Befejeződött a helyszíni szemle Hejcén

Befejeződött a helyszíni szemle a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce közelében. A roncsokat várhatóan vasárnap reggel átadják a szlovák hatóságoknak. Előzőleg kiderült: az egyetlen túlélő állapota nem mondható súlyosnak. A fiatalember neve Martin Farkas.• Képriportunk a helyszínről• 42 halottja van a Borsodban lezuhant szlovák gépnek

MNO
2006. 01. 21. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződőtt a helyszíni szemle a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce közelében. A honvédelmi minisztérium szóvivője közölte: a repülőgép feketedobozát a kassai repülőtéren vizsgálják meg a szlovák és a magyar szakemberek. Bocskai István hozzátette: amennyiben nem sérültek a feketedoboz adatai, akkor várhatóan a jövő hét elejére már többet tudnak a baleset körülményeiről.

A honvédelmi minisztérium szóvivője azt mondta, azért döntöttek mégis a kassai helyszín mellett, mert közel van a szerencsétlenség helyszínéhez, és egyszerűbb odaszállítani a roncsokat. Bocskai István korábban azt közölte, hogy Magyarországon lesz a teljes vizsgálat.

A magyar rendőrség átadta a szállítógép fekete dobozát is a szlovák katonai hatóságnak – közölte Garamvölgyi László. Az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője hozzátette: a feketedoboz vizsgálatába bekapcsolódik a magyar Katonai Légügyi Hatóság szakértője és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság egyik tisztje is. A roncsokat várhatóan vasárnap reggel átadják a szlovák hatóságoknak.

Szlovákiában hétfőn és kedden nemzeti gyásznapot tartanak a csütörtöki repülőgép-szerencsétlenség áldozatainak emlékére. A féléves koszovói szolgálat után hazatérő békefenntartók gépe csütörtök este zuhant le a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce község határában: 42-en meghaltak, az egyetlen túlélőt a kassai kórházban ápolják – ő röviddel a repülőgép becsapódása után mobiltelefonon felhívta a feleségét, és arra kérte, hogy riassza rendőrséget. A holttestek kiemelését pénteken délután fejezték be.

A Pristinából Kassára tartó Antonov-24-es típusú szovjet gyártmányú katonai szállítógép már harminchat éve repült. A tragédia miatt nagy késéssel indul egy hasonló típusú gép a cseh katonákért Prágából Koszovóba, mert a járművet alapos műszaki vizsgálatnak vetették alá.

Megjelentek a katasztrófaturisták

A katasztrófa helyszínét továbbra is biztosítják a szakemberek, erre szükség is van, mert sok civil indult a hegyre. A határőrök azt mondták, megjelentek a katasztrófa-turisták is a térségben.

Mindeközben Szlovákia uniós nagykövete elismerően szólt a magyar hatóság segítőkészségéről a szlovák baleset kapcsán Brüsszelben, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai bizottságának ülésén. A szlovák diplomata kiemelte, hogy Magyarország segítette a szlovák kutató-mentő egységek gyors határátlépését és bekapcsolódását a mentésbe. Nagyra értékelte a magyar rendőri, katasztrófavédelmi, határőrizeti és honvédségi szakemberek szakszerű és hatékony munkáját is a szlovák hadsereg történetének legsúlyosabb baleseténél.

Magyar származásra utal a túlélő fiatalember neve

Péntek esttére az is kiderült: Martin Farkasnak hívják azt a 27 éves férfit, aki egyedüliként élte túl a Borsod megyei Hejce közelében csütörtök este lezuhant szlovák katonai gép balesetét. A férfi feltehetően a gép felrobbanása előtt kiesett a gépből, így élhette túl a katasztrófát. Azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, a gép melyik részén utazott a fiatalember.

