Katonák segítik az árvíz elleni védekezést

Szentendrén még egy méter hiányzik ahhoz, hogy a Duna vízszintje elérje a 2002-es nagy árvizét, amikor a város éppen megúszta az elöntést. Négy évtizede nem történt meg, hogy a Dunán, a Tiszán és mellékfolyóikon egyszerre jelentkezik az áradás. Ma már több mint 2800 kilométeren tartanak fenn készültséget. Győrben ötven katona segíti az árvíz elleni védekezést a hét végén – hangzott el az árvízvédelmi munkabizottság ülésén. A belvízhelyzet lényegében nem változott.

MNO
2006. 03. 31. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összeült az árvízvédelmi munkabizottság

Ötven katona segíti az árvíz elleni védekezést Győrben a hét végén. A vízügyi tárca helyettes államtitkára a vízügyi, katasztrófavédelmi, belügyi és önkormányzati szakértőket tömörítő testület ülése után elmondta: egyelőre nem tudják, hogy a Duna vízszintje eléri-e Budapestnél a 2002-es 848 centiméteres magasságot. Varga Miklós hozzátette: az érintett dunakanyari önkormányzatok folyamatosan kapják a védekezéshez a homokzsákokat, míg az ártéren építkezők csak térítés ellenében juthatnak hozzá ezekhez.

A testület legutóbb a minden addigi rekordot megdöntő 2002-es dunai árvíz idején ült össze

Egyszerre árad a Duna és a Tisza

Egyszerre árad a Duna és a Tisza – ilyenre 40 éve nem volt példa. A Duna Bécs feletti szakasza apad, alatta árad. A magyar szakaszon intenzív az áradás, a felső részen két óra alatt 5–7 centiméter, Budapestnél 5 centiméter az áradás gyorsasága. Nagy vizet hoz a Morva és a Vág is. A Tisza egész magyarországi szakasza mindenütt árad, kivéve a felső szakaszon Tiszabecsnél, ahol ma reggel apadást mértek. Általában első- és másodfokú készültség körüliek a vízszintek. A Szamos és a Bodrog is lassan árad, valamint a Hernád is. A Körösökön a középső szakaszokon az apadás folytatódik, az elmúlt napi csapadék hatására azonban a felső szakaszokon, különösen a Fekete-Körösön intenzív áradást észlelnek. A Maros felső szakaszán újabb árhullám indult el – olvasható a legfrissebb vízügyi tájékoztatóban.

A Balaton vízállása 114 centiméter, a vízeresztés mértéke jelenleg 44 köbméter másodpercenként. A Velencei-tó vízállása 168 centiméter, a vízleeresztés itt szünetel.

Lezárták a rakpartokat

Elöntötte a Duna a pesti rakpartot is, ezért Budapesten már csütörtökön teljes hosszában lezárták mindkét alsó rakpartot. A Duna vízszintje várhatóan április harmadikán hajnalban tetőzik, akkor 810 centiméter lesz a folyó magassága, ez nem éri el a 2002-es csaknem 848 centimétert. A legveszélyeztetettebb a Római-part hullámtere és a Margitsziget. Elképzelhető, hogy ki kell telepíteni a Római-parton, a Királyok útja és Nánási út közötti terület Duna felőli oldalán lakókat. Demszky Gábor főpolgármester kijelentette: veszélyben van a Hajógyári, a Szentendrei és a Népsziget is.

Centiken múlhat Szentendre elöntése

Szentendrén még egy méter hiányzik ahhoz, hogy a Duna vízszintje elérje a 2002-es nagy árvizét, amikor a város éppen megúszta az elöntést – közölte a város polgármestere. Dietz Ferenc elmondta: a tetőzést szombat-vasárnapra várják. A polgármester hozzátette: a városban 100 ezer homokzsákkal, és áramfejlesztőkkel várják a vízszint emelkedését és holnap a lakosság segítségét is igénybe veszik a védekezéshez.

Kitelepítés a Dunakanyarban

Sződligeten egy speciális otthon 80 lakóját telepítik ki a Duna áradása miatt – közölte a Pest Megyei Védelmi Bizottság vezetője. Illés Ferenc tájékoztatása szerint Sződligeten, Visegrádon, Pócsmegyeren, Kiorosziban, Szobon és Nagymaroson elrendelték a harmadfokú árvízvédelmi készültséget, folyamatos ügyeletet tartanak.

