Az EurActiv.ro internetes oldalnak adott exkluzív interjúban a szakember elképzelhetetlennek nevezte, hogy Franciaország hozzájárul Törökország EU-tagságához.
Menon – miközben elismeri az integráció demokratizáló és stabilizáló szerepét – a döntéshozatal és a gazdaság szempontjából aggályosnak tartja a 25 tagú Európai Unió működését. „Minél nagyobb és heterogénebb társaság üli körül az asztalt, annál nehezebb egyezségre jutni” – magyarázta a professzor, aki úgy véli, a 2004 májusi bővítés óta az Európai Unió nem tud olyan hatékony lenni, mint korábban. Menon szerint a rosszul működő kibővített EU, vagy a közép- és kelet-európai országokkal nagyon szoros kapcsolatot fenntartó EU-15-ök alternatívájából az utóbbi lehetőséget nem vetették elég alapos vizsgálat alá, mielőtt a bővítésről döntöttek.
A professzor szerint Románia és Bulgária csatlakozása után nem lesz további bővítés, erre a közelmúltban elfogadott francia alkotmánymódosítás a „garancia”. Elképzelhetetlennek tartja ugyanis, hogy a franciák megszavazzák Törökország EU-tagságát, márpedig a módosított alaptörvény szerint 2007 után Franciaország csak népszavazáson jóváhagyott EU-bővítést ratifikálhat. (A török csatlakozással szembeni francia ellenérzést Menon kulturális, vallási és rasszista okokkal, és a valamennyi közép-, kelet- és dél-európai szegényebb régióval szembeni gazdasági aggályokkal, az olcsó munkaerő beözönlésétől való félelemmel magyarázza.)
Horvátország kérdésében Menon nem foglalt állást, mint ahogy arra sem adott konkrét választ, hogy 2007 vagy 2008 lehet a román belépés dátuma. A politikatudós szerint „egy ország akkor kész a csatlakozásra, amikor az Európai Unió azt mondja, hogy kész”.
Franciaország sincs készen az EU-tagságra
„Ne áltassuk magunkat: sok, már csatlakozott közép- és kelet-európai ország nem volt elég felkészült, a görögök, a portugálok sem. Egyszerűen nem teljesítették az összes kritériumot. Számos alapító ország is akad, amely máig nem felel meg teljes mértékben az összes feltételnek. Ha azt nézzük, hogy Franciaország milyen gyakran szegi meg az EU-jogot, azt kell mondanunk, hogy Franciaország sem kész az uniós tagságra. Ez tehát sokkal inkább szubjektív megítélés, mint objektív mérés kérdése” – vallja Menon professzor, aki szerint relevánsabb az a kérdés, hogy az EU felkészült-e a bővítésre.
Az EU bénult, de nem halott
„Az alkotmányos szerződés halott, nem lehet újraéleszteni” – véli a tudós. Esetleg a 2007-es francia elnökválasztás után némely pontját be lehetne emelni az európai szerződésekbe, bár abban sincs egyetértés a tagállamok között, hogy melyek legyenek ezek.
Az EU ma bénult, nehezen hoz döntéseket, és még nehezebben dönt döntéshozatali mechanizmusa reformjáról. De nem halott, küzd tovább. A professzor meggyőződéssel állítja: az Európai Unió, mint globális szereplő, és mint piac, ma kevésbé hatékony, mint volt tíz évvel ezelőtt.
(euractiv.hu)

Majdnem megöltek egy embert az egyik HÉV-megállóban