Farkas a repülőgép becsapódása után mobiltelefonon fel is hívta feleségét. Annyit tudott mondani, hogy a gép lezuhant, ezért a feleségét arra kérte, hogy riassza rendőrséget. A beszélgetés rövidesen megszakadt, az asszony hívásaira a telefon már nem válaszolt. Valószínű, hogy a férfi a repülőgép becsapódása után még térerőt keresve járkált az erdőben. A kassai Luis Pasteur kórház orvosai szerint az egyetlen túlélő életben maradása csodával határos. Külső sérülései – horzsolások és enyhe égési sebek – nem veszélyesek, a baloldali agyduzzanat nem látszik súlyosnak, és ha komplikációk nem lépnek fel, akkor a fiatal férfi két héten belül felépülhet.

A sérültet jelenleg mesterségesen altatják, állapota kielégítő. Beszélni is tud, de a szerencsétlenség kiváltotta sokk miatt várhatóan csak a jövő hét első napjaiban lehet majd kihallgatni.

A szlovák védelmi tárca hivatalos adatai szerint negyvenkét áldozata volt a katasztrófának. Az áldozatok között szerepel a szlovák hadsereg tábori lelkészetének vezetője, valamint három nő is. Utóbbiak közül kettő profi katona, egy pedig hostess volt, de ő is a hadsereg kötelékében szolgált. A holttesteket pénteken este Kassára szállították.

Hónapokig eltart a vizsgálat

Összesen 17 pszichológus segít a hozzátartozóknak a tragédia feldolgozásában, illetve a mentésben dolgozóknak. Két telefonvonalon kérhetnek információkat az érintettek. A szlovák közszolgálati televízió beszámolója szerint a hozzátartozók némelyike személyesen is látni akarta a baleset helyszínét.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közlése szerint a vizsgálat eredménye várhatóan két hónap múlva születhet meg. Ekkor derülnek ki a „konkrét okok”, amelyek miatt a tragédia bekövetkezhetett – közölte. „A közlekedés maga abszolút korrekt és törvényes volt. A gép azon az útvonalon haladt, amit a Hungarocontroll megadott, azonban ezt követően – még nem tudni, miért – a repülőgép letért az útvonalról” – mondta Juhász.

Szlovákia legsúlyosabb légi katasztrófája

A szlovák katonai gép utasainak többsége a KFOR békefenntartó missziójában műszaki feladatokat ellátó szlovák katona volt. A szerencsétlenül járt repülő utasainak poggyászát egy másik, hasonló típusú gép vitte, amely azonban sikeresen landolt a kassai repülőtéren.

A szlovák kormány mindent megtesz azért, hogy enyhítsen a hozzátartozók fájdalmán, anyagi kárpótlásra számíthatnak a családok – jelentette be a rendkívüli kormányülés után Mikulas Dzurinda szlovák miniszterelnök.

Hétfőn délben félárbocra engedik a nemzeti lobogókat, és azzal kezdetét veszi az egynapos országos gyász. Ez Szlovákia történetének legnagyobb légi katasztrófája – mondta a fáradtságát és megrendültségét nem titkoló szlovák kormányfő, és az egész kabinet együttérzéséről biztosította a férjeiket, fiaikat, édesapjukat gyászoló családokat. A hadsereg szóvivőinek korábbi állítását visszavonták és közölték: az áldozatok között nők is vannak, szám szerint három.

Mikulás Dzurinda köszönetet mondott a magyar és a szlovák mentőknek, és nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Szlovákia miért nem követte a csehek példáját, akik tavaly kiselejtezték az összes Antonov típusú légi járművet. (Ezzel szemben híradások szerint a lezuhant géphez „hasonló típusú” szállítójárművekkel indul a cseh légierő Koszovóba, hogy hazajuttassa katonáit – a szerk.) Azt az értesülést sem kommentálta, hogy vajon miért értesült későn a tragédiáróll. Dzurindát állítólag 21 órakor tájékoztatták – azután, hogy a Magyar Távirati Iroda kiadta a gyorshírt a szlovák katonai szállító-repülőgép lezuhanásáról.

Magyar Rádió, inforadio.hu, klubradio.hu, radio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.