Gondban a magyar gazdák a WTO-alku miatt?

Nem tűnnek jónak az unió szempontjából az agrárliberalizációs kérdésekben született hongkongi kompromisszumok. A liberalizáció nyomán a verseny erősödésére lehet számítani. A magyar piaci szereplők számára ugyanakkor elfogadhatatlan lenne, ha rövid távon további vámleépítések lépnének életbe.

MNO
2005. 12. 20. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU a napirenden szereplő exportszubvenció-leépítéseket és vámcsökkentéseket eredetileg olyan átfogó szabályozási csomag részeként ajánlotta fel, amely más gazdasági területeken megfelelő ellentételezéseket tartalmazott. Most viszont a kompenzáció nem látszik elégségesnek – vélik az agrárszakértők.

Az EU-ban és Magyarországon is az agrárverseny erősödésére kell számítani a liberalizációs lépések nyomán – mondta Halmai Péter, a Szent István Egyetem professzora. Hosszabb távon jelentősen csökkenhet a külső védettség a vámlebontások miatt: főként a marhahús-, a tej- és a gabonapiacon nőhet a konkurencia, mivel az import fokozódhat – írja a Világgazdaság.

Az exportszubvenciók leépítése ugyanakkor azokat az ágazatokat érintheti érzékenyen, amelyekben az uniós intervenciós árak meghaladják a világpiaciakat. A tejnél és a cukornál az EU már döntött az intézményes árak mérsékléséről, a későbbiekben pedig a 101,31 eurós tonnánkénti gabonaintervenciós ár csökkentése is napirendre kerülhet.

Elfogadhatatlan lenne a magyar piaci szereplők számára, ha rövid távon további vámleépítések lépnének életbe – mondta Csikai Miklós, a Magyar Agrárkamara elnöke. Mint ismert, Brüsszel eredetileg több mint 40 százalékkal (23 százalékról 12-re) is csökkentette volna az átlagos agrárvámszintet, de a WTO egyelőre csak a legszegényebb országoknak szavazott meg teljes vámmentességet 2008-tól. Csikai Miklós leszögezte: az újabb könnyítéseknek ellentmond, hogy a liberalizációt leginkább szorgalmazó USA egy főre vetítve 4 eurónyi importot „enged be”, míg az EU 40 eurónyit. Másrészt a jelentős vámcsökkentés 5–25 százalékkal mérsékelné az európai felvásárlási árszinteket, és ezt a termelők nem tudnák kigazdálkodni. A gyors vámleépítések nálunk azért is vezetnének „beláthatalan katasztrófához”, mert a magyar termelők a régi EU-tagállamoknak járó agrártámogatások egy részét kapják csak meg – mondta az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.