Téves információ a jelentkezési lapon

Noha a 2005 október elseje után letett Pitman nyelvvizsga már nem számít államilag elismertnek, ezért többletpont sem járhat utána, a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapon mégis az elismert vizsgák közé sorolják. Az oktatási tárca szerint a jelentkezési lapon szerepelnie kell annak a nyelvvizsga központnak is, amelyben korábban lehetett vizsgázni. Arra viszont nem adnak választ, miért nem tünteti fel a jelentkezési lap a 2005 októberi határidőt.

MNO
2006. 01. 11. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államilag elismert nyelvvizsgák között szerepel a felsőoktatási felvételi lapokon az a Pitman vizsga is, amelytől már több mint négy hónapja elvették az akkreditációt – írja a Magyar Hírlap. A 2005 október elseje után letett Pitman egynyelvű angol nyelvvizsgáért ugyanis már nem jár felvételi többletpont, ugyanakkor a felvételi jelentkezési „A” lap ugyanúgy az elismert vizsgák között sorolja fel, mint az elmúlt években. A felvételi tájékoztató sem ad világos útmutatást: ebben ugyanis az szerepel, hogy az államilag elismert vizsgák jegyzékéről a Nyelvvizsgáztatási Akkreditácós Központ ad tájékoztatást, és a vizsgák listája hozzáférhető az „A” jelű jelentkezési lapon is. Azt nem említi a könyv, hogy melyik forrást kell figyelembe venni, ha ezek egymásnak ellentmondó információkat közölnek – írja a Magyar Hírlap.

Az Országos Felvételi Információs Központban a lap érdeklődésére azt mondták, hogy az október elseje után letett Pitman vizsgáért már nem jár a többletpont. Barabás László, a Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület elnöke a Magyar Hírlapnak úgy nyilatkozott: a Pitman vizsga körüli jogi huzavona csak december végén zárult le, ekkor pedig már kaphatók voltak a felvételi jelentkezés lapok. Barabás azt nem árulta el, pontosan mi volt a probléma a Pitmannal. Azt mondta, a nyelvvizsgarendszereket közelebbről nem ismerők számára ezt nehéz röviden és érthetően összefoglalni. A szakember hozzátette: a testületnek tudomása van olyan nyelviskolai katalógusról, illetve a fővárosban terjesztett szórólapról is, amelyben államilag elismertként írnak a vizsgáról. Vélhetően ezek is a hosszú nyomdai átfutási idő miatt kerültek utcára.

Az Oktatási Minisztérium mai közleménye szerint a jelentkezési lap segítségnyújtásként sorolja fel a lehetséges nyelvvizsga központokat, és így a jelentkezőnek csak az adott nyelvvizsga központ kódját kell kitöltetnie a lapon. Természetesen a jelentkezési lapon szerepelnie kell annak a nyelvvizsga központnak is, amelyben korábban lehetett nyelvvizsgázni, de időközben ezt a jogát elvesztette – érvel közleményében a szaktárca, megerősítve: akik 2005. október 1-je után vizsgáznak a Pitman központban, nem kapnak államilag elismert nyelvvizsga bizonyítványt, így nem kapnak többletpontot sem a felvételi eljárás során. – Erről azonban minden érdekeltet tájékoztatott és folyamatosan tájékoztat a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ, és korrekt információt ad az Pitman központ is – teszik hozzá. Arra a közlemény nem tér ki, hogy a jelentkezési lapon az október 1-jei határidőt miért nem tüntették fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.