A láncaitól megszabadult Palesztina

Az új Hamász-kormány céljait boncolgatja a Welt am Sonntag publicistája a konzervatív napilapban megjelent, A láncaitól megszabadult Palesztina című cikkében. A Frankfurter Allgemeine Zeitung vasárnapi kiadásában napvilágot látott, Kifelé a védekezésből! című írás szerzője azt követeli, hogy Európa végre aktívan reagáljon az iszlamista kihívásra.

2006. 02. 19. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismail Haniyah, akit Európában pragmatikus, sőt mérsékelt Hamász- vezetőként ismernek, az iszlamista terrorszervezetet győzelemre vezette a januári választásokon, radikális jelszavak használata nélkül. Most, hogy a Hamász alakíthat kormányt, a kijelölt miniszterelnök már levetheti a visszafogottság kötelékeit. Az izraeliek által meggyilkolt Hamász-alapító, Jaszin sejk egyik legközelebbi munkatársa kompromisszum nélkül kijelenti: „A Hamász sohasem fogja elfogadni a német kancellár asszony feltételeit.” Berlin az EU-val egyetértésben három feltételt állított fel a közvetlen tárgyalások megkezdése előtt: Izrael létjogosultságának elismerését, az eddig megkötött szerződések tiszteletben tartását, valamint az erőszakról történő lemondást. Mindez Haniyah számára elfogadhatatlan.

„A kancellár asszonynak el kell fogadnia, hogy a Hamász győzelmével Palesztinában egy új korszak köszöntött be. A győzelmünk csak az első lépés a zsidó államalakulat elleni végső küzdelemben” – nyilatkozta Haniyah, és vont párhuzamot a Mohamed-karikatúrák miatt kirobbant vitával. „A cionisták Európát belehajszolták abba, hogy velük közösen megsértsék a prófétát. Ha Európa nem határolódik el a cionistáktól, akkor nagy árat kell azért fizetnie.” Haniyah megerősíti a jogukat arra, amit ő „katonai ellenállásnak” nevez. Az egyiptomi hadsereg, melynek a Gázai övezet határait kellene lezárnia, láthatóan képtelen a feladat teljesítésére. „Gondoskodunk a nyílt határokról” – közli nevetve a 29 éves Abu Hasszán, a népi ellenállási bizottság elnökségének tagja. „Tíz dollár, és minden egyiptomi katona elfordítja a fejét, amikor a fegyvereket áthozzuk a határon.” Szíria és mindenekelőtt Teherán megbízásából a libanoni Hezbollah tanácsadói pénzt és fegyvert pumpálnak Egyiptomon keresztül a Gázai övezetbe. Teherán közvetítői végiggondoltan minden terrorcsoporttal kapcsolatot tartanak: a Hamásszal, az Iszlám Dzsiháddal, az al-Aksza Brigádokkal és a népi ellenállási bizottsággal.

E mögött világos stratégia látszik. Bármilyen paradoxnak is hangzik – a Gázai övezetben a Hamász az egyetlen működőképes rendfenntartó erő, mely két oldalról is nyomás alatt áll: egyrészt a Nyugat irányából, másrészt a még radikálisabb terrorszervezetek felől. Még akkor is, ha a márciusi izraeli választásokig a Hamász óvatosan fog taktikázni, a konkurens terrorcsoportok már most is újabb merényletekkel fenyegetőznek, akár Izraelen belül is.

A Jasszer Arafat Fatah mozgalmára jellemző, többéves korrupció oda vezetett, hogy a Palesztin Hatóságot támogató európai nemzetek szemében milliárdok tűntek el a Fatah-vezetők titkos bankszámláin. S ez a korrupciós ügy volt a földcsuszamlásszerű Hamász-győzelem egyik oka. Sokan egyszerűen egy tisztességesebb kormányban bíztak, s ezen választók megvonhatják a bizalmukat a leendő Hamász-kormányzattól. Legalább is akkor, ha Izmail Haniyah és a Hamász többi erős embere kitart ama politikai kartájuk mellett, melyben célként szerepel a zsidó állam megsemmisítése – cikkezik a Welt am Sonntag.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Nils Minkmar Kifelé a védekezésből! című írásában követeli, hogy Európa végre aktívan reagáljon az iszlám kihívásra, és ne csak a radikális mozlim ideológiára reagáljon. Mindkét amerikai biztonságpolitikai szakértő, Daniel Benjamin és Steven Simon azzal kezdi A következő támadás című könyvüket: „Veszíteni fogunk.” A baloldali francia újságíró, Guillaume Dasquié már könyvének címében összefoglalja a nyugati titkosszolgálatok esélyeit a terror elleni háborúban: miszerint „Az al-Kaida győzni fog”.

