Ötezer szavazás az Európai Parlamentben

Ebben az évben közel ötezer alkalommal szavaztak az EP-képviselők, akik számos, az európai polgárok mindennapjait befolyásoló jogszabályt fogadtak el. A parlamenti frakcióvezetők az év legfontosabb eseményének az alkotmányról szóló népszavazások kudarcát tartják.

MNO
2006. 01. 01. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlamenti képviselőcsoportok vezetőinek többsége szerint 2005 legfontosabb eseménye az európai alkotmány francia és holland elutasítása volt.

Az Európai Néppárt német frakcióvezetője, Hans-Gert Pöttering szerint a két ország nemleges válasza miatt nem jöhettek létre a huszonöt tagú unió számára szükséges politikai és jogi struktúrák. A liberálisok vezetője, a brit Graham Watson szintén a francia népszavazás negatív hatását emelte ki. A szocialista frakcióvezető, a német Martin Schulz viszont a legfontosabb események közé sorolta az alkotmányról tartott, az igenek győzelmét hozó luxemburgi és spanyolországi referendumot is.

A zöldek olasz társelnöke, Monica Frassoni szerint „a két sikertelen népszavazás példátlan válságba sodorta az EU-t”. Francis Wurtz (Franciaország), az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal frakcióvezetője azt emelte ki, hogy „mostantól az a kérdés, milyen irányt vegyen a közös Európa projektje”. Jens-Peter Bonde, a Függetlenség/Demokrácia Képviselőcsoport dán vezetője a többiekkel ellentétben úgy vélte, hogy a francia és holland népszavazást 2005 pozitív eseményei közé is lehetne sorolni.

Az Európai Parlamentben 2005-ben alkotott jogszabályok közül sok igen jelentős hatást gyakorol az unió működésére, és a polgárok mindennapjaira.

Környezet és ipar – elutasított szoftverszabadalom</b

A REACH néven ismert, a vegyipari szabályozással foglalkozó intézkedéscsomag a környezetre, az emberek egészségére, az üzleti versenyképességre, sőt a munkaerőpiacra is hatással lesz. Ugyancsak jelentős sajtóvisszhangot kapott, amikor az EP-képviselők elsöprő többséggel elutasították a szoftverszabadalmakra vonatkozó bizottsági javaslatot. Az akkori eljárás is megerősítette sok EP-képviselő véleményét: a Tanács és a Bizottság sok esetben nem veszi elég komolyan a parlament álláspontját.

Fogyasztói jogok védelme

Az Európai Unióban tiltott üzleti gyakorlatok jegyzéke a fogyasztói jogok védelmének egyik legfontosabb vívmánya. A képviselők megszavaztak egy másik feketelistát is, nevezetesen a veszélyesnek ítélt légitársaságok jegyzékét. Egy, az EP által elfogadott másik jogszabály a vasúton utazók jogait és biztonságát erősítette meg. A vonatok késése esetén a vasúttársaságok az eddiginél nagyobb kártérítést lesznek kötelesek fizetni, a verseny megnyitása pedig várhatóan a szolgáltatások minőségének javulását fogja hozni Európa vasútjain.

Munkaeő-irányelv: első olvasatban elfogadva

Az európai modell sajátos problémája, hogy úgy kell reagálnia a piaci kihívásokra, hogy a jólétet és a megfelelő életszínvonalat biztosító társadalmi juttatások is megmaradjanak. A szolgáltatásokról szóló irányelvvel kapcsolatos elhúzódó vita is mutatja, hogy milyen nehéz lesz megtalálni a megfelelő egyensúlyt. A munkaidő-irányelv – amelyet első olvasatban májusban szavazott meg a parlament – jövőre további tárgyalások témája lesz a Tanács és a parlament között.

Alapvető szabadságok és emberi jogok

Az Európai Bíróság a parlament javára ítélt abban a kérdésben, ki szabad-e adni a légi utasok személyes adatait az EU és az USA közötti szerződés értelmében az amerikai hatóságoknak. Emellett sikerült megegyezésre jutnia a parlamentnek és a Tanácsnak a telefonhívások, sms-üzenetek és az internetforgalom adatainak biztonsági célból történő rögzítésével kapcsolatban. A jogszabály a képviselők szándéka szerint az emberi szabadságjogok csorbítása nélkül teszi lehetővé az adatok megőrzését bizonyos bűncselekmények megelőzése céljából.

Az EP-képviselők figyelme az unió határain túlra is kiterjedt. A választási megfigyelő missziók, a Szaharov-díj átadása és az EP-képviselők szerepe az ukrajnai „narancssárga forradalomban”; csak néhány példa arra, hogy a parlament hogyan veszi ki a részét a demokratikus értékek nemzetközi szintű erősítéséből.

(forrás: Európai Parlament sajtószolgálat, eurohirek.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.