Üzlet a kivégzettekkel

„Virágzik” az illegális szervkereskedelem Kínában, ahová főleg a gazdag és beteg japánok utaznak át „kezeltetni” magukat. A Der Spiegel szerint a legtöbb átültetésre felajánlott szerv kivégzettekből származik, melyeket olcsón tovább adnak a börtönök a kórházaknak.

2006. 03. 22. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üzlet a kivégzettekkel című írásában foglalkozik a kínai kommunista rezsim által tűrt véres üzlettel, a halálraítéltek szerveinek eladásával a Der Spiegel. A baloldali hírmagazin a brit Independent nyomozására hivatkozva azt írja, hogy egyetlen kínai közvetítő 2004 óta több, mint 100 japánnak szerzett szervet, annak ellenére, hogy Kínában hivatalosan csak rokoni kapcsolatban állók adományozhatnak szerveket.

A tiltás ellenére azonban virágzik az „üzlet”. Időközben a kínai kórházak üzemeltetői megértették mennyit kereshetnek egy üzlettel: lapértesülések szerint egy vese árfolyama 47 ezer euró körül van, míg egy májért 127 ezer eurót is elkérnek. Az Independent információi szerint a kórházfalakat, és az újságokat elárasztják a szervkereskedők reklámszövegei.

Hogy honnan veszik a kórházak a rendkívül olcsó szerveket az sokszor átláthatatlan, a boldog paciensek pedig nem kérdezősködnek. A brit lap kutatásai szerint a legtöbb átültetésre felajánlott szerv kivégzettekből származik, melyeket olcsón tovább adnak a börtönök a kórházaknak. Ez a forrás egyelőre kimeríthetetlennek látszik: becslések szerint minden évben közel 8000 embert ítélnek halálra, sokkal többet, mint bárhol másutt. Arról egyelőre csak találgatások léteznek, hogy ki „kaszál” a kivégzettek szerveivel való kereskedelemben.

Az Independent úgy tudja: Japánban közismert tény, hogy a vese- és májbetegek Kínában találhatják meg a gyógyulást. Japánban, mivel az általános meggyőződés szerint a szervkivétel tönkreteszi a test tökéletességét, szinte nulla az átültetésre felajánlott szervek száma. Ezért szabályos szervturizmus alakult ki, a gazdag és beteg japánok Kínában operáltatják magukat. Egyelőre a két ország hatóságai nem tudják, vagy nem akarják leállítani a szerkereskedelmet.

Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.