Készültség már 2778 kilométeren

Az árhullámok előrehaladását jellemzi, hogy a folyóinkon tegnap reggeltől 40 esetben kellett elrendelni, illetve emelni a készültségi szinteket – áll a vízügyi tájékoztatóban. A változások a Duna magyarországi teljes szakaszát, a Mosoni-Dunát, a Rábca torkolati szakaszát, a Tisza felső és középső szakaszát, a Hernádot, a Bodrogot, a Sajó torkolati szakaszát, a Szamost és a Fekete-Köröst érintették. A Duna teljes felső szakaszán, a Hernádon és a Bodrogon a második fokozatot már harmadfokra kellett emelni.

Jelenleg harmadfokú a készültség a Dunán Komárom és Esztergom térségében, valamint a Mosoni-Duna Vének és Dunaszentpál közötti szakaszán , a Hernádon és a Bodrogon. Másodfokú a készültség a Duna középső (Budapest környéki) szakaszán, a Mosoni-Duna, Rába, Rábca és a Marcal torkolati szakaszán, a Sajó alsó szakaszán, a Taktán, a Fekete-Körösön, a Felső-Tiszán és a Hortobágy-Berettyó folyón. Elsőfokú készültség van a Duna szigetközi felső szakaszán, a Duna alsó szakaszán, a Tisza teljes szakaszán, a Krasznán, a Szamoson, a Lónyay főcsatornán, a Berettyó és a Sebes-Körös alsó szakaszán, a Kettős- és a Hármas-Körösön. Összesen 2882 kilométeren van készültség, ebből 292 kilométer hosszon harmadfokú, 369 kilométeren másod-, míg 2221 kilométeren elsőfokon. Csütörtökön 2232 kilométeren volt készültség.

Csehországban és Szlovákiában is már négy áldozata van a víznek

Csehországban már négy halálos áldozata van az áradásoknak. A prágai kormány 380 millió koronás gyorssegélyt hagyott jóvá az árvíz sújtotta települések megsegítésére. A mentési munkálatokba a hadsereg ezer katonája is bekapcsolódik. Továbbra is Dél-Morvaországban és Dél-Csehországban a legrosszabb a helyzet; a víz számos települést elöntött a térségben, ahol 2500 embernek kellett elhagynia otthonát. Észak-Csehországban továbbra is árad az Elba. A víz elöntött egy fontos útkereszteződést, és fennakadásokat okoz a városi és a regionális közlekedésben.

Négy ember halt meg az áradásokban Szlovákiában is. A hirtelen olvadások után a kisebb patakok nem tudják elvezetni a vizet. A Duna Pozsonynál egy kis területen elárasztotta a rakpartot, a Myjava elsodort egy betonhidat, a Hernád (Hornád), a Bodrog, a Latorca, a Tisza, a Poprád, a Vág és a Nyitra folyók vize is sok kárt tett a lakóépületekben, termőföldekben. Eddig több mint hatszáz lakóház került víz alá. A Magas-Tátrában nagy a lavinaveszély, a közutakon nehéz a közlekedés. Csaknem négyszáz embernek kellett elhagynia otthonát.

Kitelepítések Németországban

A németországi meteorológusok a 2002-es elbai áradás megismétlődésétől tartanak. A német–cseh határon fekvő Bad Schandauban a péntekre virradó éjszaka 150 lakost ki kellett telepíteni. Az evakuálást az tette szükségessé, hogy a városka központjának nagy részén az emelkedő árhullám miatt kikapcsolták a villanyt, és várhatóan a nap folyamán a belváros jelentős része víz alá kerül. Az Elbán lejjebb fekvő Pirnában és Drezdában is megkezdődött az első épületek kiürítése, valamint a védekezéshez szükséges eszközök felhalmozása. A folyó vízszintje a vártnál némileg lassabban emelkedik, ugyanakkor a meteorológiai szolgálat szerint holnaptól a helyzet további romlása várható, mivel a hóolvadás mellett újabb nagyobb esőzések valószínűek Drezda környékén.

(InfoRádió, radio.hu, Klubrádió, Vízügy)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.