Az NKTH felügyelete alatt működő Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) 2005. december 19-én hirdette meg a pályázatot 2005. december 21-i benyújtási határidővel. A kétmilliárd forintos támogatást egy pályázó viheti el – derül ki a felhívás szövegéből. A kérdéses pályázatot az Asbóth Oszkár húzóágazati innovációs program keretében írta ki Az influenza A vírus okozta pandémia elleni védekezés K+F feladatai témakörében a NKTH nevében a KPI. A kétmilliárd forintot a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap terhére biztosítják.
A pályázatban foglaltak szerint támogatható tevékenységek egyebek mellett a nagyprojekt megvalósításához szükséges infrastrukturális, személyi és tárgyi feltételek megteremtése; alkalmazott kutatás; kísérleti fejlesztés; technológiatranszfer; K+F és innovációs szolgáltatások igénybevétele; szellemi tulajdonvédelem (szabadalom, használati minta, védjegy és mintaoltalmi bejelentés); valamint a K+F projekt hasznosítását szolgáló beruházás megvalósítása.
A nyilvános pályázat alapján felmerülő kérdéseinkre szerettünk volna választ kapni először a KPI illetékeseitől. A KPI főigazgatói titkárságán azt mondták, kapcsolják a projektkoordinátort, akinek feladatkörébe tartozik a szóban forgó Asbóth Oszkár húzóágazati innovációs program is. Csakhogy a kapcsolt Sós Zoltán projektkoordinátor kijelentette: ő nem fog mondani semmit. Egy belső szabályzatra hivatkozott, amely szerint nem áll módjában „kifelé” nyilatkozni. Ezt csak az arra illetékes személy teheti meg – fűzte hozzá –, aki „szerinte a főigazgató lehet”. Majd elköszönt, és bontotta a vonalat.
A KPI főigazgatóját, Modla Ferencet megpróbáltuk ismét felhívni, de a titkárságán tegnap nem vették el a telefont. Ezután a KPI telefonközpontosa az ügyfélszolgálatot kapcsolta, ahol egy munkatárs úgy tájékoztatott: a kiírás és a beadás határideje valóban nem tévedés, s jelezte, hogy több felháborodott hangú e-mailt kaptak pontosan a szűkös határidő miatt, amelyet továbbítottak az NKTH-hoz. Hozzátette: a KPI-nek a pályázatban foglaltakhoz semmi köze, ők úgy írták azt ki, ahogyan az „anyacégtől” megkapták. Az ügyfélszolgálati munkatárs közölte, arról sincs tudomása, hogy érkezett-e be egyáltalán pályázat. Kérdéseinket szerettük volna feltenni az NKTH elnökének, Boda Miklósnak, akit szintén nem sikerült utolérnünk.
Az érintettek hiányában Müller Ottmárt, a Védőoltásgyártók Egyesületének elnökét kérdeztük a pályázatról, aki leszögezte: „Ami az A típusos influenzát illeti, Magyarországon aktuálisan itt és most nincs pandémiás helyzet.” A szakembertől megtudtuk azt is: a piacon rendelkezésre állnak a megfelelő influenza elleni oltóanyagok. Müller Ottmár véleménye szerint e téren nincsen rövid távon végrehajtandó kutatás-fejlesztési feladat. Ezért úgy látja, az influenza A vírusa elleni védekezés esetében semmi nem indokolja ezt a drámai gyorsaságot. Az ilyen jellegű gyógyszerfejlesztésekkel rendszerint alapgyógyszer-kutatás keretében szoktak foglalkozni – tette hozzá. Müller Ottmár szerint valószínű, hogy ez esetben nem alapkutatásról van szó.
Hávelné Szatmári Katalint, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökét is megkérdeztük, aki elmondta: „Annak ellenére, hogy nem ismerem a részleteket, és nem tudok erről a konkrét pályázatról, annyi biztos, hogy a kiírás és a benyújtás dátuma mindenképpen abszurd. Ez esetben megint egy Patyomkin-pályázatról lehet szó” – vonta le a következtetést.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal egy önálló, országos hatáskörű intézmény, amelyet a kormány hozott létre 2004. január elsejével. A fentebb említett Kutatási és Technológiai Innovációs Alapot, amelyet az NKTH kezel, szintén a kormány hívta életre az NKTH honlapján olvashatók szerint a „K+F hasznosulás felgyorsításához.”
A pályázatot kiíró KPI kincstári körbe tartozó, önállóan gazdálkodó központi költségvetési szerv, amelyet az oktatási és a pénzügyi tárca hozott létre 2003. augusztus 1-jén. A szervezet közreműködik a Közösségi támogatási keret gazdasági versenyképesség operatív programjában (GVOP) is, e tevékenységét a gazdasági minisztériumból elkülönített GVOP Irányító Hatóság felügyeli.
Kétmilliárd a madárinfluenzára is. Kétmilliárd forintos támogatást, továbbá kétmilliárdnyi kedvezményes hitelt biztosít az állam az Omninvest Kft., a madárinfluenza elleni oltóanyag kizárólagos gyártója számára – adta hírül a Népszabadság. November végéig húszmillió adag H5N1-vírus elleni oltóanyagot rendeltek meg, ennek ára százmilliárd forint. A milliárdos állami támogatás nem teljesen önzetlen, hiszen a jelenlegi feltételek mellett az államnak a vakcina értékesítéséből származó bevételből akár tíz százalék is juthat – von le egy lehetséges következtetést laptársunk. A terméknek nincs forgalomba hozatali engedélye, s a gyártókapacitás is bővítésre szorul. Még nem ismert, milyen feltételrendszerben kerülhetnek az állami milliárdok a humánvírus-vakcinákat előállító Omninvest Kft.-hez. Az uniós szabályok ugyanis tiltják, hogy az állam versenyeztetés nélkül ekkora közvetlen támogatást adjon egy magáncégnek. (Az Omninvest Kft. több mint 90 százalékos tulajdonosa a Cipruson bejegyzett Sumpter Pharmaceuticals Ltd., a kisebbségi rész pedig egy magyar magánbefektető tulajdonában van.)