Újabb gumicsont?

A szocialista frakció a választójogi törvény módosítását kezdeményezi. Gyurcsány Ferenc tegnap a kis pártok parlamentbe jutása mellett érvelt. Az MDF támogatná a módosítását, az SZDSZ-ben megoszlanak a vélemények erről, a Fidesz nem támogatja a választási törvény módosítását.

MNO
2005. 11. 07. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német modell mintájára alakítanák át a szocialisták a választójogi törvényt, hogy megakadályozzák a kétpártrendszer kialakulását. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Fiatal Baloldal vasárnapi kampányrendezvényén azt javasolta, hogy az a párt, amelyik egyéni választókörzetben három jelöltet bejuttat az Országgyűlésbe, a listán kapott szavazatai alapján számított mandátumot kapja meg – függetlenül attól, megszerezte-e a bejutáshoz szükséges öt százalékot –, hogy ezáltal frakciót alapíthasson. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy nemcsak kisebb, hanem demokratikusabb, többszólamú parlamentre van szükség.

Az MDF minden olyan javaslatot támogat, amely elősegíti, hogy sokszínű érdek- és értékképviselet jelenjen meg a parlamentben – jelentette ki Dávid Ibolya, az MDF elnöke tegnap a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában. Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese közleményében ugyancsak megfontolandónak nevezte a javaslatot. Hozzátette: pozitívan értékelik, hogy a kormány valóban átgondolta a kétpárti parlament veszélyét. A valódi megoldást azonban a tisztán listás választásban látják – tette hozzá. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szerint a javaslat jó tárgyalási alapnak tekinthető. A többpárti parlament az elveszett szavazatok számának minimalizálását és a demokrácia kiszélesítését jelenti, amelyben jobban artikulálhatók a különböző vélemények – fejtette ki.

Kuncze Gábor már ismerte Gyurcsány Ferenc javaslatát. Az SZDSZ elnöke a Magyar Televízió tegnap esti közéleti műsorában
kifejtette: a legfontosabb, hogy a „miniszterelnök a kétpártrendszerrel szemben kiállt a többpártrendszer mellett”. Szerinte a javaslattal a miniszterelnök az MSZP és az SZDSZ választóinak közös halmazából a szavazókat visszaküldte az SZDSZ-hez. Ahhoz, hogy az MSZP hatalmon maradjon az SZDSZ-nek be kell kerülnie a parlamentbe – tette hozzá. Megerősítette, hogy a választásokon önálló, liberális programmal indulnak, és kizárta a koalíciókötés lehetőségét a másik irányba. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint a kormányfő javaslata nem jó ötlet, szerinte már az is abszurd, hogy jelenleg nyolcfős frakció működhet az Országgyűlésben. Horn Gábor szerint a kisebb pártok jelenlétét a parlamentben nem a kormányfőnek, hanem a parlamenti pártoknak kell megoldaniuk, a négy párt pedig már egyeztet a kisebb parlamentről. Fodor Gábor, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese a Hír Televízióban úgy nyilatkozott, nem ellenzik a javaslatot, hiszen az országnak érdeke, hogy több párt legyen a parlamentben, ne csak kettő.

A Fidesz nem támogatja a választási törvény módosítását – jelentette ki Pokorni Zoltán. A párt alelnöke úgy fogalmazott, hogy „nem elegáns dolog„ 160 nappal a választások előtt a szabályokat megváltoztatni, bár, mint mondta, az MSZP-ben van erre hajlandóság. Pokorni Zoltán véleménye szerint ennek az elképzelésnek ugyanaz lesz a sorsa, mint a „legtöbb ilyen meggondolatlan, kampányízű, figyelemelterelő” javaslatnak.
Répássy Róbert úgy vélekedett, hogy a frakcióalakításnak egy alkotmánybírósági határozat értelmében ma sincs alsó határa, így akár háromfős frakciót is létre lehet hozni. A Fidesz politikusa újabb gumicsontnak nevezte a javaslatot, amely szerinte Medgyessy Péter volt miniszterelnök közjogi javaslataira emlékeztet. Mint mondta, a választópolgárokra kellene bízni, akarnak-e törpe pártokat látni a parlamentben, vagy sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.