Egyre több házat veszélyeztet a belvíz

Országszerte nyolcvan-nyolcvanöt lakóházat veszélyeztet a belvíz, de eddig egyetlen lakót sem kellett kitelepíteni. Belvízvédelmi készültséget 20 önkormányzat rendelt el. Jelenleg 79 ezer hektárt borít víz, ebből 41 ezer hektár vetés-szántó. A folyókon összesen 215 kilométeren van árvízvédelmi készültség.

MNO
2006. 01. 05. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte nyolcvan-nyolcvanöt lakóházat veszélyeztet a belvíz, de eddig egyetlen lakót sem kellett kitelepíteni. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Alsózsolcán, Nyékládházán, Mezőnagymihályon és Szentistvánon mintegy 60-65 lakóház közelében áll a víz. Hajdú-Bihar megyében Görbeházán, Tiszacsegén és Nádudvaron, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig Mezőhéken, Kunhegyesen, Kisújszálláson és Karcagon veszélyeztet házakat a belvíz.

A Fejér megyei Bicskén normalizálódik a helyzet, itt egy megáradt patak miatt több telket is elöntött a belvíz. A város határában folyó Szent László patak vízszintje a hóolvadás miatt jelentősen megemelkedett, így nem képes befogadni a környező terület csapadékvizét. A csapadékvíz így a patak melletti kertek egy részében megállt, és egy lakóház gyalogjáróját is elárasztotta. A tűzoltók tegnap egész délután és este dolgoztak a veszélyhelyzet megszüntetésén, a házhoz vezető gyalogjáró szintjének megemelése még tart. A helyi polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a város belterületén jelenleg nincs belvízveszély.

Készültség az Alsó- és Közép-Tisza vidékén

Két szakaszon másod-, öt szakaszon pedig elsőfokú a belvízvédelmi készültség az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén. Emellett az önkormányzatoknak tíz településen kellett elrendelniük elsőfokú készültséget. A kurcai és a Sámson-élővízi szakaszon másodfokúra kellett emelni a belvízvédelmi készültség szintjét, mivel a főcsatornák vízszintjei jelentősen megemelkedtek, a telítettség 80-100 százalék közötti. Az igazgatóság területén összesen 18 szivattyútelep működik, melyek naponta 780 ezer köbméter vizet emelnek át. Mintegy 12 ezer hektár, főként vetés, gyep és szántó van víz alatt.

A Közép-Tisza vidékén tíz belvízvédelmi szakaszon tartanak fenn első- vagy másodfokú készültséget az elöntések miatt. A vízzel borított terület nagysága 24 ezer hektárt tesz ki. A védelmi szakaszokból hétnél rendeltek el másodfokú készültséget, többségük a Nagykunságban, Kunhegyes, Kisújszállás és Karcag térségében található. Az elmúlt 24 órában a vízzel borított helyeken 37 stabil szivattyútelep dolgozott, a gépek hárommillió köbméter vizet emeltek át a befogadókba.

Jelenleg az elöntött terület nagysága 79 ezer hektár

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleménye szerint összesen 53 belvízvédelmi szakaszon rendeltek el készültséget, a helyzet Magyarország keleti részén a legkritikusabb. Az elöntött terület nagysága 79 ezer hektár, ebből 41 ezer hektár vetés-szántó.

Az elmúlt napon a 115 darab állandó és 2 darab mobil szivattyútelep üzemelt, több mint 8,5 millió köbméter belvíz került átemelésre. Jelenleg 43 darab tározóban 45,2 millió köbméter belvizet tároznak. A belvízvédekezés napi kalkulált költsége 20,5 millió forint, január 1-jétől 52,4 millió forint.

Az érintett területeken 20 önkormányzat rendelt el belvízvédelmi készültséget, közülük nyolcban másodfokban, valamint 14 vízgazdálkodási társulat is folytat belvíz elleni védekezést.

Újabb közmunkaprogramok a belvizek elvezetésére

Megkezdődik annak a kétmilliárd forint, közmunka pályázatokon elnyert pénznek a kifizetése, amelyet 230 település kap az út menti árkok tisztítására, karbantartására – mondta Gyurcsány Ferenc Érden, ahol a belvízhelyzetről tájékozódott. A kormányfő közölte: újabb közmunkaprogramokat indítanak a belvizek elvezetésére.
Emellett a tűzoltóság további szivattyúkat vásárolhat és bővítheti a kapacitásokat – tette hozzá.

Újabb árhullámokat indíthat el az elkövetkező napok csapadéka

A folyókon összesen 215 kilométeren van készültség; ebből 113 kilométer töltésen van elsőfokú árvízvédelmi készültség a Zagyván, a Hortobágy-Berettyón és a Kettős-Körösön, valamint 102 kilométeren másodfokú készültség a Zagyván.

Az árvízvédekezés kalkulált költsége a védekezés kezdetétől 2005. december 29-től 22,8 millió forint, az év elejétől 17,9 millió forint volt. Az elmúlt nap árvédekezési költsége 6,1 millió forint.

A tavak közül a Velencei-tó 171 centiméteres vízszintje 11 centiméterrel magasabb a téli szabályozási szintnél; a Balaton vízszintje most 113 centiméter – négy centiméterrel magasabb az ideálisnál –, de biztos, hogy tovább nő, hiszen a vízgyűjtőjén 64 milliméter csapadék hullott az elmúlt napokban. A Sió-csatorna zsilipje csaknem egy hónapja nyitva van, a napokban pedig megemelik a vízleeresztés mértékét – közölte Fejér Vilmos, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének igazgatója.

A hét végéig továbbra is az a ciklon határozza meg a térség időjárását, amely a Földközi-tenger keleti medencéje felett örvénylik. A ciklon előoldalán dél, délkelet felől nedves légtömegek érkeznek a térségbe, amelynek hatására elsősorban Dél- és Közép-Magyarországon lehet általában 5-10 mm csapadék, de a Zala és a Dráva vízgyűjtőjén területi átlagban is 10 mm-t meghaladó csapadék várható. A hét végétől anticiklon épül ki északkelet felől, ezért a jövő hét első felében legfeljebb csak szitálás, Illetve kisebb havazás valószínű. Az elkövetkező napok csapadéka újabb árhullámokat indíthat el, mely nagysága azonban a csapadék mennyiségétől és a kialakuló hőmérsékletektől nagyban függ.

(Forrás: MTV Teletext, Info Rádió, Magyar Rádió, Napi Gazdaság, HavariaPress)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.