Újabb öt embert kellett kitelepíteni, így eddig összesen 199 embernek kellett elhagyni az otthonát a belvíz miatt – tájékoztatott Dobson Tibor. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője ismertette, két embernek a Bács-Kiskun megyei Soltvadkerten, kettőnek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Négyesen, egynek pedig a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kislétán kényszerült otthona elhagyására.
Jelenleg 242 ezer hektár van víz alatt, és a belvíz 34 településen 47 ingatlant tett lakhatatlanná – emelte ki Dobson Tibor. 130 önkormányzat tart fenn belvízvédelmi készültséget: a legmagasabb, harmadfokú készültség van a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Fegyverneken és Kunszentmártonon, valamint a Csongrád megyei Domaszéken.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legsúlyosabb a helyzet. Vona Titusz, a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság sajtószóvivője közölte, hogy az igazgatóság területén jelenleg 61 ezer 150 hektár van víz alatt, ebből 22 ezer 750 hektár mezőgazdasági terület.
Lamperth: Kontroll alatt a belvízhelyzet
Folyamatosan növekszik a belvízzel elárasztott terület nagysága, de az önkormányzatokkal együttműködve a katasztrófavédelmi szervezetek, a vízügyi szervezetek kontroll alatt tudják tartani – jelentette ki Lamperth Mónika belügyminiszter, miután Jász-Nagykun-Szolnok megyében tájékozódott a helyzetről. A tárcavezető kiemelte, rendelkezésre áll elegendő pénz a védekezésre, és megvannak a szükséges eszközök is. Eddig mintegy egymilliárd forintba került a belvíz elleni védekezés – tette hozzá Lamperth.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleménye szerint a zöldtárca mostanáig több mint 2 milliárd forintot költött a belvízi károk megelőzésére és enyhítésére. A közeljövőben a környezetvédelmi minisztérium koordinálásával újabb 2 milliárd forintos közmunkaprogram indul az ár- és belvízi károk megelőzésére.
Mérsékeltek a árvízvédelmi készültséget több folyón
Az árhullámok levonulásával mérsékelték a védelmi készültséget a Kettős-Körösön, a Zagyva alsó szakaszán és megszüntették a Fehér-Körösön. Jelenleg 876 kilométeren van készültség, ebből 433 km-en első-, 296 km-en másod-, 147 km hosszon pedig harmadfokú az árvízvédelmi készültség.
Továbbra is harmadfokú a védekezés a Krasznán és a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, míg másodfokú készültséget tartanak fenn a Berettyó alsó, a Sebes-Körös torkolati szakaszán, Hármas-Körös felső és középső szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyó alsó szakaszán, míg a Fekete-, a Kettős-Körösön, a Lónyay főcsatorna alsó, a Zagyva középső és alsó, Berettyó felső, és a Hármas-Körös alsó szakaszán elsőfokú a készültség.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió)

Szijjártó Péter: Magyarország nem akar az ukrán maffia átjáróházává válni