Iránt támadja Merkel

Iránt támadta Angela Merkel német kancellár a müncheni biztonsági konferencián, pedig eredetileg a NATO jövőjéről kívánt beszélni – írja a Welt am Sonntag. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a karikatúra konfliktus kapcsán azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy végre belátja-e a nyugati világ: a „multikulti mítosz” megbukott.

2006. 02. 05. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap Angela Merkel müncheni biztonsági konferencián nagy feltűnést keltő fellépéséről cikkez. Eredetileg a kancellár-asszony a müncheni biztonsági konferencián a NATO jövőjéről kívánt beszélni. Azonban a rendezvényen megtámadta Iránt. Teherán jelenlévő külügyminiszter-helyettese felhasználta az ügyet a válság további kiélezésére.

Angela Merkel beszédében több tekintetben is kísérletet tett arra, hogy a 42. Biztonságpolitikai Konferencián korlátok közé szorítsa az iráni nukleáris programot. „Meg kívánjuk és meg fogjuk akadályozni, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert” – nyilatkozta a kancellárasszony. Majd támadásba lendült: „Irán szándékosan lépte át a vörös vonalat.”

Ezt az államot meg kell abban akadályozni, hogy nukleáris programot dolgozzon ki – fogalmazott Merkel. Majd még egy lépéssel tovább ment, és a harmincas években megerősödő Harmadik Birodalomhoz hasonlította az Iszlám Köztársaságot. „Nekünk a kezdetektől fogva védekeznünk kell. Az a cél, hogy diplomáciai eszközökkel tegyük világossá, mit lehet és mit nem” – fogalmazott Merkel.

Abbas Araghchi iráni külügyminiszter-helyettes vitába szállt a kancellár-asszonnyal. Utalt arra, hogy országa szándékai békések. Majd idézte a francia elnököt, Jacques Chiracot, aki két héttel korábban a terroristákat támogató országokat atomcsapással fenyegette meg. Azt kérdezte Merkeltől, hogy miért nem tartja fenyegetésnek az atomcsapást emlegető európai országokat.

A konferencia résztvevőit meglepte, hogy az iráni konfliktus ilyen erős konfliktussá alakult. Eredetileg a politikusok és a biztonságpolitikai szakértők az észak-atlanti szervezet jövőjével kívántak foglalkozni. Miközben az amerikaiak – tekintettel a globális terrorfenyegetettségre – olyan országokat is szívesebben kötnének a NATO-hoz, mint Japán, vagy Ausztrália, az európaiak attól tartanak, hogy ez végleg túlterhelné a szervezetet.

Merkel bejelentette: Németország kész a nagyobb felelősség vállalásra a NATO keretein belül. „Nevezetesen a szövetség területén kívüli felelősségvállalásra, biztosítandó a szabadságot, a demokráciát, a stabilitás és világbékét” – fogalmazott a kancellár asszony.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin tudósít a német kritikákra adott teheráni válaszról. Azt a tényt, hogy egy nő mond kíméletlen kritikát róluk, úgy tűnik, a teheráni kormány különleges sértésként értékeli. Ezért a mai napon az iráni kormány ellentámadásba lendült Angela Merkellel szemben.

„Egy politikus nőnek nem lenne szabad a szemét behunyni, és a száját kinyitni, hanem előbb nyissa ki a szemeit, majd lassan a száját” – fogalmazott ma az iráni külügyminisztérium szóvivője, Hamid-Reza Asszefi az iráni ISNA hírügynökség jelentése szerint. Merkel „önszeretetről” tanúskodó megjegyzései „a jelenlegi helyzetben irrelevánsak.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap cikke azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy végre belátja-e a nyugati világ: a „multikulti mítosz” megbukott. Amikor néhány évvel ezelőtt Samuel Huntington előadta „a kultúrák összecsapásáról” szóló koncepcióját, számos kritikát kapott. Hevesen reagáltak a muzulmánok, mert Huntington vette a bátorságot, és felrajzolta az iszlám „véres nyomát” és annak kultúrájában a modernizációt akadályozó politikai agresszivitásának okát látta. A korszellem, mely a korrekt kultúrák közötti párbeszédet propagálta, provokálva érezte magát. Ugyanakkor nem Huntington tézise volt az, amely a gyakorlati élet vizsgáján elbukott. Ha a nyugati és muzulmán világ – eltérő és bizonyos területeken összeilleszthetetlen világképpel – összecsap, akkor annak ritkán harmonikus érintkezés a következménye, sokkal gyakrabban félreértések, vagy annál is sokkal rosszabb következmények keletkeznek.

Ezek azok a keretfeltételek, ahol a jelenlegi Dániával kapcsolatos összecsapás lezajlik, melyet radikális imámok a Közel-Keletre exportálták, és időközben majdnem globális dimenziót kapott. A karikatúrák publikálását követő fenyegető reakciók nem csak a vallási területen, a szokásokban, az alkotmányfelfogásban meglévő eltéréseket tették nyilvánvalóvá. Anélkül, hogy valaki tovább élezné a konfliktust, azt nem lehet tagadni, vagy éppen jószándékú, de méltóságon aluli bocsánatkéréssel elsimítani – írja a lap.

Tanulságos, amit a török miniszterelnök, Erdogan a karikatúra konfliktusról mondott: ez támadás „a szellemi-erkölcsi értékeink ellen”. Ismert, hogy Erdogan a muzulmán Törökországot az EU-ba kívánja bevezetni, oda, ahol más erkölcsi értékek érvényesek. Hogyan kell ilyen körülmények között valaminek összenőnie? Az integrációt úgy képzeli el, hogy valamikor vallási rendőrség dönt majd a sajtószabadságról, tehát egy más kultúra mércéjét fogják a mi alapvető meggyőződésünkre rátelepíteni. Ez a tolerancia önfeladó értelmezése lenne – tartalmazza a FAZ cikke.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A németországi demográfiai fordulatról cikkez a konzervatív német napilap a Bertelsmann Alapítvány átfogó demográfiai tanulmányát ismertetve. Az olyan nagyvárosok lesznek a városokba költözésnek a legfőbb haszonélvezői, mint Berlin, Hamburg, Frankfurt, München és Stuttgart – írja a lap. E vándorlás a következő 15 esztendőben csak erősödni fog. A demográfiai elemzés az ötezernél több lakosszámú német településeket fogta át, amelyekben a németek 85 százaléka él. A kutatók az önkormányzatokat népességalakulás és gazdasági teljesítmény alapján is megvizsgálták, s ennek alapján készítették 2020-ig terjedő előrejelzéseiket.

Világossá vált, hogy az önkormányzatok többsége tanácstalanul áll a jövő előtt és semmilyen koncepciója nincs arra a kérdésre, hogy miként reagáljon népessége gyors öregedésére és az elvándorlásra. Világosan láthatóak azok a városok és régiók, melyek már a demográfiai és a gazdasági hanyatlás útjára léptek, anélkül hogy akár esélyük lenne a folyamat feltartóztatására. A legsiralmasabb helyzetben a Ruhr-vidék városai, valamint olyan keleti nagyvárosok találhatóak, mint Halle, Chemnitz, Magdeburg, Gera és Cottbus. Még azoknak a nagyvárosoknak, melyek a fiatalok bevándorlásából profitálnak, sem sikerül az elöregedési folyamatot megállítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.