S ahol a mondatok hosszabbá válnak, az sem jelent sok jót: Musztafa Danes Háború a Nyugat ellen című könyvében egy megerősödő Irántól, s főként Teherán és az iraki síiták együttműködésétől óv. Egy, a Perzsa-öböl mentén létrejövő, friss forradalmi lendületre épülő nagyhatalom Danes szerint képes lenne az egész térséget destabilizálni. „Kártyavárakként omlanának össze az Amerika-barát rezsimek az öböl mellett és a Hindukusnál: Pakisztán, Szaúd-Arábia és Afganisztán. „Most jön a rossz hír: a könyv kétéves, és a Danes által előre jelzett fejlődés éppen most zajlik. Tegnapelőtt az iráni külügyminiszter éppen felszólította a Bászra térségében állomásozó brit csapatokat hagyják el a régiót. A pakisztáni rezsim alig képes megbirkózni a karikatúravita miatti tiltakozással, és Karzai afganisztáni hatalma legfeljebb Kabul környékére korlátozódik.

A helyzet leírásához elegendő két mondat, melyet Maureen Dowd vetett papírra a New York Timesban: „Korábban az izraeli hadsereg bevonulása kellett ahhoz, hogy felbolyduljon az arab világ. Ma ehhez elegendőek a dán karikatúrák.” Európa képét eközben a fáradt, szürkearcú Javier Solana határozza meg, aki állandóan bocsánatot kér, és azt hangsúlyozza, hogy az EU nem engedi el a palesztinok kezét. S közben pontosan azt a tényt hagyja figyelmen kívül, hogy a palesztin választók pontosan ezt tették. A hangos félelem miatt még a diplomáciai képviseletek elleni támadásokat – ez korábban első osztályú hadüzeneti ok volt – sem torolják meg a diplomáciai kapcsolatok megszakításával. Solana az európai diplomáciát szimbolizálja: kedves, tanácstalan, és fél.

A francia filozófus Jean Baudrillard így írja le a helyzetet: „Franciaország és Európa elveszítette a kezdeményezést. Ezért kiszolgáltatott az előre nem látható vereségek sorozatának.” Mire készülnek az iszlamisták a karikatúrakampány utáni időben? Egy iszlámkritikus Theo van Gogh stílusában történő meggyilkolására? Újabb merényletre? A következő nagy támadásra? 2001. szeptember 11-e óta az iszlamista terroristák, az al-Kaida adja meg a tempót. S a Nyugat katonai akcióival botladozva követi az iszlamista forgatókönyveket, többnyire oda, ahol akár könnyen is megtámadható.

Az eredeti német válasz a légi biztonsági törvény volt, melyet négy évvel a merénylet után fogadtak el, ez olyan komoly, mintha az amerikai kongresszus 1967-ben egy törvénnyel tiltotta volna meg a lőfegyverhasználatot a tankönyvraktárakban elnöki látogatások idején. Európának nem ilyen különálló folklorista törvényekre, hanem az iszlamizmus elleni valódi stratégiára van szüksége. S erre már legkésőbb tegnap is szükség lett volna. A leghatékonyabb fegyver, mellyel a Nyugat rendelkezik a kritikus, nyilvános önreflexió, csak ezt használnia is kellene. Ekkor ugyanis gyorsan arra következtetésre lehet jutni, hogy Európa nem tűrheti a kínzást, a titkos börtönöket és a jogmentes övezeteket. Éppen ennyire elfogadhatatlan, hogy a gyűlöletet és erőszakot prédikálók, mint azok akik a londoni Hyde Parkban halállal fenyegetik az európai polgári lakosságot, szabadon szaladgáljanak.

Miként Bismarck a szociális törvényekkel és az általános választójoggal békítette meg a munkásokat a német nemzetállammal, így most a közpénzekből támogatott mecsetépítést és német nyelvű általános iskolai iszlámoktatást kell bevezetni. Mindkét téma már évtizedek óta forrong, hiszen magában rejtik a nehézségeket és a buktatókat. De egy békésen egyesült ország ezt a problémát is képes megoldani, ha a politikai akarat megvan, és a szükség elég nagy. Ilyen törvények és a muzulmánok jogállását szabályozó államszerződések sokkal nagyobb biztonságot hoznak, mint bármilyen repülőgép-lelövési törvény – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.