Az ombudsman elmarasztalta az ORTT-t a tévészerződések miatt

A két országos kereskedelmi televízió szerződésének tavalyi meghosszabbításának vizsgálatára kérte a legfőbb ügyészt és a Gazdasági Versenyhivatalt Takács Albert. Az ombudsman súlyosan elmarasztalta az ORTT-t, mert szerinte a szerződéshosszabbítás nem felelt meg a jogállamiság követelményeinek.

MNO
2006. 01. 19. 7:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állampolgári jogok biztosának általános helyettese a saját vizsgálatát már befejezte az ügyben. Ennek végén súlyosan elmarasztaló állásfoglalást hozott arról, ahogyan az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) 2005-ben változatlan feltételekkel további öt évvel megtoldotta az RTL Klub és a TV2 (eredetileg 2007-ben) lejáró szerződését – írja a Népszabadság.

A tavaly nyári szerződéshosszabbítást többen támadták már, az ORTT-n belül is. Az 1997-es pályázaton győztes két társaság ugyanis újabb versenyeztetés nélkül további öt évre kapott frekvenciahasználati lehetőséget. Erre a médiatörvény lehetőséget ad, igaz, feltételekkel. Az egyik: a tévék nem követhettek el súlyos vagy ismétlődő szerződésszegést. Ennek mibenléte azonban nincs pontosan meghatározva, így most ez vita tárgya. Takács Albert mindenesetre megállapította: a testület erre a szempontra a döntésnél nem volt figyelemmel. Az ORTT az évek során ismétlődően elmarasztalta különböző okokból a két adót.

Takács kifogásait alapvetően a jogállamiság követelményének szemszögéből fogalmazta meg. Ez egy másik konkrét példában azt jelenti: az ORTT-nek nem lett volna joga 2005-ben dönteni a 2007-ben lejáró szerződések meghosszabbításáról.

További kifogás: az ORTT 38 másik – kisebb frekvenciákról szóló – szerződéssel egy csomagban hosszabbította meg az országos tévékkel kötött megállapodást is. Ezt sem tehette volna meg.

Az öttagú ORTT-ben a Fidesz képviselője nemmel szavazott a szerinte is idő előtti döntésre, és azzal szemben jogi lépéseket helyezett kilátásba. Az SZDSZ-es delegált tartózkodott, mert nem értett egyet azzal, hogy az 1997-ben megállapított tarifa alapján működjenek a tévék. (A két nagy kereskedelmi adó jelenleg a nézők kétharmadát és a hirdetési bevételek háromnegyedét tudhatja magáénak.)

A szerződést meghosszabbító testület többsége az idő előtti döntést azzal indokolta, hogy ennek hiányában a választási kampány idején kellett volna dönteni, ezt pedig el akartak kerülni.

A hosszabbítás szerintük nem volt mérlegelés kérdése, hiszen a törvény ezt szinte automatikusan biztosítja, amennyiben nem volt súlyos vagy ismétlődő szerződésszegés.

Az ügyészségen és a versenyhivatalon kívül Takács Albert az ORTT-hez is fordult: felszólította a médiahatóságot, hogy tekintse át újra a szerződéshosszabbításról szóló döntést.
(nol.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.