Össztűz a Magyar Akkreditációs Bizottságra

Több egyetem és főiskola is azt állítja, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) hamis indoklással utasította el szakindítási kérelmét. Magyar Bálint szerint – aki több esetben felülbírálta a MAB döntését – a bizottság tagjai saját intézményüket féltik. A testület elnöke visszautasítja a vádakat.

MNO
2006. 01. 09. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy fél tucat egyetemen, illetve főiskolán „vágta ki a biztosítékot” a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) korábbi döntése, miszerint nem támogatják az iskola egy-egy szakindítási kérelmét. Emlékezetes: a testület megvizsgálta az összes jövőre induló bachelor, azaz alapszak beadványát, s nyolcvankettőt közülük elutasított. Negyvenkettőnél Magyar Bálint oktatási miniszter felülbírálta a MAB véleményét, és engedélyezte a szakindítást – számol be a Magyar Hírlap.

Azóta több egyetem és főiskola is jelezte: tényekkel tudja cáfolni a MAB indoklását. A lap szerint egy felsőoktatási intézmény közigazgatási eljárásban támadta meg a rá vonatkozó MAB-állásfoglalást, nyilatkozat később várható.

„A bizottság a tanári gárda elöregedésével magyarázta az elutasítást, holott már minden nyugdíj közeli oktatónak megvan a tudományos fokozattal bíró utódja, aki szükség esetén bármikor el tudja foglalni elődje posztját” – mondta Vargyas Antal, a Pécsi Tudományegyetem miniszteri engedéllyel induló néprajz szakának vezetője. Karsai György, az egyetem hasonló helyzetű ókori nyelvek és kultúrák szakának vezetője a HVG-nek írt, s a lapnak is megerősített véleményében úgy nyilatkozott: „A MAB indoklásával ellentétben a tanszéki tanárok között nem huszonöt, hanem csaknem kilencven százalék a teljes munkaidőben dolgozók aránya, és egy kivétellel minden oktatónak van tudományos fokozata.”
A Magyar Hírlap úgy tudja, a Pázmány Péter Katolikus Tudományegyetemen is sérelmezik, hogy az anglisztika szak indítási kérelmét a MAB annak ellenére utasította el, hogy a testület szakértői három-egy arányban támogatták. Fröhlich Ida dékán annyit mondott: a MAB-hoz fordultak a kifogásaikkal. A Nemzetközi Üzleti Főiskola az intézmények közül egyedüliként az oktatási tárcától kért vizsgálatot.

Magyarázatot egyedül a pécsi professzor és az oktatási miniszter vélt találni a jelenségre. A professzor szerint nem kizárt, hogy a testület tagjai az elbírálást ürügyként használták szakmai ellenfeleik kiszorítására, Magyar Bálint pedig úgy véli, hogy több MAB-döntés hátterében az áll: a bizottság tagjai attól tartanak, hogy egy új szak a saját intézményüktől szívná el a hallgatókat.

Fésüs László, a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke azt mondta: a bizottság nem tartja magát tévedhetetlennek, minden felvetést megvizsgál, és hajlandó felülbírálni korábbi álláspontját; ez többször elő is fordult. A szándékosság vádját visszautasította. „Majdnem ezer vélemény készült a szakindításokról az elmúlt hónapokban, így nem kizárt, hogy egyszer-egyszer az idő szorítása miatt hiba történt, a lelkiismeretünk azonban tiszta” – mondta, hozzátéve: eddig mindössze négy-öt megkeresés érkezett hozzájuk emiatt. Fésüs azt mondta, a miniszter kijelentésére hamarosan reagálnak.



A MAB honlapján felelhető információk szerint 2003 őszétől 2005. december 15-ig a MAB a többciklusú képzésről szóló kormányrendeletben megjelent 102 (+ 5 egyházi) alapszak képzési és kimeneti követelmény (KKK) tervezetét, valamint összesen 778 szakindítási engedély megadására vonatkozó kérelmet véleményezett.
A KKK tervezetek közül 19-et csak jelentősebb átdolgozás után támogatott a MAB, s számos további esetben tett módosító javaslatokat. A 778 véleményezett szakindítási kérelem közül 623-at támogatott a MAB.

A nem támogatott 155 beadvány között az ismételt beadások miatt vannak többszörösen szereplő kérelmek. Ezeket csak egyszer számolva, s így e kérelmek esetében a legutolsó véleményezés eredményét tekintve, összesen 82 szak esetében hozott a MAB nem támogató javaslatot tartalmazó határozatot. Ezek közül 58 szak esetében volt az adott intézményben képzési előzmény a megfelelő hagyományos típusú szakon. A legtöbb ilyen szak a gazdaságtudományi (16), a társadalomtudományi (14), valamint a bölcsészettudományi (9) képzési területen volt. 31 esetben főiskolák, 27 esetben egyetemek voltak a kérelmezők.

Ugyanakkor szintén 82 esetben olyan szakindítási kérelmeket támogatott a MAB, ahol az adott intézményben nem volt hagyományos képzési előzménye az illető szaknak. Ez a jelenség a képzési választék egyfajta természetes cserélődését, frissülését és az intézmények rugalmas alkalmazkodó képességét tükrözi. A leginkább érintett területek itt a gazdaságtudományi (27 szak), az agrár (19 szak), és a műszaki (10 szak) képzési területek voltak. A főiskolai – egyetemi megoszlás 18 – 64 volt.

Az oktatási miniszter, élve törvényes lehetőségével, a 82 MAB által nem támogatott alapképzési szak közül 42 szakra kiadta az indítási engedélyt, melyek így a Felvételi tájékoztató kiadványban szerepelnek. Ezek közül 37 szaknak van hagyományos képzési előzménye az adott intézményben.

(magyarhirlap.hu, mab.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.