Névtelen feljelentés alapján indított nyomozást a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a Magyar Honvédségnél történt vesztegetés gyanúja miatt még két éve. A vizsgálatok során azonban kiderült, hogy a vesztegetők egyike a Siemens Rt. alkalmazottja, így a nyomozás – mivel a cég NATO-beszállító – átkerült a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korrupció elleni osztályához. A hatóság a napokban befejezte a vizsgálatot, s vádjavaslatot fogalmazott meg öt gyanúsítottal szemben – tudta meg lapunk az NNI illetékesétől.
Az adatok szerint a Honvédelmi Minisztérium két közalkalmazottja, P. György, illetve F. László ellenszolgáltatásért – Siemens márkájú műszaki cikkekért, illetve készpénzért – cserébe olyan információkat szolgáltatott ki a Siemens Rt. ágazati igazgatójának, D. Attilának, amelyek segítségével a társaság a legsikeresebb pályázatot tudta benyújtani a Magyar Honvédség nagyszabású, több évig tartó laktanya-felújítási programjához.
A személyes kapcsolatok segítségével a honvédség által megrendelt munkák döntő többségének kivitelezője lett a Siemens. A minisztériumi előadók a hosszabb távú együttműködés reményében a multinacionális cég debreceni alvállalkozóival, H. Lászlóval és H. Attilával is felvették a kapcsolatot, és önálló munkák, nekik szóló megrendelések látszatával részesedést kértek megnyert munkáik díjából.
Az eljárásban a nyomozók megállapították, hogy a Siemens igazgatója több, egymillió forint alatti összértékű műszaki cikket – háztartási és kommunikációs terméket – adott át az előny biztosításáért az egyik honvédségi alkalmazottnak. Ezeken felül a beruházások nettó összegének meghatározott százalékát kérték ellenszolgáltatásul a kivitelezőktől.
A katonasági laktanya-felújítási tender Siemensre eső része milliárdos nagyságrendű, a honvédségi alkalmazottak által kért százalék így több tíz millió forintra rúghatott.
A nyomozóknak van ugyan arra adatuk, hogy bizonyos pénzeket a gyanúsítottak átvettek, de a teljes összeget biztosan nem sikerült zsebre rakniuk – jegyezte meg a Nemzeti Nyomozó Iroda illetékese. Arról is van információja az NNI-nek, hogy melyik fél lehetett a vesztegetés kezdeményezője, ezt azonban egyelőre nem tudta bebizonyítani.
Igaz, a bűncselekmény megítélésében ennek nincs jelentősége. Az bizonyos, hogy a vesztegetések akkor kezdődtek – 2003 decemberében –, amikor a Siemenshez új ágazati igazgató érkezett.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja