Budapesti luxusadó-rendelet: zónákra osztják a fővárost

Javában tart a budapesti luxusadó-rendelet előkészítése. A fővárosi önkormányzat várhatóan január közepére kapja meg a kerületektől a majdani értékövezetek kialakítására vonatkozó javaslatokat – közölte a Népszabadsággal Haszonicsné dr. Ádám Mária aljegyző.

MNO
2005. 12. 24. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés november elején fogadta el a jövő évi adótörvényeket, ezek között szerepelt a nagy értékű ingatlanokra vonatkozó új közteherfajta bevezetése. A törvény szerint luxusadót a százmillió forintnál értékesebb, magántulajdonban lévő ingatlanok után kell fizetni, az adó mértéke a százmillió forint feletti rész fél százaléka.

A főváros a saját, valamint a közigazgatási hivatal jogértelmezése alapján úgy látja, rendeletet kell alkotnia a luxusadóról, erre várhatóan a közgyűlés februári ülésén kerül sor. A városháza egyeztet a kerületekkel a majdani értékövezetek kialakítása végett. Van olyan szakértői javaslat, amely szerint egy-egy kerületen belül több övezet kialakítása indokolt, sőt, az egyes utcákra lebontva is érdemes volna kidolgozni az értékelési rendszert.

A városházának a kerületek segítségére is szüksége van a majdani adóalanyok felvilágosítására. A luxusadó ugyanis önbevalláson alapul, kiszámítása pedig nem a forgalmi, hanem az úgynevezett számított értéken alapul.

Szakértői becslések szerint az új adónem országos szinten tízezer lakást, ezer üdülőt érinthet, a remélt bevétel 1-3 milliárd forint a Pénzügyminisztérium adatai szerint. A városházán előzetes adatok hiányában a várt bevételt még becsülni sem merik.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.