Tóth András az állítólagos magyarországi CIA-börtönökkel kapcsolatos információkról tájékoztatta a bizottságot, hangsúlyozva: nem volt, nincs és nem is lesznek ilyen börtönök Magyarországon.
Demeter Ervin az államtitkár beszámolójával kapcsolatban arra volt kíváncsi, milyen kétoldalú megállapodás van a CIA és a magyar szolgálatok között, és milyen közös műveletekben vettek részt magyar nemzetbiztonsági tisztek.
Válaszában Tóth András kijelentette: a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemben az ország partnere az Egyesült Államoknak, és ez érvényes a magyar polgári nemzetbiztonsági szervek munkájára is. Nincs olyan együttműködési keret, nincs olyan együttműködési forma, amely bármilyen formában a nemzetközi jog megsértéseként vagy a nemzetközi jogi normákkal szembehelyezkedő gyakorlatként lehetne értékelhető. „Minden esetben rigorózusan figyelnek a szolgálatok arra, hogy az együttműködés a jogi normáknak, a Magyar Köztársaság jogi normáinak és a nemzetközi normáknak megfelelően történjenek” – mondta az államtitkár.
A titkos CIA-táborok létezéséről először a The Washington Postban jelent meg híradás. A lap azt állította, hogy a CIA börtönhálózatot hozott létre külföldön, és Kelet-Európában őriztet elfogott al-Kaida-tagokat. A feltételezést elsőként Magyarország utasította vissza, hangsúlyozva, hogy ilyen kérés nem érkezett az ország felé, majd a többi megvádolt ország illetékesei is cáfolták az értesülést.
Az egyik olasz lap, a kommunista Il Manifesto múltheti cikke szerint, az ENSZ afganisztáni jelentéstevője már tényként említette: Románia, Lengyelország és Magyarország területén titkos CIA-fogolytáborokban kínzások történtek. Ezt az információt tegnap maga az érintett jelentéstevő, Cheriff Bassiouni cáfolta –, kiemelve, hogy „legjobb emlékei szerint Magyarország nevét ki sem ejtette a száján” az üggyel kapcsolatban tett nyilatkozatában.
Robert C. Castel: Telefonbetyárkodás és fegyverstop
