Leminősítve

MNO
2005. 12. 07. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Hírlap szerkesztőségi vezércikke: A Fitch Ratings azt tette, ami a dolga: leminősítette a magyar adósságot, s ezzel a magyar gazdaságot. A ludas: a magas költségvetési hiány, a hiányzó reformhajlandóság, az euró bevezetése körüli teszetoszaság és az átláthatatlan költségvetés. A hitelminősítők konzervatív, lassan mozduló szervezetek, a legritkább esetben jelzik előre a várható folyamatokat, inkább a múltbeli eseményeket vetítik a jövőbe. Ami ez esetben váratlan, az inkább csak a Fitch viszonylagos gyorsasága: a másik két fontos nemzetközi hitelminősítő – a Moody’s és a Standard & Poor’s – stabilnak tekinti a magyar adósságot, vagyis hivatalosan fontolóra sem vette a mostani besorolás újraminősítését.
A Fitch érveivel nemigen lehet vitatkozni: a rossz államháztartási adatok jó reálgazdasággal párosulnak, gyors a gazdasági növekedés, alacsony az infláció. Olyannyira nem vitatkozik senki (még a kormány sem), hogy a forint árfolyama – egyelőre – szinte meg sem mozdult: a napon belüli egyszázalékos gyengülést nem nevezhetjük árfolyamzuhanásnak.

(2005. december 7.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.