Rejtélyes halál

Egyelőre nem tudni, hogy rablógyilkosság, politikai intrika vagy egyszerű autóbaleset következtében lelte-e halálát Nigéria magyarországi nagykövete útban Josból a főváros, Abudja repülőtere felé. Mindegyik változat szóba került, az ügyben indított vizsgálat még nem zárult le.

MNO
2005. 12. 30. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig nem tudni, miért halt meg Nigéria magyarországi nagykövete. Gershon Jeremiah Guyit hazája olyan táján vesztette életét, ahol mindennaposak a rablótámadások.

Guyit vallásosságát minden, róla megemlékező forrás kiemeli: a nigareiasun.com szerint az evangélikus egyház aktív tagja volt. Több, a nagykövetet bemutató írás említi öt fiát, s azt, hogy elkötelezett híve volt országa külföldi népszerűsítésének.

„Túlságosan sok a gyanús körülmény” – állítja a diplomata fia, Long Ben. Szerinte nem kizárt, hogy az apját és még másik két utast szállító személygépkocsit baleset érte. Az eset 19-én történt, Guyit pedig két nappal később halt meg. Mivel a környéken hemzsegnek a banditák, a család nem zárja ki azt sem, hogy Guyit támadás áldozata lett. „Arrafelé mindennapos a rablótámadás” – mondta el a Magyar Hírlapnak nak a nagykövet személyes ismerőse, Andrew Princz, az Ontheglobe.com internetes portál főszerkesztője.

– Guyit és társai egy drága, vadonatúj dzsippel utaztak, talán azt akarták ellopni. A sokszor a határ túloldaláról érkező útonállóknak arrafelé már közismert módszereik vannak: például naranccsal teli kosarat borítanak ki az útra, s amikor az autó megáll, kirabolják és gyakran meg is ölik az utasokat„ – tette hozzá.

Guyit, aki 2004 júliusában érkezett Budapestre, egyike volt azoknak, akik igyekeztek felhívni a figyelmet arra, mennyire megnehezíti a rossz közbiztonság Nigéria természeti szépségeinek és turisztikai értékeinek népszerűsítését, kulturális sokszínűségének megtartását. Tisztában volt vele: ha azt akarják, hogy a világot érdekelje Nigéria sorsa, akkor meg kell nyitni az országot a külföldiek előtt – emlékeztetett Andrew Princz.

Guyit Magyarországon kívül Szlovéniában, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában is képviselte országát. Mielőtt diplomata lett volna, ismert építész és politikus volt, több vállalkozásban is részt vett. Plateau állam turisztikai irodáját, a szövetségi lakáshivatalt és a Warri olajcéget is vezette korábban. Alapító tagja volt a Demokratikus Néppártnak, amelynek nagykövetként is befolyásos személyisége maradt.

magyarhirlap.hu, ontheglobe.com, nigeriasun.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.