Az USA semmit sem tanult szeptember 11-ből

Az USA illetékesei semmit sem tanultak szeptember 11-ből – állítja az a Katrina hurrikánnal kapcsolatos kongresszusi jelentés, amelyet a Focus hírmagazin ismertet. A jelentés szerint szinte mindenki hibázott, maga az elnök is a katasztrófa kezelésében. A Die Presse a nemrég Dél-Tirol miatt fellángolt olasz-osztrák vitáról ír.

2006. 02. 13. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin 90 esetben mondott csődöt címmel mutatja be azt a jelentést, amely az amerikai hatóságoknak a Katrina hurrikán során tanúsított alkalmatlanságáról készült. Az amerikai kormányzat az elnöktől a Katasztrófavédelmi Hivatalig (Fema) csődöt mondott – állítja az amerikai kongresszus vizsgálóbizottsága számára készített jelentéstervezetet ismertető Washington Post. Összesen 90 hibát és mulasztást sorol fel a jelentéstervezet, olyan életmentő intézkedéseket a hurrikán előtt és után, melyekkel az augusztus 29-i tragédia következményei enyhíthetőek lettek volna.

A jelentéstervezet súlyát növeli, hogy a vizsgálatokat 11 republikánus – tehát Bush pártjához tartozó – képviselő végezte. Mivel fenntartásaik voltak a bizottság elfogulatlanságával kapcsolatban, az ellenzéki demokraták bojkottálták a bizottság munkáját. Ezzel szinte egyidőben a szenátus kétpárti bizottsága, valamint a Fehér Ház is vizsgálódik az ügyben.

A hivatalosan szerdán nyilvánosságra hozandó jelentés lesújtó következtetésekre jut, hiszen megállapítja: a kormányzat semmit sem tanult a szeptember 11-i merényletekből, a hurrikán katasztrófa várható mértékére utaló figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyta, nem hajtotta végre a rendkívüli esetekre vonatkozó terveket, és rossz volt a különböző szervezetek közötti kommunikáció.

A bizottság különösen keményen bírálja a hátországvédelmi minisztert, Michael Chertoffot, aki távolról figyelte az eseményeket, a kormányzati vészforgatókönyveket „későn, nem eléggé hatékonyan, vagy egyáltalán nem“ valósította meg, így az egységek helyszínre küldése, valamint az élelmiszer-ellátás egyes esetekben akár három napot is késett. A Fema és a hadsereg egymással konkuráló irányító posztokat állított fel, s ez tovább rontotta a hivatalok reakció idejét.
A Washington Post az elnökkel kapcsolatban azt emeli ki, hogy Bush felgyorsíthatta volna a mentést, ha a hatalmát arra használja, hogy felszámolja a különböző – szövetségi és helyi – szervek bevetését akadályozó bürokratikus akadályokat. Ezt azonban a Fehér Ház elmulasztotta. A bizottság összességben arra következtetésre jutott, hogy kezdetben hiányzott a helyzet tragikus mivoltának felismerése, valamint egy „szétaprózott döntési folyamat a Katrina szörnyűségeit csak még inkább meghosszabbította“.

A Fehér Ház visszautasította a vádakat, és az elnök szóvivője, Patrick Duffy Bush bizalmáról biztosította Chertoffot. A hátországvédelmi minisztérium szóvivője tárcája lassú reakciójáért az időközben lemondott Fema vezetőt, Michael Brownt tette felelőssé, aki „dacos viselkedésével“ akadályozta Chertoff munkáját.
A Fema volt vezetője, akit a szenátus Katrina vizsgálóbizottsága pénteken hallgatott meg, Chertoffot hibáztatta. Brown szerint a Bush kormány teljesen a terror elleni háború lázában égett, így a természeti katasztrófákra történő felkészülést bűnös módon elhanyagolta. Ráadásul már a tragédia napján, augusztus 29-én tájékoztatta a hátországvédelmi minisztérium a Fehér Házat a New Orlaens-i katasztrófa méreteiről, s nem egy nappal később, mint azt állítják.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Franz Matscher Védhatalmi funkció preambulum nélkül című írásában foglalkozik a kisebbségvédelem kérdéseivel. A belügyminisztérium kisebbségvédelmi megbízottja a dél-tiroli németek felett gyakorolt osztrák védhatalmi státus kapcsán nem átallja pozitívan emlegetni a magyar kedvezménytörvényt.

A római köztársasági elnök Azeglio Ciampi egyszer már elhalasztott és most „lefújt” – ha hivatalosan nem is publikált –,eredetileg március 2-3-ra tervezett bécsi látogatása az olasz sajtóban a legvadabb spekulációkhoz vezetett.

A lemondás fő okaként azt emlegetik, hogy az elnöki hivatal, a kül- és a belügyminisztérium felháborodott azon az állítólagos bécsi terven, miszerint az új osztrák alkotmányba bekerülne egy passzus Ausztriának a dél-tiroli németek feletti védhatalmi funkciójáról.

Az utolsó cseppet vélhetően az jelentette, amikor 113 dél-tiroli alpolgármester petíciót adott át az osztrák parlament elnökének. Ebben nemcsak a védhatalmi státus felvételét kérték az osztrák alkotmányba, hanem egyúttal a tartomány önrendelkezési jogának támogatására is igényt tartottak. Ez a petíció az olasz média és a régiók irányítóinak hatalmas felháborodását váltotta ki, akik a dél-tiroli polgármesterek „megfegyelmezését” követelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.