A kormánynak a határon túliakból is csak a baloldali kell

A magyar kormány által létrehozott Szülőföld Alap Oktatási, Kulturális, Szociális, Egyházügyi és Média Kollégiuma a napokban döntött a 2005. november 18-i beadási határidejű pályázatokról. A kollégium 800 milliós keretéből 90 millió illette az ukrajnai pályázókat. Ezen összegből közel 75 millió forintot az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséghez közel álló szervezetek „nyertek".

MNO
2005. 12. 20. 23:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar nyelvű média 30 milliós keretösszegére 18 pályázat érkezett. A kilenc nyertes pályázó közül a két legnagyobb tételt Magyar Újságírók Kárpátaljai Szövetsége (16,7 millió forint) és a Kárpátaljai Magyar Média Fejlesztéséért Alapítvány (9 millió forint) kapta. Az Irka című gyermeklap egy, a Közoktatás négy lapszám megjelentetésére elegendő összeget kapott, a Nyomkereső ifjúsági lap megjelenését 400 ezer, a Magyar Főiskola Évkönyve 1996-2006 című kiadvány megjelentetését 900 ezer forinttal támogatta a kollégium. Nyolc pályázónak „0„ forint megítélt összeg „jutott”, köztük a Kárpátalja és Kárpátinfo című hetilapnak, az Erdélyi Gábor vezette Kárpáti Igaz Szónak, valamint a Sion Rádióstúdiónak, a kárpátaljai RTV magyar szerkesztőségének. – A médiaalap döntő részét (25,7 millió forintot) tehát a Gajdos István nevével fémjelzett Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnökének elkötelezett híve, Kőszeghy Elemér MUKSZ-elnök „nyerte el„, valamint egy olyan „médiaalapítvány”, melynek neve teljesen ismeretlen a kárpátaljai közéletben – írja a Kárpátalja című hetilap.

Ismeretes, hogy a Szülőföld Alap Tanácsában Kárpátalját Kőszeghy Elemér, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség alelnöke képviseli. Az UMDSZ egyik vezetője így gyakorlatilag saját maga „támogatásáról„ dönt, ami teljesen etikátlan. Akárcsak az, hogy a magyar kormány annak ellenére jóváhagyta Kőszeghy tanácsi tagságát, hogy személyesen nem érintett a kárpátaljai magyar közösséget érintő kérdésekben, mivel kanadai letelepedési engedéllyel rendelkezik – olvasható a lapban.

A kollégium oktatási pályázatának ukrajnai keretösszege 60 millió forint volt és eredendően a „középfokú magyar tannyelvű iskolák, egyházi líceumok” támogatására irányult. A kiírásra 31 pályázatot nyújtottak be. Az UMDSZ mellett működő Kárpátaljai Magyar Oktatásért Alapítvány 47,8 millió forintot (!) nyert a pályázatokat elbíráló testülettől (a pénzkeret 79,7 százalékát).

Összehasonlításképpen: a Kárpátaljai Református Egyházkerület Jótékonysági Alapítványa 4 millió forintot nyert, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség három pályázattal összesen 3 milliót. A keretösszegből mindösszesen 5 (!) magyar középiskola jutott támogatáshoz – egyenként félmillió forint körüli összeggel. Ugyancsak a támogatottak sorában szerepel a Munkácsi Szent István Líceum (1 millió forint), a Tiszabökényi Tankombinát (620 ezer forint), valamint az Ungvári Közművelődési Szakiskola (500 ezer forint).

A kárpátaljai magyar közösség fejlesztésére szánt 90 millió forintból tehát közel 75 milliót három olyan szervezet/alapítvány kapott, melyek közvetlen kapcsolatban állnak az UMDSZ-szel és Gajdos Istvánnal.

Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke leszögezte: a pályázatból kizárt magyar főiskola, az elutasított pályázók, a szükségeshez mérten kevesebb támogatáshoz jutók nevében elmondható: sajnálatos, hogy a Szülőföld Alap pénzei nyíltan Gajdos István köreihez szivárognak, amit aztán ukrajnai politikai kampányra fordítanak. Sajnálatos, hogy a Gyurcsány-kormány saját klientúrájának építésére használja a határon túli magyar közösségek fejlesztésére szánt magyarországi adóforintokat.

(Forrás: Kárpátalja)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.