Moszkva elfoglalta Moldovát

A Gazpromon keresztül Moszkva már elfoglalta Moldovát – áll a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. A lap emlékeztet a kisinyovi orosz nagykövet egy korábbi kijelentésére, mely szerint az ausztrál bortermelők sem kapnak kereskedelmi kedvezményeket Moszkvától. A Der Spiegel arról számol be, hogy a CDU a tartományi választási kampányban visszatért a populizmushoz.

2006. 01. 25. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Carsten Volkery A CDU visszatér a populizmushoz című cikkében foglalkozik a küszöbönálló német tartományi választásokon várható kampánnyal.

Ha Christoph Böhr miniszterelnök lesz, akkor Rajnavidék-Pfalz tartomány 800 új rendőrt és 900 új tanárt fog alkalmazni. Az úthálózatot tovább építik, és egy innovációs offenzívába kezd a mainzi kormány. A CDU listavezetője a hétvégén még egy ígérettel tetézte meg eddigi kampányát: ingyen óvodát mindenkinek 2007. január 1-től.

Az SPD tombol, mert úgy érzi átverték. A miniszterelnök, Kurt Beck (SPD) éppen most azzal házal, hogy a harmadik óvodai évet ingyenessé tették. Büszkén közölte, hogy ez megér 40 millió eurót a tartományi költségvetésnek. A CDU azzal büszkélkedik, hogy az ő javaslatuk 70 millió euróba kerül, és készek ezt a költséget is vállalni. Az SPD felháborodottan tiltakozik a megfizethetetlen és hiteltelen javaslat ellen. Erre a CDU tartományi pártigazgatója, Claudius Schlumberger úgy reagált, hogy a kaiserslauterni Fritz Walter Stadion renoválására is találtak ennyi pénzt a mainzi költségvetésben. „Ennyit kell, hogy érjenek saját gyerekeink” – vélekedik Schlumberger.

Böhr módszerétt lehet a régi iskolába tartozó kampánynak nevezni, de egyértelműen azt mutatja, hogy vége Angela Merkel vért és könnyeket ígérő „új őszinteségének”, amivel még a CDU elnöke a Bundestag választásokat kívánta megnyerni. A CDU megtanulta katasztrofális szeptemberi szereplésének leckéjét, amikor is 35,2 százalékával kiábrándítóan gyenge eredményt ért el. A rajnavidék-pfalzi, a baden-württembergi és a szászország-anhalti tartományi választásokon már szó sincs megszorításokról, a legfontosabb téma a közelmúltban kreált jelszó, az „új igazságosság”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michael Martens Moszkva kis hatalmi zenéje című cikkében foglalkozik a Gazprom és a mögötte álló Kreml terjeszkedésével. A belgrádi keltezésű írás végkicsengése szerint a Gazpromon keresztül Moszkva már elfoglalta Moldovát.

Előre látható volt a március végéig elnapolt gázár újraszabályozásról zajló orosz-moldáv vita – írja a lap. Néhány nappal a tavaly március 6-i moldovai választások előtt, Nyikolaj Rjabov, a kisinyovi orosz nagykövet egy igen tanulságos és kevéssé diplomatikus interjúval üzent. A nagykövet szerint, ha a folyamatokban nem áll be változás, akkor Moldovának nincs joga többé az Oroszországhoz fűződő különleges gazdasági kapcsolatokra igényt tartani. Az interjúban felrajzolt forgatókönyv szerint Moldova folyamatosan távolodik a FÁK-országoktól, így nem számíthat többé a tagoknak járó kedvezményekre, mint pédául az alacsony gázárakra, a vízummentességre vagy a kedvezményes kereskedelmi kapcsolatokra. „Legfőbb ideje, hogy Oroszország feladja paternalista szokásait” – jelentette ki Rjabov, majd hozzáfűzte: Moszkva végül is az ausztrál bortermelőknek sem ad kereskedelmi kedvezményeket, és a moldovai barátait sem alázhatja meg „birodalmi jótéteményeivel.”

Moldovában megértették az üzenetet, amellyel a diplomata az egykori szovjet tagköztársaság gazdasági sebezhetőségét nyilvánvaló tette, hiszen Moszkva nemcsak a legfontosabb energia exportőre Kisinyovnak, hanem a legnagyobb állami hitelező, a legfontosabb befektető és a román részarány növekedése ellenére a legjelentősebb kereskedelmi partner. A moldovai export több mint 40 százaléka irányul Oroszországba és Fehéroroszországba. Ha ez a piac elveszne, az katasztrófát jelente az amúgy is szegény országnak.

Az utolsó szovjet népszámlálás szerint 1989-ben még majdnem 4,4 millióan éltek Moldovában, 2004-ben már csak 3,9 millióan. A külföldön élő vendégmunkások átutalása az ország gazdasági életének egyik meghatározó tényezőjévé vált. A Világbank elemzése szerint a gazdaságilag aktív lakosság közel negyede jelenleg külföldön dolgozik, míg a gazdasági emigránsok fele jelenleg Oroszországban tevékenykedik.

Ez év eleje óta jól látható, hogy a moszkvai fenyegetéseket komolyan gondolták – összegez a lap. Az egyelőre megoldottnak tűnő orosz-ukrán gázvita árnyékában a Gazprom jelentősen emelte a Moldovának szánt gáz árát. Voronyin és a Moszkvától elforduló ex-kommunista elvtársai, most megkapják a számlát az EU orientációjukért – emeli ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A kisinyovi orosz követ világossá tette, Moszkva szerint nem nagyon bízhat az ország a brüsszeli segítségben. Rjabov a következő számtani feladványt ajánlotta mindazoknak, akik azt tervezik, hogy kiszakadnak Moszkva öleléséből. A 170 dolláros jelenlegi gázár és a tavaly év végéig fizetett 80 különbsége beszorozva Moldova fogyasztásával, sokszorosan meghaladja az uniós támogatások mértékét, amely tavaly mintegy 40 millió dollárt tett ki.

Voronyin köztársasági elnök saját szavai szerint folytatni kívánja az EU felé vezető utat, mivel csalódott Moszkvában. „Máig nem tudjuk pontosan milyen stratégiai érdekekkel rendelkezik Oroszország Moldovában”, bírálta az északi partner túlhatalmát. Putyin azonban tovább folytatja a poszt szovjet térségben a területgyűjtést, s ezt a Prut és Dnyeszter között igen csak eredményesen teszi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.