PM: 4,4 százalékos a hiány – Számmisztikáról beszél a Fidesz

984,4 milliárd forintos államháztartási hiányról számolt be ma a Pénzügyminisztérium. A Fidesz szerint a kormány tovább folytatja a költségvetési számmisztikát, és a Budapest Airport Rt. eladásából befolyt összeg tudja csak ideiglenesen palástolni, hogy a valóságos hiány jóval 1000 milliárd forint felett van. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető szerint viszont az államháztartási adatok megerősítik, hogy javult az ország gazdasági teljesítménye.

MNO
2006. 01. 05. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

PM: 1000 milliárd forint alatt a hiány

Az államháztartás 2005. évi helyi önkormányzatok nélküli pénzforgalmi hiánya 984,4 milliárd forint, azaz a GDP 4,4 százaléka – közölte ma a Pénzügyminisztérium. Veres János pénzügyminiszter úgy fogalmazott: a gazdaság jól teljesített 2005-ben. Közlése szerint a gazdasági növekedés 2005-ben várhatóan meghaladta a 4 százalékot, miközben az infláció 3,6 százalékra süllyedt. A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a végleges eredményszemléletű mérleg elkészítése és lezárása még néhány hónapot vesz igénybe.

2004 decemberében az államháztartás 151 milliárd forint aktívummal zárt, a 2004. évi hiány összege 1284,1 milliárd forint volt.

Ismert: csak úgy csatlakozhatunk az euróövezethez, ha a költségvetési hiány nem magasabb, mint a GDP 3 százaléka.

A Fidesz költségvetési számmisztikáról beszél

A Fidesz szerint a Budapest Airport Rt. eladásából befolyt összeg tudja csak ideiglenesen palástolni, hogy a valóságos hiány jóval 1000 milliárd forint felett van. Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője a PM bejelentésére úgy reagált: a luxusbaloldal kormánya tovább folytatja a költségvetési számmisztikát, kétségbeesetten kapaszkodik minden – számára kedvezőnek tűnő, vagy általa megszépített – pénzügyi adatba, hogy leplezze a hozzá nem értése miatt kialakult költségvetési krízishelyzetet.

Révész szerint a megalapozatlan sikerpropagandára sem az emberek, sem az EU tisztviselői, illetve a nemzetközi elemzők sem vevők. – A 2006-os magyar költségvetésben minden 5 forint közpénzből 1 forint hitel. Hatalmas a költségvetési hiány, rekordnagyságú a külső és belső adósság. Változatlanul a következő évi pénzekből fizetjük az idei évi kiadásokat, vagyis a jövőt éljük fel. A gazdasági növekedés ma nagyobb részt hitelfelvételből táplálkozik, tehát valójában csak adósságot halmozunk fel. Csekély világgazdasági súlyunk ellenére a tizedik legnagyobb fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező ország vagyunk a világon. Az országnak évek óta nincs valós költségvetése, a büdzsé könyvelési trükkök gyűjteménye. Négy év alatt gyarapodhattunk, erősödhettünk volna, ehelyett az ország a térség éllovasából sereghajtóvá lett – írja közleményében a szóvivő.

Lendvai: Az adatok megerősítik, hogy javult a gazdasági teljesítmény

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető szerint viszont az államháztartási adatok „egyrészt megerősítik, hogy az ország gazdasági teljesítménye és ennek következtében az emberek reálkeresete, életkörülményei javultak”, másrészt „azt igazolják, hogy 2005-ben a pénzforgalmi hiány nem több, hanem kevesebb a tervezettnél, és az unió könyvelési elvárásainak megfelelően módosított hiánycél sem lesz nagyobb a vártnál”.

Az MSZP arra kéri a parlamenti pártokat, köztük a Fideszt, hogy „se külföldön, se belföldön ne ingassák meg a magyar gazdaság iránti bizalmat”, ne kedvetlenítsék el a befektetőket, és „fedezetlen” választási ígéretekkel ne tegyék kétségessé a költségvetési hiány további lefaragását, és ne kedvetlenítsék el a befektetőket – írja Lendvai Ildikó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.