A Fidesz elnöke szerint a vajdasági magyarok helyzete nemcsak Magyarország és Szerbia-Montenegró ügye, hanem európai kérdés. Orbán Viktor azután beszélt erről, hogy Budapesten tárgyalt a szerb elnökkel. A volt miniszterelnök arra kérte Borisz Tadicsot, hogy tegyenek meg mindent az emberi jogok és a jogállami normák érvényesüléséért. A Fidesz elnöke emlékeztetett, hogy Brüsszel a demokratikus reformok végrehajtását szabta Szerbia-Montenegró későbbi uniós csatlakozásának feltételéül.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a magyar politikusok jól összehangolt akciót hajtottak végre az utóbbi hónapokban Horvátország integrációja ügyében. Úgy vélte: a Fidesz, az MSZP és a kormányfő is kellő hangsúllyal vetette fel a nemzetközi szervezetekben Zágráb csatlakozásának fontosságát.
A szerb köztársasági elnök ma Hiller Istvánnal, az MSZP elnökével is találkozott. A szocialista politikus a megbeszélést követően kijelentette: pártja abban érdekelt, hogy Szerbia és Magyarország jó szomszédként éljen egymás mellett, de ennek meghatározó feltétele a Vajdaságban élő magyarok biztonságának garantálása.
Közölte: tapasztalatai szerint Tadics elkötelezett abban, hogy a vajdasági magyarok biztonságban legyenek, életkörülményük stabil legyen – tette hozzá Hiller, aki azt is elmondta: az incidensek lezárása érdekében az MSZP kész nemzetközi kapcsolatai segítségével fellépni.
A szocialista pártelnököt a szerb államfő szabadkai és belgrádi sétára hívta.
Az MDF elnöke hatékonyabb fellépésre sürgette a szerb elnököt az atrocitások megelőzése érdekében. Dávid Ibolya arra kérte Borisz Tadicsot, hogy segítse elő a bűncselekmények felderítését és az elkövetők megbüntetését. A pártelnök emellett azt kérte, hogy a szerb államfőt járjon közben a magyar vállalkozók szerbiai jelenlétét ösztönző befektetői környezet megteremtésében.
Demszky Gábor főpolgármester hétfőn találkozott a szerb elnökkel, és azt hangoztatta, hogy a vajdasági incidensek folytatódása veszélyezteti Szerbia kívánatosnak tartott európai reintegrációjának valódi megindulását, a Stabilizációs és Társulási Megállapodásról szóló tárgyalásokat. Demszky leszögezte: Magyarország azt várja, hogy a szerb rendőri és ügyészi szervek a jövőben időben, gyorsan, határozottan és alaposan lépjenek fel a nacionalista atrocitások felbujtói és végrehajtói ellen, míg a szerbiai bíróságok hozzanak ítélet az ilyen ügyekben, mert eddig még egyetlen egy ítélet sem született.
Hétfőn a nemzeti kisebbségek kérdéséről is szó volt a budapesti magyar–szerb államfői találkozón. Ezt Sólyom László köztársasági elnök mondta újságíróknak, miután szerb kollégájával tárgyalt a Sándor-palotában. Az államfő kiemelte: a magyar kormány elvárja, hogy a szerb kormány hasson oda, hogy a helyi hatóságok járjanak a végére ezeknek az atrocitásoknak. Borisz Tadics a Magyarországon élő szerb kisebbség helyzetéről szólva azt hangsúlyozta: reméli, parlamenti képviselethez fognak jutni.
A szerb államfő találkozott a magyar miniszterelnökkel is. Gyurcsány Ferenc a nemzetiségi atrocitásokkal kapcsolatban kifejtette: a nyitottság, a mértéktartás, az általános emberi jogi normák betartatása és kikényszerítése, a hatékony és eredményes igazságszolgáltatás óvhat meg attól, hogy ezek az ügyek árnyékolják be a két ország viszonyát.
(Info Rádió, teletext.hu, Magyar Rádió, MNO)