A soros elnöki tisztet betöltő Nagy-Britannia utolsó javaslata alapján a következő hét év költségvetési kerete 862,36 század milliárd euró, több, mint 13 milliárd euróval magasabb a korábban meghatározott összegnél. Nagy-Britannia ezen kívül belement abba a feltételbe is, miszerint az Európai Unió következő költségvetési időszakában 8 helyett 10 és fél milliárd euróval csökkenjen a Londonnak járó visszatérítés összege. A különbözettel London mindenekelőtt a tavaly csatlakozott tíz tagállam fejlődését kívánja segíteni – tartalmazza a dokumentum.
Magyarország nagy sikert ért el az EU-csúcson a költségvetés ügyében, hiszen 22,6 milliárd euró felzárkóztatási támogatást kap az európai Unió következő, 2007-2013 közötti költségvetési ciklusában, egymilliárd euróval többet mint amennyit az első brit javaslat ígért – ezt a magyar kormányfő jelentette ki Brüsszelben, miután az Unió tagállamainak állam- és kormányfői elfogadták a szervezet keretköltségvetését.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: a Magyarországnak jutó nettó uniós támogatás a jelenlegi időszakhoz képest 2007 és 2013 között 3,5-szeresére nő, így Magyarország a felzárkóztatást célzó, egy főre jutó támogatásoknál a 25 tagállam közül a második helyre került, csak Csehország előzi meg. A kormányfő hangsúlyozta: minden korábbi szabálytól eltérően a magyarországi felzárkóztatási célú fejlesztések 85 százaléka európai uniós forrásból finanszírozható.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a most elfogadott költségvetés Magyarország számára kedvezőbb nemcsak a fél évvel ezelőtt kidolgozott luxemburgi javaslatnál, de az Európai Parlament tervezeténél is. A kormányfő ugyanakkor arra figyelmeztetett: az egyezség még nem jelenti a büdzsé végleges elfogadását; mint mondta, ehhez egyetértésre kell jutni az Európai Bizottsággal és az Európai Parlamenttel is. A magyar tárgyalók ugyanakkor nem tudtak sikert elérni az uniós pénzek felhasználási időtartamát 2-ről 3 évre kitoló szabályozásról: ez a lehetőség csak 2010-ig lesz érvényes, nem 2013-ig. Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy még az utolsó plenáris ülésen is érvelt e kérdés felülvizsgálata mellett, de ez természetesen nem olyan súlyú ügy, ami miatt vétóznia kellett volna.
A 18 órás maratoni egyezkedés után megszületett kompromisszumban nagy szerepet játszott az első EU-csúcsán résztvevő Angela Merkel német kancellár – idézi a Napi Online a Bloomberg tudósítását -, aki elősegítette, hogy Lengyelország újabb pénzekhez jusson és a francia-német együttműködés hangsúlyozásával a korábban vétóval fenyegetőző Chirac elnök alkulehetőségeit is megkönnyítette. Az új tagországok sikereként elkönyvelt megállapodással „Európa kikerült a bénultságból, Európa újra beindult„ – hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke, José Barroso, aki szerint a büdzsé a szolidaritást jelképezi.
Merkel elégedett
Angela Merkel – amint az újságíróknak nyilatkozta – rendkívül elégedett a 2007-2013 közötti pénzügyi keretfeltételekkel. Németország számára olyan eredményeket sikerült elérnie, amit „jó lelkiismerettel” tálalhat a berlini pénzügyminiszternek – nyilatkozta Merkel. Legalább egy milliárdot sikerült megtakarítani, összehasonlítva a luxemburgi javaslattal, amely júniusban a brit ellenállás miatt meghiúsult. A keleti tartományok számára további 225 millió eurót sikerült megkaparintani, ráadásul ezt az összeget rugalmasabban költhetik el az érintettek. A kiadásokat a tagországok GDP-nek 1,045 százalékában, 862,2 milliárd euróban maximálták, ami csak valamicskével 0,01 százalékkal magasabb, mint a brit elnökség eredeti javaslata. A brit elnökség nyomására a megállapodásba ugyanakkor felülvizsgálati záradékot építettek be – cikkezik a Der Spiegel, amivel megnyílt az út a következő években a költségvetés átalakításához, a mezőgazdasági támogatások radikális csökkentéséhez.
A német kancellárnak köszönhető a válság elkerülése – vélik francia lapok
A politikai válság elkerülése Brüsszelben egyértelműen Angela Merkel német kancellárnak köszönhető – vélik a francia napilapok.
A francia külügyminiszter egy kereskedelmi rádiócsatornának adott interjújában üdvözölte Tony Blair brit miniszterelnök bátorságát, amiért az Európai Unió 2007-2013-as költségvetésének megállapodása érdekében kész volt elfogadni a Nagy-Britanniának járó uniós visszafizetés csökkentését. A francia lapok hangsúlyozták, hogy Brüsszelben csodával határos módon a német-francia motor újraindult, és Angela Merkel az európai színtéren döntőbírónak bizonyult.
Románia döntő jelentőségűnek tartja a megállapodást
Románia számára döntő jelentőségű, hogy Brüsszelben sikerült megállapodni az Európai Unió keretköltségvetésről. Ezt Traian Basescu államfő és Calin Tariceanu miniszterelnök mondta ma reggel a román közszolgálati rádióban. A román államfő kiemelte: az elfogadott előirányzatnak köszönhetően Románia a jövőben megvalósíthatja kutatási-fejlesztési programjait, és csökkentheti gazdasági aránytalanságait. Hangsúlyozta: a megállapodás szerint 2007-tol 10,8 milliárd eurót használhat fel Románia. A román kormányfő úgy vélte: Európa hatalmas lépést tett előre az integráció bővítésének útján. Calin Tariceanu szerint Románia 2007 január elsejétől az integrációs szervezet tagja lesz.
Marcinkiewicz: minden ötödik euró Varsónak jut
Elégedetten nyilatkozott az EU-büdzséről létrejött megállapodásról a lengyel kormányfő. Kazimierz Marcinkiewicz kiemelte, hogy országa jelentősen megnövelt támogatáshoz jut, mint mondta, minden ötödik euró Varsónak jut.
(Der Speigel, Info Rádió, HírTv, Napi Online, klubradio.hu)

Random választotta ki áldozatát az esztergomi késelő