Az EU-csúcstalálkozó kudarcát jövendölik

Az Európai Unió 2007-2012-es költségvetéséről szóló csúcstalálkozó kudarcát jövendöli a Die Welt konzervatív német napilap. Úgy tűnik: saját költségvetési hozzájárulása kérdésében London egyelőre nem hajlandó áldozatokat vállalni, csak akkor, ha Blair belátható időn belül ígéretet kap az unió strukturális reformjára – írja a lap.

2005. 12. 15. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első koncepciójában Blair azt ajánlotta, hogy nyolc milliárd euróval növeli meg az uniós költségvetéshez történő brit hozzájárulást – írja a Die Welt konzervatív német napilap cikkében, amely az uniós költségvetésről rendezendő csúcstalálkozó kudarcát jövendöli. Hozzáteszik: a gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a brit visszatérítés a hét esztendő alatt a öt milliárd euróról hét milliárdra nőne, de a növekedés üteme lassulna. Ellentételezésként azonban a luxemburgi javaslathoz képest is 25 milliárddal, 847 milliárd euróra kívánták csökkenteni az uniós kiadásokat. A legnagyobb csökkentést az új tagállamoknak kellett volna eszerint megemészteniük, közel 14 milliárd euróval kaptak volna e javaslat értelmében kevesebbet a Jean-Claude Juncker által júniusban ajánlott kompromisszumnál.

Második, csak minimálisan megváltoztatott javaslatában a brit elnökség a kiadásokat 849 milliárd eurós szinten kívánja maximalizálni. Ezzel a teljes kiadások aránya változatlanul az unió összgazdasági teljesítményének 1,03 százalékát tenné ki – 0,03 százalékkal kevesebbet osztana újra, mint amire a luxemburgi elnökség tett javaslatot, s lényegesen kevesebbet, mint amit az unió bizottsága igényelt (1,24 százalékot). Ez a brit ajánlat 12,5 milliárd euróval csökkentené a strukturális támogatásokat, de Blair ezzel az átcsoportosítás sorozattal számos országnak tett apróbb engedményeket: Spanyolország és Portugália támogatása a tervezettnél lassabban csökken, Finnország, Írország, Ausztria, Portugália és Svédország nagyobb támogatást kap vidékfejlesztésre. A nettóbefizetők, Svédország és Hollandia terhelése még gyorsabban csökkenne, Lengyelország, Magyarország, Csehország, Észtország és Lettország némileg több strukturális támogatást kapna.

Úgy tűnik: saját költségvetési hozzájárulása kérdésében London egyelőre nem hajlandó áldozatokat vállalni, és csak akkor kívánnak lépéseket tenni, ha Blair ellentételezésként belátható időn belül ígéretet kap az unió strukturális reformjára. Egy ilyen felülvizsgálatra 2008-ban vagy 2009-ben kerülhet sor. Az azonban bizonytalan, hogy ezeket a módosításokat figyelembe lehet-e venni még az adott költségvetési ciklusban.

Német kormánykörökben növekszik az optimizmus, mondván: együtt tudnának élni a brit javaslattal. Hiszen Berlinnek a hét éves költségvetési periódusban összesen hét milliárd euróval kellene kevesebbet befizetnie a közös kasszába. Az új tartományok tervezett támogatásának lefaragása ellen viszont tiltakozni fognak, és ezek követelni fogják a terv módosítását. Ezen túl a németek a többi tagállammal közösen szeretnék elérni, hogy a brit visszatérítés csökkentése 2013 után is fennmaradjon. E kérdés lesz az a döntő pont, amelyen a csúcstalálkozó sikere áll vagy bukik. Tekintettel az unió jelenlegi válságára, német illetékesek szerint fontos lenne egy sikeres megállapodás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.