Magyar fényfestők jóvoltából magyar nemzeti színekben pompázik a brandenburgi kapu, és különös fényfestmények díszlenek a közel eső épületek, egyebek között a magyar követség és vele szemben a Művészeti Akadémia új üvegpalotája homlokzatán. A hivatalos megnyitó ünnepségen a német és a magyar kulturális miniszter mellett a két ország művészeti és kulturális életének számos jeles képviselője is részt vett. Az Ungarischer Akzent című rendezvénysorozat 2007 második feléig, előreláthatólag a berlini Collegium Hungaricum új épületének megnyitásáig tart.
Bozóki András miniszter elhelyezte a Collegium Hungaricum tervezett új központjának alapkövét Berlin belvárosában. A kancellári hivatalban megnyílt Mesék napjai című komoly nemzetközi érdeklődést kiváltó rendezvénysorozat, amelynek középpontjában klasszikus és mai magyar meseírók művei szerepelnek.
„Az évadnak kettős missziója van: egyrészt szeretnénk bemutatni a kortárs magyar kultúrát, mindent, amely újat kereső és kezdeményező, de közben egy pillanatra sem feledkezünk el hagyományainkról. Célunk, hogy Magyarország úgy jelenjen meg önök előtt, amilyen a valóságban is: egy innovatív, sokszínű és tehetséges társadalom, amely a múltból táplálkozik, de nyitott a jövő felé. Egyúttal lehetőséget akarunk teremteni a fiatal magyar művészeknek is a külföldi bemutatkozásra„ – mondta az évadot megnyitó beszédében Bozóki András, kulturális miniszter.
A Magyar Akcentus című kulturális év eseményei nem csak Berlinre korlátozódnak, több német városban is sorra rendeznek majd a következő hónapokban Magyarországgal kapcsolatos kiállításokat, koncerteket, előadásokat. A vidéki rendezvényekből a legtöbb a Magyarországgal hagyományosan kiemelt kapcsolatokat ápoló Bajorországban és Baden-Württembergben lesz, de Hamburgra, Brémára és a keleti nagyvárosokra is kiterjednek. 2007-ben pedig az események többsége Észak-Rajna-Vesztfáliában, Szászországban és Thüringiában zajlik majd. Magyarország emellett minden eddiginél hangsúlyosabban jelenik meg a Lipcsei könyvvásáron.
A rendezvényeken Bartók Béla születésének 125., és az ’56-os forradalom 50. évfordulójáról is megemlékeznek. Az évad védnöke a két köztársasági elnök, Sólyom László és Horst Köhler.
„A 125 éve született Bartók Béla a modern európai zene megújítója, munkássága és művészete egyetemes és kortalan. 1956 jelentősége szintén összeurópai, és szintén örökérvényű tanulságokkal szolgál. A 20. századi magyar történelem és közgondolkodás egyik meghatározó eseménye, amelyről szeretnénk önökkel közösen megemlékezni és elbeszélgetni. Legfőképp azért, mert a német múltfeldolgozási kultúra példaértékű a mi számunkra is” – emelte ki Bozóki András.
Az évad további fontos témája a hatvan éve meghalt Moholy-Nagy László művészete, aki az avantgárd interdiszciplináris zsenijeként Berlinben kezdte karrierjét, és Walter Gropius meghívására a weimari és a dessaui Bauhausban tanított.
(Forrás: Magyar Rádió, FigyelőNet)

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros