Nem, a gyilkos számítógépes játékok biztosan nem – áll a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkében, amely a modern társadalom által termelt fiatal emberi roncsokkal foglalkozik. Hozzáteszik: a tudomány bebizonyította, vagy helyesebben: nem tudta az ellenkezőjét bizonyítani. Nem, a napi négy-öt óra televízió bambulás sem lehet. Az állandóan dörömbölő zene fejhallgatóban? Ki kívánja azt állítani, hogy ez lenne az ok?
Hogy a 12 évesek a 18 éveseknek szóló filmeket nézik, na és? Hogy hihetetlenül sokat telefonálnak – 1,6 millió mobiltelefon volt 2004-ben Németországban gyermekek tulajdonában –, töltenek le adatokat, szörfölnek a neten? Éppen ez a modern. Míg életük során körülbelül 10 ezer órát járnak iskolába, addig eközben átlagosan 12 ezer órán keresztül fogyasztanak zenét és képeket. S az is csak a konjunktúra felfutását szolgálja, hogy minden másodiknak van már saját televíziója. Már csak egy kis médiakompetencia kellene. A legjobb, ha azoktól a médiaszakértőktől, akik a véres számítógépes játékokban vagy éppen a horrorfilmkutatásban is kiismerik magukat.
Apropó, kompetencia: a hat és tizenhárom évesek hetven százaléka maga dönti el, hogyan öltözik. S ha a divat a popvilág irányába tájékozódik, annak praktikáit veszi át – tetoválás, testékszer, rabnadrág és a többi – mi lenne ennél veszélytelenebb? Csak játszani akarnak. Ez mindig is így volt. S ha éppen alkohol is feltűnik az ünneplésben, az igazán nem lehet gond.
A csendes olvasás közben idegesek lesznek, mert a könyvnek nincs vibráló képernyője, ezért azután fel is hagynak az olvasással, egészen egyetemista korukig. Sokan közül már beszédükben is csak arra a pár kifejezésre hagyatkoznak, amivel érvényesülnek.
S ha azt hiszik, hogy a jó élet abból áll, hogy a nők éppen úgy a lábuk elé hullanak, mint a pénz? S ha azt hiszik, a siker a reakciósebességgel működik? Úgy gondolkodnak, hogy másolni sokkal praktikusabb, mint utánanézni, olvasni és végiggondolkodni. S ha számukra a valóság egy szerencsejáték, amit néhány háttérben álló játékos mozgat a képernyő mögött, melyre sem a természeti törvények, sem egyéb szabályok nem érvényesek? Ha a dolgok így állnak – már pedig minden tanár tudja, hogy ez a helyzet –, akkor kiderül, senki sem felelős.
Nem vállalja a felelősséget senki az ideges és az iskolából kimaradó gyerekekért, de nincs felelőse a fiatalok körében növekvő erőszaknak éppen úgy, mint az olvasni képtelen tizenöt éveseknek. Egyszerűen így alakult.
(Frankfurter Allgemeine Zeitung)
Két ember meghalt szén-monoxid-mérgezésben Veszprém vármegyében