Jorge Semprún az idei könyvfesztivál díszvendége

Közel 300 újdonsággal várja az érdeklődőket a XIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, melyet április 20-23-a között rendeznek meg a Budapesti Kongresszusi Központban. Ebben az évben a kortárs spanyol irodalomra és könyvkiadásra fókuszál a fesztivál, de kiemelt figyelmet kap a német irodalom is.

Szilágyi Kata
2006. 03. 23. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az évben a kortárs spanyol irodalommal és könyvkiadással ismerkedhetnek meg közelebbről mindazok, akik ellátogatnak az április 20-án kezdődő XIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra – közölték ma a szervezők. A díszvendég ezúttal a világhírű Jorge Semprún lesz, akinek ekkora jelenik majd meg Húsz év, egy nap című új regénye, és ő veheti át idén a Budapest Nagydíjat. A spanyol származású, de valójában francia íróként ismert alkotót A nagy utazás című regénye tette a modern európai irodalom egyik legjelentősebb szerzőjévé. A könyves mustrán öt író képviseli Spanyolországot, néhányuk művét egyébként már lefordították magyar nyelvre. A felolvasó estek és kerekasztal-beszélgetések mellett a spanyol nyelv tanulásával kapcsolatban is rendeznek programokat.

A Budapesti Kongresszusi Központban felállított standokon több mint 500 külföldi, hazai és határon túli magyar könyves műhely mutatja be és árulja portékáit, közülük több mint 300, a könyvvásárra időzített újdonságot. Közel 45-50 ezer féle-fajta könyv sorakozik majd a polcokon, és nem csupán irodalmi művekkel találkozhatnak az érdeklődők, az új kiadványok döntő része tudományos mű, ismeretterjesztő alkotás, szakkönyv vagy referencia-mű. A 17 országból – köztük Hollandia, Nagy-Britannia, Írország, Portugália, Finnország, Észtország, Japán – érkező külföldi írók mellett a magyar szellemi élet közel 350 jeles képviselője, írók, tudósok, művészek és politikusok is részt vesznek a fesztivál közel 250 programján, vagy dedikálják műveiket. A fesztiválra ellátogat a XX. századi irodalom jelképes alkotója, a kirgiz Csingiz Ajtmatov.

Újdonság, hogy Varsó és Prága után hazánkban is bemutatkozik a Berliner Zimmer, a Lipcsei Könyvvásár kiemelkedő eseménye. Ez egyfajta irodalmi szalonként működik majd, ahol a Berlinben élő, berlini kiadóval rendelkező vagy Berlint témául választó szerzők legújabb műveikből olvasnak fel, dedikálnak és beszélgetnek a könyvbarátokkal. Itt lesz a magyar olvasóknak is ismerős Inka Parei, Judith Kuckart vagy Friedrich Christian Delius, aki regényeiben főként a Német Szövetségi Köztársaság történetével foglalkozik.

Idén is lesz Európai Elsőkötetesek Fesztiválja, amelyen hazánkat Papp Sándor Zsigmond képviseli. Ezen irodalmi fesztivál keretében eddig közel száz fiatal író mutatkozhatott be Budapesten, sokuknak azóta nemcsak magyar nyelvű kötete látott napvilágot.

A magyar könyvpiac legnagyobb szakmai fórumának hagyományaihoz tartozik az Év Kiadója és az Év kereskedője elismerések átadása is, továbbá az Aranyalma-díjat a gyermekkönyvek népszerűsítéséért kiemelkedőt nyújtó alkotó kapja meg. A mustrát április 23-án az ebben az esztendőben kerek születésnapjukat ünneplő magyar írók Születésnapi Irodalmi Szalonja zárja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.