A nyilak ura

Kevés olyan korlátlan ura van egy sportágnak, mint Phil Taylor a dartsnak: az angol sportoló tizenharmadik alkalommal nyerte meg a világbajnokságot. Taylor acélgyári munkásként kezdte, de gyorsan a csúcsra ért, ahonnan azóta sem tudták letaszítani. Legutóbbi sikeréért százezer fontot kapott.

Kaposi Dávid
2006. 01. 08. 6:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Phil Taylor nyilaitól ments meg uram minket – zenghetik a világ dartsversenyzői, miután az angol tizenharmadszor is megnyerte a világbajnokságot.

A december 19-én kezdődött és január második befejeződött torna során végig magabiztosan menetelt Taylor, noha a négy között Wayne Mardle ellen alaposan megizzadt, ám végül nagy csatában 6-5-re győzött. A döntőben Peter Mainley-t egyszerűen lesöpörte Taylor, és 7-0-tal szerezte meg pályafutása tizenharmadik vb-diadalát Purfleetben. Győzelméhez egy pillanatig nem férhetett kétség, csak azt bánhatja, hogy nem tudott egy bravúros kilencnyilast (az induló 501-ről kilenc dobással elérni a nullát – a szerk.) dobni.

Taylor a sikerrel százezer fontot kasszírozott, de egyúttal figyelmeztette vetélytársait, hogy továbbra is sikerre éhes. A győzelem után mindössze egy napot pihent, majd újra edzésbe állt.

Az acélgyártól a tizenharmadik vb-címig

A versenyeken leggyakrabban alkalmazott 501-es darts játék emblematikus figurája Phil „The power„ Taylor. Ötletes becenevére az évek során joggal szolgált rá.

A külseje (sörhas és tetoválások) alapján élsportolónak legkevésbé sem nézhető Taylor sokáig csak hobbiként dartsozott, ám az 1980-as évek végén Eric Bristow-val való találkozása mindent megváltoztatott. Bristow abban az időben neves játékosnak számított, ám már pályafutása végéhez közeledett, így szponzorként segített az acélgyári munkásként dolgozó Tayloron. Bristow tízezer fontot ajánlott fel a tehetséges versenyzőnek arra az esetre, ha diadalmaskodik egy versenyen, ez pedig a lehető legjobb ösztönzőnek bizonyult Taylor számára. „Győztessé tett engem” – emlékezett vissza arra az időre a mára már világsztárrá lett versenyző.

Az első siker sem váratott sokáig magára: egy kanadai viadalon ranglistán kívüliként 1990-ban Bob Andersont verte 5-1-re a fináléban Taylor. „Nagy szenzációt jelentett ez a siker, hiszen nem tudták, hogy ki vagyok, senki sem ismert” – mondta a sportoló. Ugyanebben az évben mentorát, Bristow-t is legyőzte a világbajnokság döntőjében: meglehetősen simán, 6-1-re nyert. Sokan ekkor csak egy véletlen sikernek tartották a győzelmét, de Taylor a következő 50 meccséből 48-at megnyert, így elhallgattatta a kétkedőket.

1992-ben ismételten győzött a világbajnokságon – Mike Gregory ellen 6-5-re nyert. Az 1993-as esztendő sikertelenségei után 1994-ben újra eljutott a PDC-világbajnokság döntőjébe, ám váratlan vereséget szenvedett Denis Priestley-től. 1995 és 2002 nem talált legyőzőre a vb-ken, sorozatban nyolcszor diadalmaskodott, és négyszer Priestley-nek is vissza tudott vágni. A sorozat 2003-ban szakadt meg: a kanadai John Part jobbnak bizonyult Taylornál. A legutóbbi három világversenyen (2004-ben, 2005-ben és a már említett 2006-ben) Taylor ismét megállíthatlan volt.

Egy íjász ötletével kezdődött

A darts Nagy-Britanniából származik, a játékot az angol pubokban kezdték el űzni évszázadokkal ezelőtt. A legenda szerint egy angol íjász eldöntötte, hogy a hideg téli hónapok alatt sem hagy fel a gyakorlással, csak élvezetesebb környezetben teszi mindezt. Nyílvesszőjéből levágott egy darabot, és egy közeli kocsmában kezdte tökéletesíteni célzóképességét. A lerövidített nyílvesszőket a falra akasztott farönkszeletbe dobálta.

A ma érvényben lévő szabályzatok alapját jelentő versenyszisztémát első alkalommal a XIX. század végén alkották meg, valamint erre az időszakra tehető az első klubok megalakulása is.

A darts a hatvanas évek végén vált népszerű játékká szerte a világon. A játék térnyeréséhez hozzájárult a televízió biztosította nyilvánosság is: a brit nemzeti szövetség (BDO) által szervezett versenyeket 1973-től kezdve már a képernyő előtt ülve is lehetett követni. 1976-ban megalakult a World Darts Federation (WDF), amely kidolgozta ki a sportág nemzetközi versenyszabályzatát és ranglistarendszert.

Az angol parlament 2001-ben hivatalosan is sporttá nyilvánította a játékot, és ezzel egy időben kérelmezték a darts olimpiai szakszövetségek közé történő felvételét is, amire eddig azonban nem került sor.

A világon jelenleg 1100-nál is többféle dartsjátékot tartanak számon, ám a legismertebbek a 01-es játékok (301, 501, 701, 901, 1001), a Criket, a Hi-score és a Shanghai. A 01-es játékok esetén a versenyzők célja, hogy a kiindulási pontszámot a dobások értékeinek folyamatos levonásával pontosan nullára redukálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.