demokraták 31 százalékon állnak, a szocialisták 23 százalékot értek el ebben a csoportban. A felsőfokú végzettségűek körében korábban a Fidesz-MSZP támogatottsági arány 35-22 százalék volt, ezúttal 27 illetve 32 százalékot regisztrált a Szonda Ipsos. Változás történt a nagyobb vidéki városokban, megyeszékhelyeken. Az elmúlt hónapok Fidesz-előnye (30 százalék, szemben a szocialisták 25 százalékával) csökkent, és a kormánypárt 35 százalékon áll, míg a Fidesz 25 százalékot kapna. A kisebb városok és a falvak továbbra is a fiatal demokraták mellett állnak: 29-25, illetve 33-22 százalék a két párt táborának aránya.

Budapesten tartja előnyét az MSZP, támogatóik aránya 29 százalék, míg a Fideszt a fővárosiak 24 százaléka preferálja. A Nyugat-Dunántúl és az Alföld alapvetően a Fideszé, míg az ország északi és középső része inkább a szocialisták politikai területe.

Jelenleg a választásra jogosultak 42 százaléka tartozik a biztos pártválasztók közé, enynyien mutatnak részvételi hajlandóságot, ami valamely párt támogatásával is párosul. További nyolc százalék aktív bizonytalan, a részvételről már nem kell őket meggyőzni, de egy párt mellé történő felsorakoztatásuk nagy kihívás. Viszonylag közel áll még a választási részvételhez az a 11 százalékos csoport, amelynek tagjai választottak már pártot (nagyjából az általános erőviszonyoknak megfelelően), de aktivitási szintjük mérsékelt.

A bő négytizednyi biztos szavazói kör a választásokig még bővülhet, ami a támogatottsági adatok változását is magával hozhatja. Jelenleg e tekintetben a két tábor közötti kiegyenlítődési folyamatot regisztrálja a Szonda Ipsos. Ezt igazolja az is, hogy ebben a hónapban a fiatal demokratáknak 1,6 millió, a szocialistáknak 1,5 millió biztos támogatót jelzett a kutatás.

(Forrás: Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.