Egyelőre a nagyobb áruházláncoknál is folyamatban van még az áfacsökkentés nyomán a termékek átárazása (az egyik hipermarket tegnap figyelmeztette a vevőket, hogy a pénztárnál kevesebbet kell fizetni, mint ami az árcédulán fel van tüntetve, míg egy másik sárga címkéket helyezett a termékek mellé az új árakkal),
a kisebb boltok pedig sok esetben meg sem kísérelték a pénztárgépek átállítását, a termékek átcímkézését. A pénztárgépeket egyébként csak március végére kell áthangolni, a blokkokon azonban már az új kulcsnak kell szerepelnie. Ahol nincs átállítva a pénztárgép, ott például kézzel kiállított nyugtát vagy számlát kell kiadni.
Április végéig civil önkéntesek figyelik a boltokban, hogy tartósak maradnak-e az esetleges áresések. Annak a kereskedőnek, aki lenyeli az állam által most elengedett 5 százalékos adót, nem kell büntetésre számítania, az árpolitika ugyanis egyéni döntés kérdése, legfeljebb a vásárlók „büntetnek”. Az áraikat csökkentő üzletek egyébként január 15-től állami védjegyet kérhetnek és használhatnak. A matrica használatára három hónapos szerződést lehet kötni, amit bármelyik fél bármikor felmondhat.
Az árváltozás hatásának felmérését nehezíti, hogy legtöbb üzletláncnál már téli vásárt tartanak, így a vevők a négy százaléknál több helyen is jóval nagyobb kedvezményt kaphatnak, egyes cégek pedig öt százalékkal csökkentették bruttó áraikat, mivel úgy látják: az emberek nem értik, hogyha öt százalékkal lett kisebb az áfa, akkor az árak miért csak négy százalékkal mérséklődnek.
Az árcsökkentés egyébként számos élelmiszer árát nem érinti, ahogy az éttermek árait sem, mivel ezek áfája 15 százalékos. 25-ről húsz százalékra csökkent viszont a kávé, az üdítő, az édesség, a sör, a pezsgő, és a só áfája. Elméletileg csökkennie kellene a számítógép, a bútor, a tévé, a játékok, mezőgazdasági eszközök, temetkezési szolgáltatások, a kéményseprés, a cipősarkalás, a borotválás és a taxi viteldíj árának is.
(tozsdeforum.hu, Népszabadság, napi.hu)

Termálfürdő árkörkép – mutatjuk, hol mennyi egy napijegy