Vágóhídi hulladék a pizzán

Újabb élelmiszerbotrányról cikkezik a Bild Zeitung. Élvezhetetlen vágóhídi hulladékot dolgoztak fel ugyanis egyes dél-német élelmiszeripari üzemek, amelyeket mélyhűtött pizzában, tortelliniben és ravioliban használtak fel. A Networld hírportál egy felmérést közöl, melyből kiderül: az EU-ban a magyarok támogatják leginkább az atomenergiát.

2005. 10. 13. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb példányszámú német bulvárlap Vágóhídi hulladék a pizzán és a kolbászban című írásában foglalkozik a legújabb németországi élelmiszerbotránnyal.

Élvezhetetlen vágóhídi hulladékot használtak fel egyes dél-német élelmiszeripari üzemek, így azt feltételezhetően a mélyhűtött pizzában, a tortelliniben és ravioliban használták fel. A memmingeni államügyészség és a lindaui vámnyomozók vizsgálatai szerint legalább 1700 tonna szárnyas csontot és sertés bőrkét – melyek az érvényes EU-normák szerint „3. osztályú anyag – emberi fogyasztásra alkalmatlan” jelzéssel voltak ellátva – szállítottak ki élelmiszeripari üzemekbe és dolgozták fel.

A gyanú szerint a Deggendorfer Frost Rt. az élvezhetetlen maradékot német, osztrák és svájci vágóhidakon és élelmiszeripari hulladékgyűjtő állomásokról szerezte be. Majd ezt némileg feldolgozva – részben az anyavállalat, az illertisseni Kollmer Hús és Fagyasztó Rt. segítségével – immár élelmiszerként deklarálták. Ezeket az átnevezett hulladékokat azután egész Európában, így Németországban is eladták, három szárnyashúst és zselatintermékeket feldolgozó vállalatnak. De a cég vásárlói között találtak, litván, magyar, lengyel húsüzemet, valamint egy francia és egy olasz zselatinfeldolgozó céget.

A lap információi szerint időközben az ügybe bekapcsolódott az EU csalásellenes hivatala, az „Olaf“ is.

Networld (networld.at)

Az osztrák internetes hírportál Vitatott atomenergia: Az osztrákok Európa legnagyobb szkeptikusai címmel ismerteti az unió bizottsága megbízásából végrehajtott közvéleménykutatás eredményeit.

Az európaiak világos többsége elutasítja az atomenergiát. Az Eurobarométer adatai szerint a megkérdezett 227 személy 55 százaléka fejezte ki az atomenergiával szembeni elutasítását. (24 százalék a teljes elutasítás híve), míg 37 százalék támogatja az energianyerés eme formáját (hét százalékos a „totális” támogatók tábora). A legerősebb az elutasítás az osztrákok körében, közülük 88 százalék nyilatkozott a kérdésről negatívan, míg csak nyolc százalék szólt pozitív értelemben.

Hasonlóan nagy szkepszissel tekintenek a görögök (86 százalék ellenző 9 százalék támogató) és ciprióták (81:10 arány) is a kérdésre. Őket az írek (70:13 arányban), a spanyolok (71:16), a lengyelek (66:26), a dánok (66:29) és az olaszok (66:30 követik). Többségben vannak az ellenzők a németek (59:38) és a szlovének (54:44) körében is.

Kilenc EU-tagállamban azonban a támogatók adják a többséget. Ezt a csoportot Magyarország vezeti, ahol a válaszadók 65 százaléka pozitívan és 35 százaléka negatívan ítéli meg az atomenergiát. A magyarokat a támogatók sorában a svédek (64:33), a csehek (61:37), a litvánok (60:27), a finnek (58:38), valamint Szlovákia (56:40) és Franciaország (52:41) követi.

Presseportal 24 (businessportal24.com)

A többek között új könyvek ismertetésére szakosodott honlap Rúgások az esküvő után: Furcsa szokások a középkorban címmel ismerteti a jelenleg Ausztráliában élő történész, Maike Vogt-Lüerssen: Mindennapok a középkorban című könyvét.

Az ismertető néhány kiragadott példán keresztül kívánja igazolni a sötét középkor mítoszát. Néhány kuriózum ezek közül: Máriát, V. Károly kedvenc testvérét egy esztendősen adták hozzá egy még meg sem született gyermekhez. Ez abban a reményben történt, hogy leendő anyósa Anna 1505-ben egy fiúnak ad életet. Így is történt: 1515-ben eskették össze a tízéves Máriát a kilenc esztendős II. Lajos magyar királlyal.

Gyakran a leendő házaspárok először az eljegyzéskor, vagy magán az esküvőn találkoztak, ami nem mindig ment simán: amikor II. Balduin Hennegau grófja megpillantotta szörnyen csúnya menyasszonyát, elmenekült a helyszínről és mást vett feleségül. Tette ezt még akkor is, ha nagybátyjának az eljegyzés felbontásáért cserébe a menyasszonynak Douai erődjét kellett átengednie.

A házasságok alkalmával a menyasszony apja védelme alól a férje hatalma alá került. A vőlegény rúgása, mint jogi aktus tette ezt világossá, kifejezve azt, immár kinek a hatalma alá tartozik az új asszony. Az esküvői vacsorát követően a férj hiteles szemtanúk előtt teljesítette férfiúi kötelességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.