Elvesztette hatalmát Franciaország

A Frankfurter Allgemeine Zeitung az EU gyengélkedésének egyik okát Franciaország meggyengülésében látja. Az uniós költségvetési vitában tanúsított defenzív magatartása is további tekintélyvesztéssel jár. A Wiener Zeitung idézi az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank jelentését, mely szerint Magyarországon az elmúlt évben tovább nőtt a korrupciós esetek száma.

2005. 12. 16. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap egyik kiadója, Günther Nonnenmacher Franciaország középhatalom című vezércikkében a meggyengült Párizs és elnöke személyében látja az unió gyengélkedésének egyik okát.

Chirac mostanában gyengélkedik. Belpolitikai értelemben súlytalanná vált, amióta egyre valószínűbb, hogy 2007 májusában nem indul ismét az elnöki posztért; s már most csúcsra járatják magukat a politikai táborokon belül az önjelölt utódok. Chirac 1995-ben és 2002-ben is azzal az ígérettel kezdte kormányzását, hogy begyógyítja az országban lévő szociális sebeket, de a francia társadalom bajai csak súlyosbodtak – amint azt a külvárosok erőszak kitörések is megmutatták.

Új mélyütést kapott mostanában a Párizs által magának követelt EU vezető szerep, amikor a franciák májusi népszavazáson elutasították az uniós alkotmánytervezetet. Ez ugyan elsődlegesen Chirac belpolitikája elleni voksolás volt; de ezzel egy időre Franciaország az integráció alakításától elbúcsúzott, így az elnök Európa-politikai értelemben is „béna kacsává” vált. Az uniós költségvetési vitában, melyben Párizs foggal és körömmel védi a mezőgazdasági politikában eddig élvezett előnyeit, s ez a defenzív magatartás az ország további tekintélyvesztéssel jár.

Európán kívül Chirac, a korábban a „harmadik világnak” nevezett államok körében is igen kevés szerencsével járt. Az Algériával előkészített barátsági szerződést, mellyel a Magrebbel való bonyolult kapcsolatok egy fejezetét kívánták békülékeny hangvétellel lezárni, jelenleg jegelik, mert Párizsban vita robbant ki a francia gyarmati politika „civilizatorikus teljesítményeiről”. Fekete-Afrikában, hogy befolyását megőrizhesse, évtizedeken keresztül Franciaország olyan helytartók hűségére alapozott, akiknek diktatórikus és korrupt rezsimjét és emberjogi sértéseit nem lehet védeni. Ázsiában sem járt eredménnyel az a kísérlet, mely az egykori gyarmatokkal, például Vietnammal kívánta a kapcsolatokat újra szorosabbra fűzni.

Az ötödik köztársaság egyik korábbi miniszterelnöke nyilatkozta a közelmúltban, hogy a franciák (vagy legalább is politikai elitjük) még mindig nem törődtek bele, hogy Franciaország egy középhatalom szintjére süllyedt vissza. Az a tény, hogy az ország nukleáris fegyverekkel rendelkezik, már régen nem kölcsönöz neki olyan jelentőséget, mint a hideg háborúban, ezért a francia befolyás folyamatosan csökken Európában és a többi kontinensen is. Chirac utóda egy olyan országot örököl, ahol mindent újra kell gondolnia.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák főváros napilapjában Edith Oltay A kenőpénz és korrupció része a magyar mindennapoknak című írásában állítja, a politikai akarat hiányzik e súlyos társadalmi probléma megoldásához.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank legfrissebb jelentése szerint Magyarországon az elmúlt évben tovább nőtt a korrupciós esetek száma. Így emelkedett a közösségi megbízatások elnyeréséért fizetendő úgynevezett „kenőpénz járulék” 2005-ben a 2,09 százalékról és 2,47 százalékra. A korrupció a közösségi beruházásokról döntő önkormányzatoknál és a hivatalokban széles körben elterjedt. A fordulat óta mindegyik kormány tervezte, hogy visszaszorítja a korrupciót, azonban ezen elgondolások a politikai szándék hiányában meghiúsultak.

A legújabb úgynevezett „üvegzseb program”, mely az állami tisztviselőket vagyonnyilatkozatuk nyilvánosságra hozatalára kötelezte, a feledés homályába tűnt.

A mostani választási kampányban a pártok még a korábbiaknál is gyakrabban próbálják meg politikai ellenfeleiket a korrupció vádjával hitelteleníteni. Így Orbán Viktor, az ellenzéki Fidesz elnökének feleségét azzal vádolják a kormánypártiak, hogy férje kormányzati idejében pénzügyi előnyöket élvezett. A Fidesz viszont azt veti Gyurcsány Ferenc szemére, hogy a vagyonát a korábbi privatizáció átláthatatlan üzleteiből szerezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.