Közel kétszáz embernek kellett elhagynia otthonát a belvíz miatt

Újabb öt embernek kellett elhagynia otthonát a belvíz miatt, így 199-re emelkedett a kitelepítettek száma – ismertette Dobson Tibor, a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Lamperth Mónika tudatta, eddig egymilliárd forintot emésztett fel a védekezés. Az árhullámok levonulása miatt több folyón mérsékeltek az árvízvédelmi készültséget.

MNO
2006. 03. 16. 15:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb öt embert kellett kitelepíteni, így eddig összesen 199 embernek kellett elhagyni az otthonát a belvíz miatt – tájékoztatott Dobson Tibor. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője ismertette, két embernek a Bács-Kiskun megyei Soltvadkerten, kettőnek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Négyesen, egynek pedig a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kislétán kényszerült otthona elhagyására.

Jelenleg 242 ezer hektár van víz alatt, és a belvíz 34 településen 47 ingatlant tett lakhatatlanná – emelte ki Dobson Tibor. 130 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget: a legmagasabb, harmadfokú készültség van a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Fegyverneken és Kunszentmártonon, valamint a Csongrád megyei Domaszéken.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legsúlyosabb a helyzet. Vona Titusz, a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság sajtószóvivője közölte, hogy az igazgatóság területén jelenleg 61 ezer 150 hektár van víz alatt, ebből 22 ezer 750 hektár mezőgazdasági terület.

Lamperth: Kontroll alatt a belvízhelyzet

Folyamatosan növekszik a belvízzel elárasztott terület nagysága, de az önkormányzatokkal együttműködve a katasztrófavédelmi szervezetek, a vízügyi szervezetek kontroll alatt tudják tartani – jelentette ki Lamperth Mónika belügyminiszter, miután Jász-Nagykun-Szolnok megyében tájékozódott a helyzetről. A tárcavezető kiemelte, rendelkezésre áll elegendő pénz a védekezésre, és megvannak a szükséges eszközök is. Eddig mintegy egymilliárd forintba került a belvíz elleni védekezés – tette hozzá Lamperth.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleménye szerint a zöldtárca mostanáig több mint 2 milliárd forintot költött a belvízi károk megelőzésére és enyhítésére. A közeljövőben a környezetvédelmi minisztérium koordinálásával újabb 2 milliárd forintos közmunkaprogram indul az ár- és belvízi károk megelőzésére.

Mérsékeltek a árvízvédelmi készültséget több folyón

Az árhullámok levonulásával mérsékelték a védelmi készültséget a Kettős-Körösön, a Zagyva alsó szakaszán és megszüntették a Fehér-Körösön. Jelenleg 876 kilométeren van készültség, ebből 433 km-en első-, 296 km-en másod-, 147 km hosszon pedig harmadfokú az árvízvédelmi készültség.

Továbbra is harmadfokú a védekezés a Krasznán és a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, míg másodfokú készültséget tartanak fenn a Berettyó alsó, a Sebes-Körös torkolati szakaszán, Hármas-Körös felső és középső szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán, míg a Fekete-, a Kettős-Körösön, a Lónyay főcsatorna alsó, a Zagyva középső és alsó, Berettyó felső, és a Hármas-Körös alsó szakaszán elsőfokú a készültség.

(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.