Időzített bombán ülve

A volt kommunista oszágok közül a magyarországi levéltárba a legnehezebb bejutni – írja a Der Standard. Az osztrák lap emlékeztet, hogy a Népszabadság vezércikkében a spiclik tevékenységét szinte semmiségként ábrázolta. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról ír, hogy Katalóniában milyen módszerekkel szorítják vissza a spanyol nyelvet.

2006. 01. 19. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A balliberális osztrák napilapban Paul Lendvai Spiclik és csalók című írásában foglalkozik a posztkommunista országok határokon átnyúló „fertőző betegségével”, a mélyen gyökerező korrupcióval és a totalitárius titkosszolgálatok örökségének elmulasztott feldolgozásával.

Ezekben a napokban volt a századik születésnapja egy elfeledett
írónak, Manes Sperbernek – olvasható a Der Standardban. Sperber nem sokkal a halála előtt, amikor 1983-ban átvette a német könyvkereskedők díját, beszédében óvott a fenyegető szovjet katonai hatalomtól való önkéntes, mondhatni preventív kapitulációtól.

A keleti blokk összeomlását követő hatalmas változások ellenére Sperber szavai máig érvényesek: „Nincs olyan igazság, amit taktikai okokból el kellene hallgatnunk, nincs olyan csalás, amiről csendben és akár csak ideiglenesen is szabad lenne megfeledkeznünk.” Ez nem csak a jelen olyan nagy kérdéseire vonatkozik, mint az amerikaiak hazugságoktól és féligazságoktól kísért iraki intervenciója, Putyin csecsenföldi háborúja, vagy egy zabolátlan demagóg vezette Irán atomtervei – teszi hozzá a lap.

Ami a korábbi kommunista titkosszolgálatok által a belpolitikai elnyomás és a külföldi hírszerzés tudatosan elködösített struktúráit és az ezzel összekapcsolódó politikai elnyomási lehetőségeket illeti, e tekintetben a bejutás a kelet-európai levéltárak egyikébe sem olyan nehéz, mint Magyarországon. A legutóbbi, ismert személyek lelepleződései nyomán egyesek szerint a magyar
társadalom „időzített bombán ül.” A titkosszolgálatok mindmáig meg tudták őrizni a befolyásukat afelett, hogy ők határozhassák meg, ki férhet hozzá a 8479 ügynök nevéhez. Az öt magyarországi
titkosszolgálat vezetésének mintegy 70 százaléka már a Kádár-rezsimet is szolgálta.

A hatalmi piramis csúcsán most a miniszterelnöki hivatal államtitkára áll, aki egykor az illetékes adminisztratív kommunista párttitkár asszisztense volt. A kormányzó szocialisták és liberálisok által ígért „aktaforradalomból” szinte semmi sem lett. Nem csoda, ha most a Ringier kiadóhoz tartozó egykori pártlap, a Népszabadság a közelmúltban vezércikkében a spiclik tevékenységét majdnem semmiségként ábrázolta, és inkább az ügy leleplezőjét kívánta befeketíteni – olvasható a Der Standardban.

ORF (burgenland.orf.at)

Az osztrák közszolgálati rádió várvidéki stúdiója Magyarul
tanulni tizenkét hét alatt címmel tudósít Ildikó Melinda
Ciorba nyelvtanárról, akit a Kárpát-medence ügyeiben
tájékozott kismartoniak magyar anyanyelvű született
románnak írnak le.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Paul Ingendaay Az anyanyelvrendőrség ajánlja című cikkében számol be arról, miként szorítják vissza Katalóniában a gyűlölt idegen nyelvet, a spanyolt. A közelmúltban kiderült, hogy a katalán tartományi kormány nyolc barcelonai kórházban az érintettek beleegyezése nélkül közel ezer betegkarton nyelvi szempontok alapján történő felülvizsgálatára adott utasítást, hogy tisztázzák, használják-e a katalánt. Az utasítást kiadó hivatalnak csak sokadlagos szempontnak számítottak az adatvédelmi fenntartások. Egy barcelonai orvos azzal fenyegetőzik, hogy éhségsztrájkot kezd a katalán tartományi kormány székhelye előtt, amennyiben az óvodában lányát nem spanyolul fogják oktatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.