Változások az egészségügyben
Négy egészségügyi tárgyú törvény módosítása lép hatályba január elsejétől – néhány rendelkezéstől eltekintve. A jogszabály többek között teljes dohányzási tilalmat rendel el a gyermekegészségügyi intézményekben, emellett bõvíti a petesejt-adományozás lehetõségeit. Januártól változik a közgyógyellátás szabályozása is, ám az átállásra fél évet kaptak a patikák, így az új rendszer júliusban lép életbe. A változtatás lényege, hogy a jövőben a közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkezők gyógyszerkeretét egyénileg állapítja meg az OEP, illetve az illetékes jegyző, aki a jogosultsági feltételeket is megvizsgálja. A keretösszeg havonta maximum 12 ezer forint lehet.
Ápolási díj: alig ezer forintos emelés
Januártól 24.700 forintról 25.800 forintra nő az ápolási díj összege. Aki fokozott ápolásra szorulót lát el, az 32.100 forint helyett 33.540 forinttal kalkulálhat. Az Országgyűlés mindazonáltal nem nyilvánította teljes értékű munkavégzéssé a hozzátartozó otthoni ápolását.
Emelkedő gyógyszerárak
95 támogatott gyógyszerért kevesebbet, 478-ért pedig többet kell majd fizetni januártól. A kormány szerint az áremelkedés átlagosan egy százalék körüli, ám egyes gyógyszerek esetében a tervezett infláció többszörösét is kiteheti.
Kiemelt támogatású gyógyszerek magánorvosoktól
Januártól ismét írhatnak fel kiemelt támogatású gyógyszereket a magánorvosok, azzal a feltétellel, hogy az orvosnak havonta meghatározott dokumentációval kell igazolnia a gyógyszerfelírást a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál. Korábban több magánorvos jelezte, hogy jelentősen csökkent a betegeik száma azóta, hogy – egy októbertől érvényben lévő kormányrendelet miatt – nem írhatnak fel 90, illetve 100 százalékos támogatású készítményt.