A tárca számításai szerint a GDP 37,9 százalékát teszi ki az adó- és járulékbevétel. Katona Tamás elmondása szerint a jelentős adócsökkentési lépések hatására a GDP 36,3 százalékára csökken ez az arány. A PM államtitkára öt pontban foglalta össze a jelentősebb változásokat (amelyek a Száz lépés programban 13 lépésben öltöttek testet 5 éves adócsökkentési programként).
Ezek értelmében az áfa felső kulcsa 25-ről 20 százalékra mérséklődik. Az államtitkár megjegyezte, hogy a felső kulcs csökkentésével versenyhátrányunk csökkentése következik be
A többlépcsős program első elemeként januártól az SZJA felső kulcsa 38-ról 36 százalékra csökken, egyidejűleg a 18 százalékos kulcs határa 1 millió 500 ezerről 1 millió 550 ezer forintra emelkedik. 5 millió forintos adóalapig a társasági adó 10 százalékra csökken, ami a kis- és középvállalkozások erősödését célozza. 2008-tól megszűnik az iparűzési adó, de jövő január elsejétől már ennek az összegnek a 100 százalékát le lehet leírni az adóalapból. Ami pedig a társadalombiztosítási járulékot illeti, jövő novembertől megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás. Idén november elsejétől már jelentősen csökkent ez az összeg.
2007-től 3 százalékponttal, 2009-től pedig újabb 2 százalékponttal csökken a munkáltatói tb-járulék. A luxusadó 2006-tól bevezetésre kerül, amely a 100 millió forint feletti ingatlanoknál a 100 millió forint feletti rész 0,5 százalékát teszi ki.
Katona Tamás mai sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy semmiképpen sem fogjuk meghaladni a szeptember végén felemelt, 6,1 százalékos eredményszemléletű idei államháztartási hiánycélt.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára az Info Rádiónak úgy nyilatkozott: a BA eladásából származó bevételt teljes egészében az államadósság törlesztésére szeretnék fordítani. Sajtótájékoztatóján viszont úgy fogalmazott: 404,8 milliárd forintot az államadósság csökkentésére fordít a tárca, a fennmaradó közel 60 milliárd pedig az ÁPV Rt.-hez kerül.
Tállai: A baloldali kormány adót emelt, és a szegény családokat bünteti
Medgyessy–Gyurcsány-kormány az elmúlt három és fél évben folyamatosan radikális adócsökkentést ígért, ezzel szemben – a jövő évi adótörvényekkel együtt – összesen 38 alkalommal emelte az adókat, és 8 új adót vezetett be – reagált Tállai András, a Fidesz országgyűlési képpviselője Katona bejelentéseire. Tállai szerint mára már nincs olyan társadalmi réteg, amelynek az adóterhei ne növekedtek volna: a luxusbaloldali kormány csak ebben az évben 100 milliárd forint pluszterhet rakott a magyar kis- és középvállalkozások vállára és 540 milliárd forintot vett ki a családok, a nyugdíjasok zsebéből. A Fidesz szakembere úgy látja, nem lesz ez másként 2006-ban sem, hiszen a jövő esztendőben a Medgyessy–Gyurcsány-kormány a gyermekek után járó adókedvezmény megvonásával emeli a családok adóterheit. Ráadásul bünteti a szegényebb családokat, ugyanis az alacsonyabb keresetűek változatlan adókulccsal adóznak.
A Fidesz szerint a jövő évi adótörvények továbbra sem szolgálják a hazai kis- és középvállalkozásokat, nem segítik elő a versenyképesség javítását és a munkahelyteremtést, ezért úgy vélik: új gazdaságpolitika kell. Olyan változásra van szükség – írja a közlemény –, amely radikális adócsökkentéssel lehetőséget teremt a hazai vállalkozóknak és a családoknak. Tállai közleményében kijelenti: Változtatnunk kell, mert máskülönben marad a csőd szélén egyensúlyozó ország, a négyszázezer munkanélküli honfitársunk, és a folyamatos adóemelés.
(portfolio.hu)
Brüsszel hallgat az ukrajnai kényszersorozás magyar áldozatának az ügyéről
